Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Ирак преминаха успешно въпреки кървавите атентати

0 коментара

Първите многопартийни избори в Ирак от 50 години насам бяха обявени за успешни, тъй като голям брой иракчани дадоха своя глас въпреки продължаващото насилие и кървави атентати, отнели живота поне на 37 човека.

Избирателната комисия обяви, че е регистрирана висока избирателна активност. Американският държавен секретар Кондълиза Райс окачестви вота като "огромна крачка напред", а според генералния секретар на ООН Кофи Анан изборите първа стъпка към демокрация в Ирак.

Независимо от драконовските мерки за сигурност, в столицата Багдад и в други градове на страната избухнаха серия самоубийствени атентати, които отнеха живота на 25 души.

Опашки от избиратели в шиитските и кюрдските райони

ББС посочва, че на 30 януари са се откроили разликите в избирателната активност между трите основни общности в Ирак - шиити, сунити и кюрди.

В южните шиитски райони на страната и в кюрдските на север в неделя се образуваха опашки от гласоподаватели пред избирателните бюра. По лицата на някои от тях имаше сълзи, а на други - усмивки, отбелязват кореспонденти. Част от иракчаните едва сега имаха шанс за пръв път в живота да упражнят правото си на глас.

Избирателните бюра в много от предимно сунитските градове в централен Ирак бяха затворени или празни. Хората се страхуваха да гласуват поради страх от атаки и разправа, с които заплашваха екстремистките групировки. В тези райони е най-силна съпротивата срещу водените от САЩ многонационални сили.

Стотици сунити обаче отидоха да гласуват, пренебрегвайки заплахите за смърт, отправени от екстремистки организации, и призивите за бойкот на изборите на главната сунитска религиозна организация.

Иракските полицаи и войници гласуваха на групи, след това отново се връщаха към задълженията си.

Голям брой американски и иракски войници бяха разположени на ключови места, за да защитават гласоподавателите, които трябва да изберат Национално събрание (парламент), което на свой ред ще подготви новата конституция на страната.

Избирателната активност е между 60 и 70 процента

Избирателната активност по първоначални сведения е достигнала 72 процента. По-късно говорителят на Независимата избирателна комисия Фарид Аяр съобщи, че активността може да се окаже по-ниска - малко над 60 процента. На основание на тези данни представителят на ООН в Комисията заяви, че активността е надминала очакванията.

Неправителствената организация, ръководеща независимите иракски наблюдатели, обяви малко преди затварянето на избирателните секции, че при тези първи многопартийни избори в Ирак от 1953 г. са били регистрирани много малко нарушения.

Високата активност, подпомогната от сравнително ограничения брой прояви на насилие поради изключителните мерки за сигурност, би трябвало да подсили легитимността на властта.

Като вероятни победители се сочат кандидатите на шиитите, които са преобладаващата общност, потискана по времето на режима на Саддам Хюсеин.

Групировката на ислямиста Абу Мусаб ал Заркауи обяви в съобщение, разпространено по интернет, че е развалила електоралното празненство на иракчаните с нападения, извършени от 13 камикадзета.

Райс: Малко вероятно е Ирак да поиска изтегляне на чуждите войски

Сравнително спокоен ден за българския контингент

Обстановката в провинция Кадисия и град Дивания продължава да бъде относително спокойна на фона на общата нестабилност и напрежение, съобщи в неделя пресцентърът на българското министерство на отбраната.

Няма извършени нападения срещу избирателни секции или срещу коалиционните сили в българската зона за отговорност. Военнослужещите от Четвърти пехотен батальон продължават планираното патрулиране извън населените места. В града местните структури на властта и силите за сигурност са създали организация за охрана на избирателните секции.

Изборите са решаващи не само за иракския народ, но и за САЩ и международната коалиция. Президентът Джордж Буш обяви в петък, че американските войски ще се изтеглят от страната, ако новите иракски власти поискат това, но очакването му е, че войските ще бъдат помолени да останат, докато иракските сили за сигурност не бъдат напълно готови сами да поемат задълженията си.

Кондълиза Райс също заяви в неделя, че е малко вероятно иракчаните да поискат от американските войски да напуснат страната след изборите.

В интервю за Си Ен Ен тя посочи, че не притеснява от поява на теократичен режим в Ирак и изрази увереност, че иракчаните ще водят разумни дебати за ролята на исляма в тяхното общество.

Райс не очаква също репресии на шиитите към сунитите. Заркауи и неговата групировка извършиха нападения срещу шитите, за да се опитат да предизвикат насилие на сектантска основа, но не успяха, посочи тя.

Очертава се победа на шиитските партии

Близо 14,2 милиона избиратели гласуваха в 5159 избирателни секции.

Иракчаните избират 275-членно преходно Национално събрание (парламент), което ще подготви нова конституция и ще избере следващия президент и двамата вицепрезиденти. Президентът, от своя страна, ще избере нов министър - председател.

По-късно проектът за конституция трябва да бъде одобрен чрез референдум и на базата на новия основен закон отново ще се проведат избори - за постоянно Национално събрание.

На 30 януари иракчаните гласуваха и за членове на 18 провинциални съвети. Населението на полуавтономния кюрдски регион избира кюрдски парламент.

Избирателите в Ирак преминаваха през няколко проверки през контролно - пропускателните пунктове, преди да стигнат до секциите.

Поради съображения за сигурност имената на 770- те хиляди кандидати за парламента не бяха разкрити до последните дни преди изборите.

Те са обединени в 9 политически блока и 75 партии. Най-големи са шансовете на Обединен иракски съюз и Ал Ирак, а също така и на Алианс на Кюрдистан.

27 са независимите кандидати. За 111-членния кюрдски парламент се явяват 499 кандидати. За местните съвети на провинцията се явяват 10 800 кандидати.

Обединен иракски съюз е основният шиитски блок, който е подкрепян от висшия шиитски духовник Великия аятолах Систани. Систани издаде религиозен указ (фетва), призоваващ правоверните да участват в изборите.

Шиитите са 60 на сто от населението в Ирак, които са били потиснати при режима на Саддам Хюсеин. В Алианса също така участват и по-малките общности - сунити и кюрди.

Амар ал Хаким от Висшия съвет за ислямска революция в Ирак, който е част от Обединения иракски съюз, заяви, че шиитската коалиция се е представила добре на изборите, каквито се били очакванията. Хаким се позова на проучвания на шиитски представители във всички провинции на Ирак, според които Обединеният иракски съюз е победител.

Блокът Ал Ирак се води от премиера Ияд Алауи, който оглави преходното иракско правителство след възстановяване суверенитета на страната през юни м.г.

В Алианс на Кюрдистан са включени двете основни кюрдски партии и седем по- малки.

Кюрдите са около 20% от населението на страната, но се очаква да гласуват масово поради сравнителното стабилната ситуация в региона, където насилието е ограничено.

Сунитите, които доминираха в управлението при Саддам Хюсеин, макар че са не повече от 25% от населението, се очаква да бъдат по-слабо представени в новата власт.

Две влиятелни сунитски партии бойкотират изборите.

Изборите продължиха до 18 ч. местно време, два часа преди настъпването на полицейския час. Официалните резултати ще бъдат обявени след 10 дни, а неофициалните се очакват до два -три дни.

Правото си на глас упражниха и около четвърт милион иракчани в чужбина - или 90 на сто от регистрираните избиратели.

"Мога да кажа уверено, че при затварянето на избирателните секции около 90 на сто от регистрираните за участие в изборите гласуваха, заяви Петер Ербен, директор на програмата за гласуване извън страната на Международната организация за миграция, на пресконференция в Аман.

Около 280 000 живеещи в чужбина иракчани - около четвърт от имащите право на глас - се регистрираха за участие в изборите.

Изборите за иракските изселници в 14 страни по света - Австралия, Великобритания, Канада, Дания, Франция, Германия, Иран, Холандия, Швеция, Сирия, Турция, Обединените арабски емирства, Съединените щати и Йордания - започнаха още в петък.

Най-близките избирателни секции за живеещите в България няколкостотин иракчани бяха в Истанбул и Анкара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.