Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Издръжката на живота е поскъпнала с 20% за година

5 коментара
Издръжката на живота е поскъпнала с 20% за година

Месечният доход, необходим за издръжката на живота през септември 2022 година е достигнал 1320 лв. за работещ, който живее сам, и 2376 лв. за тричленно семейство. Нарастването на тези средства на годишна база наближава 20%. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров във вторник, когато бяха представени резултатите от традиционното наблюдение на потребителските цени и заплатата за издръжка за третото тримесечие на 2022 г.

Димитров поясни, че това са нетните средства, които трябва да влязат в джоба на едно домакинство, за да може то да да живее нормално по българските стандарти.

В едно тричленно домакинство брутната заплата на двамата работещи в него следва е поне 1530 лв., за самостоятелно живеещ - 1701 лв.

През тази година на тричленно домакинство са необходими около 504 лева повече спрямо миналата, а на самостоятелно живеещ - 252 лева повече.

Увеличават се хората, живеещи под този праг

През август 1 800 000 българи на трудов договор са получавали под необходимия доход за един работещ.

Миналия август броят им е бил със 100 000 по-малко. 

Макар и да има ръст на доходите в някои сектори, се увеличава броят на работещите българи, които не успяват да достигнат средствата, необходими за издръжка

Поскъпването идва основно от горивата

Вили Иванова, която е заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, посочи, че  основната причина за поскъпването на живота е преди всичко нарастването на цените на горивата. Тя даде пример с това, че природният газ през изминалото тримесечие е поскъпнал пет пъти повече спрямо миналата година за същия период.

Цената на тока за бизнеса и през третото тримесечие се задържа на високи нива.  Повишението е с около 4 пъти по-високо в сравнение със същия период на 2021 г. Оттам и цените в промишлеността са се покачили, като в някои случаи търговската надценка не е аргументирана. 

По-големи разходи битовите потребители имат заради увеличението на цената на водата от 1 юли със средно около  40%.

Увеличение се наблюдава и при хранителните и при нехранителните стоки - съответно с 2,8 % и 5%. Необходимият доход за прехрана на едно работещо лице е 497 лв.

Ускорено нарастване се наблюдава при цените на  млечните продукти - с 11% за тримесечието и 38,4% на годишна база, захарта и захарните изделия - 4,5% за тримесечието и 24,5% на годишна база, сухите колбаси - 2,5%  за тримесечие и 27% на годишна база. С до 20 % нарастват цените при хлебните изделия, докато при цената на хляба има задържане на цените.

От института сочат още, че 76% от хората се притесняват за плащането на битовите сметки през предстоящия зимен сезон, а за 46% най-голям проблем са ценовият шок, високите цени и инфлацията. През второто тримесечие средната работна заплата нараства с 13 %, но реално намалява с 2% спрямо инфлацията. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #5

    И един uбрик, който не ползва нищо и не плаща никъде нищо сам от джоба си, дошъл и турил палец надолу... Тройно да ти поскъпне всичко, дето ползваш, гнuдo, белким усетиш!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  3. someone
    #3

    Маслото от под 4лв на 9.50. Хляба от лев и нещо на 2.70, млякото от лев и нещо на 3 и нещо, нафтата от 2.50 на 3.50. Да продължавам ли с "20-те процента"?!

  4. someone
    #2

    Лъжи, лъжи и пак лъжи... Кви 20 процента бе? Гледаме разпечатка на газовите сметки за минали сезони. За 20-21г. - 1000лв от октомври до април за къща 60кв. За 21-22г. - 2650лв. 20 процента викате, само за отоплението... Без храна, други горива и услуги...

  5. pepe
    #1

    20%? Егати майтапа. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.