Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Избухнаха военни действия между Армения и Азербайджан

Има жертви и десетки ранени, включително от цивилното население

12 коментара
Избухнаха военни действия между Армения и Азербайджан

Военни действия избухнаха между Армения и Азербайджан в неделя. Горещата точка е Нагорни Карабах, по границата между двете държави. И двете се обвиняват взаимно за огъня.

Последно сражения се водеха през лятото, а също и през 2016 г. Нагорни Карабах е спорна територия след разпада на СССР.

Министерството на отбраната на Армения, която подкрепя отцепилата се от Азербайджан област, съобщи за свалени два азербайджански хеликоптера и три дрона. От своя страна Азербайджан заяви, че е предприел контраофанзива след атака на сепаратистите и че е загубил един вертолет, чийто екипаж е невредим.

Азербайджанският президент Илхам Алиев обеща победа над Армения. Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви, че Азербайджан е обявил война на народа му, след като избухнаха тежки боеве по фронтовите линии на оспорваната територия. Ереван обмисля възможността да признае независимостта на Нагорни Карабах, заяви по-късно арменският премиер Никол Пашинян на извънредна сесия на парламента.

В следобеда в неделя парламентът на Азербайджан прие указ за въвеждане на военно положение в редица градове и региони на страната, предаде ТАСС. Решението на парламента трябва да бъде одобрено от президента на страната Илхам Алиев в рамките на 48 часа. По-рано Армения обяви подобна стъпка. Кабинетът на страната въведе военно положение и обяви обща мобилизация.

Ранени и жертви

"Авторитарният режим на Азербайджан за пореден път обяви война на арменския народ", заяви Пашинян в изявление по телевизията и добави, "ние сме на ръба на мащабна война в Южен Кавказ, която може да има непредсказуеми последици"

Генералната прокуратура на Азербайджан съобщи, че шест цивилни са ранени в резултат на обстрел от арменска страна. Според министерството са ранени жителите на Тертерския, Дашкесанския, Физулинския и Агдамския райони и прилежащите към територията на Нагорни Карабах.

"Ранените са хоспитализирани", се казва в съобщението. "Ние също съобщаваме с дълбоко съжаление, че в резултат на провокацията на врага има жертви сред цивилното население и военния персонал", пише още там.

Над 50 населени места в непризнатата република Нагорни Карабах са били нападнати от азербайджански войски, заяви Артак Бегларян, омбудсман в Карабах, на брифинг.
 
"По предварителни данни над 50 населени места са били атакувани от азербайджански безпилотни летателни апарати и артилерия. Всички регионални центрове са сред тези населени места", каза Бегларян.
 
По думите му са повредени стотици недвижими имоти, инфраструктура, електропроводи, газопроводи, водопроводи, техника.
 
"Гражданското население е било под прицел, това е нарушение на международното право и международната общност трябва да даде своята оценка", каза Бегларян.
 
Той покани представители на правозащитни организации в Карабах, като отбеляза, че по-нататъшно продължаване на военните действия може да доведе до хуманитарна катастрофа.
 
На свой ред, още в неделя сутринта азербайджанското министерство на отбраната съобщи, че Армения е започнала интензивен обстрел на позициите на азербайджанската армия. Според Министерството на отбраната има цивилни жертви и ранени.

От своя страна арменският премиер Никол Пашинян добави, че азербайджанските въоръжени сили са предприели офанзива в посока Нагорни Карабах. Според информацията на арменското външно министерство азербайджанската армия бомбардира населени места, включително столицата на непризнатата република Степанакерт. 

Правителството на Армения обяви извънредно положение и започна всеобща мобилизация. Арцах Бабаян, секретар на Съвета по сигурността на Армения, съобщи за 10 убити арменски военнослужещи.

Азербайджанската армия стреля по граничните райони на Армения, включително в посока към граничния град Варденис. Това заяви официалният представител на Министерството на отбраната Артсрун Ованесян по време на брифинг.

"В момента се водят ожесточени битки по цялата огнева линия в Нагорни Карабах. Също така азербайджанската армия стреля по граничните райони с Армения, включително в посока на град Варденис", каза той.

Според него ситуацията е "стабилна" в други части на държавната граница. 

Десетки са ранени, съобщава от непризнатата Нагорно-Карабахска република. Привечер в неделя стана ясно, че азербайджанските сили са превзели от арменските бунтовници 3000 метровия "стратегически" връх Муровдаг в Карабах, каза пред журналисти говорителят на президентството Хикмет Хаджиев.

Реакции

България изразява дълбока загриженост от избухналите военни сблъсъци в Нагорни Карабах, довели до военни и цивилни жертви. Това съобщиха от Министерството на външните работи.

"Призоваваме двете страни за незабавно прекратяване на огъня и възобновяване на диалога под егидата на Минската група на ОССЕ и нейните съпредседатели", съобщават още от външното ни министерство.

Турският министър на националната отбрана Хулуси Акар отправи призив към Армения "незабавно да спре агресията" срещу Азербайджан.

"Агресивната позиция на Армения е най-голямата пречка за постигане на мир и стабилност в Кавказ. Тя трябва незабавно да се откаже от тази агресия, която ще потопи региона в пламъци", заяви министърът в изявление, публикувано от Министерството на отбраната.

Руският външен министър Сергей Лавров по време на телефонен разговор с арменския външен министър Зохраб Мнацаканян обяви готовността на Москва да предприеме посреднически усилия за стабилизиране на ситуацията в Нагорни Карабах. Това се посочва в съобщение на руското външно министерство.

"Лавров изрази сериозна загриженост от продължаващите мащабни военни действия по линията на контакт, информация за убитите и ранените. Беше подчертана необходимостта от скорошно прекратяване на огъня", се казва в съобщението.

В момента се подготвя телефонен разговор между руския външен министър Сергей Лавров и азербайджанския му колега Джейхун Байрамов, се казва в изявлението на руското външно министерство.

Външните министри на Турция и Русия Мевлют Чавушоглу и Сергей Лавров проведоха телефонни разговори, по време на които обсъдиха напрежението между Армения и Азербайджан. Това съобщи източник в Министерството на външните работи на републиката.

"Нашият турски външен министър Мевлют Чавушоглу проведе разговори с руския външен министър Сергей Лавров. Те обсъдиха агресията на Армения", каза източникът на агенцията.

Ръководителят на Европейския съвет призова страните в Нагорни Карабах да прекратят спешно огъня и да се върнат към преговори.

Предистория

Нагорни Карабах е азербайджанска сепаратистка област, населена преобладаващо с арменци, която редовно става арена на изблици на насилие.

Конфликтът между Баку и Ереван започва през февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област обяви, че излиза от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република, припомня бТВ.

В началото на 90-е години на миналия век избухва война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, в която бяха убити 30 хил. души. След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан губи контрол над сепаратистката област и прилежащи райони.

През 2016 г. тежки сражения за малко не прераснаха в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се стигна до смъртоносни боеве в района на границата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #12
    Отговор на коментар #10

    ""102-я ордена Александра Невского российская военная база (арм. Ռուսաստանի 102-րդ ռազմական բազա) в Армении — одна из российских военных баз за рубежом, важная составляющая российско-армянских отношений"" ... ... "Пограничная группа ФСБ России в Армении несёт охрану границ республики с Турцией и Ираном" ... .... .... - кашата си я потърси под шапката, Дeбuль! ... Армения, за съжаление, си е под руска окупация...

  2. Тони Тонев - Дебилoфоб !
    #11

    За съжаление много обрулена, бедна и демократична Армения, без никакви ресурси на фона на къпещия се в долари диктаторски Азербайджан.Много тъжно ми беше в Армения макар и хората да се опитват да живеят нормално, доколкото могат, а Западът да навлиза било то и много много бавно.

  3. Тони Тонев - Дебилoфоб !
    #10

    В Армения нямаше ли протести след които на власт дойде антируско правителство? Май това не се връзва много с кашата в главите ви.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  5. Bлaдo
    #8

    ...и всичкото това се случва, защото азерският газ измества руския от Европа (а и в Азия бая го поизмести...) И кво правят русняците в такава ситуация...? Правят единственото, за което имат средства и акъл в глАвите си - стрелят със стари ракети от името на окупирана Армения...

  6. Bлaдo
    #7

    конфликтът е помежду Армения и Азербайджан, но..., кой знае защо, за ситуацията се пазарят руски и турски външни министри... ;-)

  7. Димитър Мавров
    #6
    Отговор на коментар #4

    Ще ти се.Само,че заедно с "Владо" трябва да намерите добър хирург,който да ви освободт от "сурватката" в "главите".

  8. т€еритория на Мики Маус
    #5

    При нужда ще се намесят руснаците бе! Те не са като САЩ да си оставят съюзниците! Азерите загубиха контрол над Карабах след подобни провокации преди десетки години.

  9. Практик от София
    #4

    Всъщност има официално признати граници на Азербайджан.
    Карабах, според международното право се явява територия на Азербайджан.
    Азербайджан сега не атакува територията на Армения, следователно действията му не нарушават нормите на международното право. Азербайджан освобождава своята територия. Ето как изглеждат нещата.
    А Армения, ако влезе в областта, ще бъде агресор. Независимо дали арменците харесват това или не, това е точно така от гледна точка на международното право.

    Това е същото, когато

  10. Bлaдo
    #3

    Aрмения е окупирана от русия, а азербайджан е турски послушко... Затова най-оптимистичната прогноза е: тази малка руско-турска война да се превърне в Освободителна за християнска Армения..... .................. да! - знам, че такава прогноза е, уви, твърде оптимистична.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.