Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Избраната от Тръмп за посланик в ООН Ники Хейли има репутацията на помирител

0 коментара
Ники Хейли

Губернаторката Ники Хейли си е изградила в САЩ репутацията на "главен помирител" при конфликти на расова основа. Тя застана начело на усилията за сваляне на знамето на Конфедерацията, което стоеше пред сградата на парламента на Южна Каролина и ръководеше щата по време на един от най-мрачните моменти в последно време - касапницата в църква на чернокожи.

Сега 44-годишната родена в Америка дъщеря на индийски имигранти е на път да пренесе ролята си на главен щатски помирител на световната сцена - като посланик в ООН.

В сряда Хейли стана първата жена и първият представител на малцинство, определен от новоизбрания президент Доналд Тръмп да заеме пост в неговата администрация.

Ако Сенатът я утвърди, тя може да се окаже в неловкото положение да бъде международният глас на едно правителство, което омаловажава ролята на Обединените нации, обещава да изгради стена по границата с Мексико и се харесва на движение на алтернативната десница, въпреки че Тръмп отхвърля подобни организации.

Във вторник Хейли може би вече даде известна представа за това как ще подходи към тази длъжност.

"Вярата, съпроводена с дела, добро и любов, винаги ще ни отведе там, където искаме", каза републиканската губернаторка в Африканската методистка епископална църква "Емануил" в Чарлстън, където бял мъж застреля деветима чернокожи енориаши през юни 2015 г.

Хейли получи доста похвали за поведението си на лидер и реакцията си след нападението. Тя изрази скръбта на щата и застана начело на увенчали се с успех призиви за сваляне на знамето на Конфедерацията, издигало се пред сградата на щатския парламент в продължение на 54 години. Хейли каза тогава, че разстрелите са били мотивирани от "чиста омраза" и ще "променят завинаги начина ѝ на живот".

Във вторник църкви в щата уважиха искането на Хейли за молитвени бдения в момент, когато почти едновременно се водят съдебни процеси за предумишлено убийство срещу обвиняемия за касапницата в църквата и бял бивш полицай, обвинен, че е прострелял смъртоносно в гърба чернокож шофьор.

Начинът, по който тя се справи с тези тези сложни от гледна точка на расовото напрежение събития, укрепи имиджа ѝ в национален мащаб, каза дългогодишният деец на Републиканската партия Ричард Куин.

"Това се превърна в национален пример за мирно уреждане на расови въпроси", каза той.

Сред другите кризи, с които Хейли се бореше през последните две години, бяха историческото наводнение през 2015 г., стрелбата в начално училище през септември тази година, ураганът Матю миналия месец и горските пожари, които продължават да бушуват в северозападния край на щата.

"Имаше едно нещо, което бе неизменно. Когато се случваха неща, които не разбирахме, хората се хващаха за ръце и се обичаха. Те не търсеха кого да обвинят или да мразят. Търсеха кого да обичат и да повдигнат духа на хората", каза тя във вторник и призова за същия подход при съдебните процеси и възстановяването от бедствието.

Хейли, която е родена в провинциалното градче Бамбърг, Южна Каролина, с кръщелно име Нимрата Ники Рандхава, е възпитана в сикхската традиция. Тя казва, че е приела християнството, преди да се омъжи за съпруга си Майкъл през 1996 г. Те имат две деца - на 18 и 15 години.

Хейли си спомня, че като дете заедно със сестра ѝ са били изключени от разделения по расов признак конкурс за красота "Малката мис Бамбърг", защото организаторите не могли да решат в кое състезание да участват момичетата - за бели или за чернокожи.

По време на кампанията ѝ през 2010 г. тя беше подложена на злостни нападки на религиозна основа заради сикхските си корени.

Хейли, която кара втори губернаторски мандат и не може да се кандидатира за трети, критикуваше Тръмп по време на кампанията за Белия дом. Тя призова американците да не се поддават на "примамливия зов на най-гневните гласове" във връзка с отношението на страната към имигрантите.

Тя обаче влизаше в сблъсъци и с правителството на Обама както по въпроса за законната, така и за незаконната имиграция. През декември миналата година поиска да не бъдат преселвани никакви сирийски бежанци в Южна Каролина поради "празноти в наличната разузнавателна информация" за хората, които бягат от гражданската война.

Хейли е вторият губернатор в САЩ от индийски произход и първият губернатор на Южна Каролина, който не е бял мъж. Тя е и най-младият губернатор в страната.

Тя притежава ограничен международен опит за един от най-важните международни постове на американското правителство. Почти всичките ѝ изяви на световната сцена са свързани със стремежа за създаване на работни места в Южна Каролина.

Компаниите "Мишлен", "Бриджстоун", "Континентал", "Трелеборг" и "Джити тайър" обявяват нови дейности или разрастване на бизнеса през последните години, подсилвайки репутацията на Южна Каролина на столица на гумите в САЩ.

Нейните пътувания в чужбина за създаване на работни места включват тайно посещение в Швеция през 2015 г., последвано няколко седмици по-късно от съобщение, че "Волво" ще построи първия си автомобилен завод в Южна Каролина в замяна на щатско стимулиране за над 200 милиона долара.

През 2014 г. Хейли пътува до Индия във връзка с икономическото развитие - първото ѝ посещение в родната страна на родителите ѝ, откакто тя е била на две години. Нейните родители са емигрирали от Индия в началото на 1960-те години.

Хейли е завършила счетоводство в университета "Клемсън" през 1994 г., но казва, че професионалният ѝ опит е започнал на 13-годишна възраст, когато е станала счетоводител на магазина за дрехи на своето семейство - работа, с която отново се е заела след колежа.

През 2010 г. тя караше трети мандат като член на Камарата на представителите на Южна Каролина и беше слабо известна в щата. Хейли все пак спечели първичните избори за губернатор същата година срещу конгресмен от Южна Каролина, главен прокурор и заместник-губернатор. Тя победи на общите избори и с лекота беше преизбрана четири години по-късно.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.