Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборът на Кирил Гоцев показа, че върху СЕМ не се упражнява политически натиск

0 коментара

Г-жо Пешева, как се отнасяте към днешния избор?

Мисля, че днес Съветът за електронни медии направи един успешен избор и доказа с този избор няколко неща. Първо, че е възможно от първи път да се избере генералният директор на националната телевизия след един много оспорван конкурс и след като на втория тур останаха трима кандидати, имащи почти равностойни концепции, които почти равностойно се представиха по време на публичните събеседвания. Още един извод бих направила. Този избор показа, че върху Съвета за електронни медии не се упражнява такъв политически натиск, за какъвто медиите пишат. Най-често, често една от квотите - президентската или парламентарната, не гласува под някакъв външен политически диктат. Това е може би един доста успех, доста голям успех за демокрацията в България и показва, че преходът все пак върви напред, макар и да сме все още в тунела на прехода.

Един от аргументите на Георги Лозанов за продължаване на конкурса чрез номинации е да се очисти образът на Съвета за електронни медии от тези твърдения, че се оказва някакъв икономически или политически натиск. Докъде щеше да се стигне, ако беше приета идеята на Георги Лозанов според вас?

Аз мисля, че тя би породила една много голяма криза в Българската национална телевизия и криза в медийната регулация по принцип, защото този избор на генерален директор е съответен на зрелостта на обществото, на ситуацията, в която се намира България, на самата икономическа криза и на капризите, ако щете, дори и на различните качества, които има самият преход. От тази гледна точка, ако беше приета процедурата за номинации, аз никак не съм убедена, че тези номинации и номинирани бъдещи кандидати нямаше да бъдат припознати политически, икономически или корпоративно. Това в българския преход е практически невъзможно. Това би довело до една много дълбока криза в самата национална телевизия и би създало една много силна и може би дълга дестабилизация, което ще бъде твърде фатално за нея, тъй като тя работи вече в условията на силно конкурентна среда. Виждаме Би Ти Ви, една много бързо развиваща се частна национална телевизия, която има видими успехи и в тази много силна конкуренция националната телевизия трябва да промени кардинално своята програмна политика, да промени много неща, за да може да бъде наистина конкурентоспособна.

Така или иначе този избор при всички случаи не беше лесен. Какво ще е отношението ви към генералния директор Кирил Гоцев оттук нататък? Как ще работите оттук нататък с Кирил Гоцев и за какво ще следите в неговата работа?

Надявам се, че ще работим при максимален конструктивен диалог и уважение един към друг. Аз съм убедена, че г-н Гоцев има качества. Самата му концепция и публичната промоция показаха това. Разбира се, той допусна и някои грешки. Но това са грешки на човек, който се намира в режим на временно управление на самата медиа. Мисля, че с взаимна търпимост и с взаимно доверие трябва да работим с г-н Гоцев. Поне що се отнася до Съвета за електронни медии, съветът ще направи всичко възможно, за да няма г-н Гоцев някакви изкуствени пречки в бъдещото си управление на националната медиа. Аз лично гарантирам това.

По предварителна програма трябва да стартира новата програмна схема на телевизията, която г-н Гоцев е представил. Вие запозната ли сте с нея?

Ние изпратихме такова писмо на г-н Гоцев. Той ни изпрати рубрикатора и ни изпрати пийпълметрията. Надявам се, че ще ни изпрати подробната програмна схема с всички заложени в нея промени. Но това е вече въпрос оперативен, така да се каже, който ние ще уточним оперативно.

Откъде според вас Кирил Гоцев трябва да започне своята оздравителна програма за телевизията?

Би трябвало най-напред да прегледа мениджмънта. Има два големи проблема в БНТ. Единият е свързан с лошия мениджмънт и с това, че паднаха много рекламните приходи на националната медиа поради лошо управление. И вторият е свързан с много ниската персонифицирана журналистика, т.е. отлива на много известни телевизионни водещи и големи имена в журналистиката, които придаваха един облик и лице на самата национална медиа - нещо, за което би трябвало г-н Гоцев да се погрижи. Надявам се, че той ще стори това и че той мисли тези поправки в програмната схема именно с идеята да привлече някои известни имена в телевизионната журналистика, например Елена Йончева, която е доказано име в областта на международния военен репортаж. Тоест има различни неща, които трябва да се вършат, но най-важното е г-н Гоцев да работи в екип, направи един много добър екип, да предложи, възможно е той да запази този управителен съвет, но възможно е да предложи нов управителен съвет, тъй като един генерален директор работи със своя екип. Телевизията е екипна работа, както и радиото, и без един добър екип той не би могъл да се справи с толкова сериозните задачи, които стоят пред него.

По БНР, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.