Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Германия засилват усещането за парализа на Европа

27 коментара
Изборите в Германия засилват усещането за парализа на Европа

Приоритетите в списъка със задачи на Европа са следните: да се гарантира, че Иран не произвежда ядрени оръжия, да се избавят милиони души от безработицата, да се съживят буксуващите икономики, да се попречи на политическите екстремисти да спечелят влияние и да се реагира на китайския възход.

Tрудно е обаче да се предвиди колко от тези задачи ще бъдат изпълнени, след като водещи европейски държави като Италия, Франция, а сега и Германия са сковани от слабостта на политическите им лидери.

Колебливите резултати от оспорваните избори в Германия - най-голямата държава в Европа, но с една от най-боледуващите икономики, само задълбочават изгледите за парализа на континента в момент, когато належащи вътрешнополитически и международни проблеми призовават за решителност.

Рухнаха надеждите, че изборите ще доведат до смели реформи в германската икономика, които ще окажат благотворно влияние и извън границите на страната. Вместо шанс за ново начало, с ръководство със свежи сили, в Германия започва мъчителен процес на опити на политическите лидери да съставят ново правителство.

За европейската външна политика несигурността в Германия настъпва в деликатен момент - ЕС планира на 3 октомври да започне преговори за членство с Турция и се опитва да постигне дипломатическо уреждане на спора за ядрената програма на Иран.

"Германия е парализирана в най-лошия момент за европейската дипломация", заяви водещият френски анализатор по международни въпроси Доминик Моази.

Неясният резултат в Германия според някои означава, че гласоподавателите осъзнават необходимостта от реформи, но не желаят болката, която неизбежно ги съпровожда. Този резултат позволи на политическите противници в Европа да претендират за победа, без да има определена ясна посока.

Сред европейските държави липсва явен кандидат, който да поведе напред Европа, докато Германия се ориентира.

Британският министър-председател Тони Блеър смята, че Европейският съюз трябва да намали бюрокрацията, да приеме глобализацията, да отдели повече средства за наука, технология и изследователски програми и по-малко за издръжка на земеделците във Франция, ако иска да се конкурира успешно с новите сили като Китай.

Блеър обаче още не е открил съюзниците, от които се нуждае, за да наложи волята си на 25-членния съюз.

Франция пък наподобява кораб без кормчия след провала на референдума за бъдещето на ЕС през май. Неотдавнашното постъпване на Жак Ширак в болница (лек проблем с кръвоносните съдове в едното око причини смущения в зрението на близо 73-годишния президент) отслаби позициите му в политическия живот повече от когато и да било. Грозни битки за това кой ще го замести на изборите през 2007 г. разединяват и неговия десноцентристки лагер, и раздробената опозиционна Френска социалистическа партия.

След изборите в Германия споровете за бъдещето на боледуващата Европа изглеждат още по-трудни за решаване. Дали Германия, Италия и Франция трябва да възприемат реформи в англосаксонски стил, като орежат разточителните програми за социални помощи и либерализират пазара на работна ръка?

Европейската левица твърди, че подкрепата за канцлера Герхард Шрьодер доказва съпротивата на гласоподавателите срещу по-смелите реформи, предлагани от консервативната му съперника му Ангела Меркел.

Но либералният консервативен френски министър на вътрешните работи Никола Саркози, който се надява предложенията му за реформи във Франция да му спечелят президентския пост през 2007 г., изпрати на Меркел следното поздравително послание: "Доверието към Вас, което германските гласоподаватели показаха, потвърждава, че споделяните от нас идеи и ценности са правилни".

Френската комунистическа партия пък заяви, че и левоцентристката коалиция на Шрьодер, и консервативните християндемократи на Меркел са били наказани от вота на избирателите. Тя изтъкна напредъка, отбелязан от новата германска Лява партия, съставена от бивши комунисти и леви отцепници от социалдемократите на Шрьодер.

Някои се опасяват, че слабостта на политическия център в Европа може да налее вода в мелницата на двете крайни крила: на крайната левица, противник на каквото и да било орязване на социалните помощи и на трудовото законодателство, което според предприемачите безкрайно затруднява назначаването и уволняването на работната ръка, и на крайната десница, която би затръшнала вратата за имигранти, от чиято работна ръка Европа се нуждае.

"Събитията в Германия са изключително сериозни и ни напомнят за това, което става и в нашата страна", заяви бившият френски министър на висшето образование Франсоа Фийон.

"Фактически сме свидетели на истинска криза на доверието и в двете държави по отношение на институциите и на традиционно управляващите политически партии."

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jully do KGB
    #29

    A ne ste li ubeden, che vinagi zavisi ot glednata tochka ili ot izvora na info naj-veche?!Ne moje da se otrichat ochevidni neshta ili moje bi neshto iskate da prikriete s nachina vi na reakcia.

  2. KGB
    #28

    Младо момче,За каква "гледна точка" мислиш като пишеш за живота човешки тук?Гледна и гледни точки и позиции има другаде...по други теми, въпроси и пр.Сам повдигаш един въпрос, а после търсиш оправдание! Питам ясно и точно: познаваш ли живота тук?Отговарям ясно и точно: съгласно написаното от теб личи, че нямаш реална представа!Това е!ПП: Колко ще ти бъде пенсията тук? Какви социални придобивки имаш сега и какви ще имаш след пенсиониране?Когато си изясниш тези две въпросчета, тогава пиши, но не лъжи!

  3. KGB
    #27

    Престанете да пишете тотални измислици!Няма една вярна дума за живота в Щатите от написаното от Вас! ПЪРВО: прочетете долните постинги за живота тук и тогава лъжете колкото си искате!

  4. Jully
    #26

    1.Po-dobra organizacia na jivot ot sushtestvuvashtata v USA ne sushtestvuva,dori i v Scandinavia i Canada.Predi uraganite vsichki se preduprejdavaha denonoshtno da napusnat grada kato im osigurjavaha podslon,hrana i t.n.,a...ostavaha samo tezi, koito chrez protesta si iskaha uvelichenie na socialnite pomoshti, vupreki che te sa dostatuchno visoki v celia sviat.Ostavaha neveji hora,agitirani ot drugi,i umiraha v sobstvenite si kushti.Zashto?Zashtoto imash pravo na svoboden izbor dori i na sobstvenia

  5. Jully
    #25

    Jivjah 3g. v Sweden. Poznavam psihikata vi. Nikoj njama da vi razbere v BG...

  6. Jully
    #24

    Kolko ste prav.Az jiveia 7g.na vse oshte mnogo spokoenostrov,s dobra zaplata,ocenena,a predi tova rabotih v 2 EU strani.Dostatuchen opit mislja imam,za da precenjavam realno.Bjah i v USA i vidjah i pochuvstvah ogromnata razlika ot EU.Sindikatite sa otjivelitza spored men.Shte se motiviram,ako njakoj projavi interes.V USA se plashta naj-dobre i ima rabota za tzjal Kitaj.A v EU???5mln bezrabotni samo v Germania.

  7. Jully
    #23

    Kogato stana obedinenieto na East i West Germany chetoh statia na germanski izvesten po tova vreme journalist, kojto prognozira "obedinenie" sled okolo 20 godini min. Ne sme li svideteli na lipsata na kakvoto i da bilo "obedinenie",vkl.i mejdu narodite im,ako moga da se izrazja taka?!

  8. Джони
    #22

    Писна ми оная работа!Ама и вие големи ги вадите-да не избивате комплекси?

  9. KGB
    #21

    Когато се срещнем, то тогава ще обсъдим достатъчно добре повдигнатите във форума въпроси, пък и както писах - за самото съществуване на човек в тук.Нима се страхувате от среща с мен? Мога да ви резервирам дори и самолетен билет, само нека премине урагана и настъпи спокойствие.

  10. JOHN
    #20

    Kakav po silen argyment ot Samiat fact che vie ste v LA :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.