Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изказване на постоянния представител на Република България при ООН Стефан Тафров, на откритото заседание на Съвета за сигурност по Ирак

0 коментара

Господин Председател,

Моята делегация изказва благодарност на делегацията на ЮАР и на Движението на необвързаните страни за инициативата да бъде проведена открита дискусия по обстановката около Ирак.

Моята делегация проучи с интерес изказванията на предишните оратори и споделя общата загриженост от нарастващото напрежение, породено от проблема с разоръжаването на Ирак.

България се присъединява към изказването, направено вчера от уважаемия представител на Дания от името на ЕС.

Както ни припомни Генералният секретар в декларацията си в началото на нашия дебат, под която моята делегация би могла да се подпише, сега повече от всякога е необходимо да бъде съхранено доверието в Обединените нации. За България запазването на централната роля на Съвета за сигурност в решаването на иракския проблем е от капитално значение. Моята страна е убедена, че ООН и Съветът за сигурност са способни да решат кризата с дипломатически средства в съответствие с Устава на ООН и с принципите на международното право.

Речта на президента Буш пред ОС на ООН на 12 септември 2002 г., както и неговите и на други американски ръководители публични изявления, свидетелстват за факта, че САЩ са направили фундаменталния избор да прибягнат до незаменимата роля на Съвета за сигурност за разрешаването на проблема с разоръжаването на Ирак. Като страна, силно привързана към принципа на многостранната система за сигурност, България е окуражена от този избор.

Моята страна е убедена, че дипломатическите средства за мирно решаване на кризата не са изчерпани.

Българската делегация изразява благодарност на ГС на ООН за неговата конструктивна роля в диалога с Ирак. Политическият опит, човешката мъдрост, неговият морален престиж представляват ценен капитал за ООН и Съвета за сигурност в този решителен момент в живота на нашата организация, когато доверието в нея е поставено на изпитание.

България е признателна на Изпълнителния председател на УНМОВИК д-р Ханс Бликс за това, че предостави на разположение на СС своята компетентност и своя професионализъм. Независимостта на неговата преценка е извън всякакво съмнение и поради това България потвърждава пълното си доверие в него и му гарантира цялата си подкрепа.

Господин Председател,

Дошъл е моментът да направим равносметка на отношенията между Ирак и СС след 1991 г., изпълнени с чести обрати. Необходимо е да отбележим, че ако през 1991 г. Ирак беше изпълнил резолюция 687 вдигането на санкциите щеше да бъде реалност още от този момент. Това обаче не стана. Играта на котка и мишка между иракските власти и инспекторите на ООН не донесе изгоди за никого, още по-малко за международния мир и сигурност, които бяха и са поставени неколкократно на изпитание.

България е убедена, че единствено откритият и честен диалог между СС и Ирак може да допринесе за успокояване на съществуващото напрежение. Моята страна отправя апел към Ирак да сътрудничи изцяло със СС и да изпълни без никакви предварителни условия неговите резолюции.

Сред задълженията на Ирак, произтичащи от резолюциите на СС, тези, свързани с ликвидирането на неговите оръжия за масово унищожение, представляват безспорен приоритет за международната общност. Нашите разисквания го потвърдиха още веднъж.

Представителят на Ирак, както и иракският министър на външните работи пред ОС на ООН декларираха, че тяхната страна не притежава оръжия за масово унищожение. Нека приемем буквално думите на иракските власти. Ако това наистина е така, нищо не би трябвало да им пречи да осигурят незабавен, безусловен и безпрепятствен достъп на инспекторите от УНМОВИК до всички обекти, които инспекторите сметнат за необходимо, както и до всички организации и лица, които те преценят за нужно да разпитат в необходимите, според тях, условия за изпълнение на поставените им задачи.

Важен хуманитарен и политически аспект има неизпълнението от страна на Ирак на разпоредбите на съответните резолюции на СС, свързани със завръщането на гражданите на Кувейт и на трети страни, възстановяването на кувейтската собственост и националните архиви на Кувейт, както и възстановяване участието на Ирак в Тристранния комитет под егидата на Международния комите на Червения кръст.

Като се има предвид противоречивата история на отношенията между Ирак и СС става очевидно, че УНМОВИК не би била в състояние да изпълни своята мисия без засилен и изяснен мандат. Този мандат може да бъде даден само с нова резолюция на СС. Моята страна е готова да работи за приемането на такава резолюция в оптимални срокове.

Господин Председател,

България твърдо вярва, че има възможности за мирно решение на проблема с разоръжаването на Ирак. Пътеката към мира е тясна, пътят не е лесен, по него са възможни засади от всякакъв вид, но той съществува. В края на този път се намира вдигането на санкциите срещу Ирак и нормализирането на обстановката в страната и в региона.

С ясното съзнание за задълженията, които България има по силата на чл. 24 на Устава на ООН като непостоянен член на СС, моята страна ще даде своя конструктивен принос в разрешаването на проблема с разоръжаването на Ирак. България е готова да работи съвместно с другите членове на Съвета за намиране решение на проблема в съответствие с Устава на ООН и принципите на международното право. Ние всички чухме призива на ГС на ООН, който припомни, че само единството на СС ще позволи на Ирак да бъде изпратено силно и ясно послание за пълно изпълнение от негова страна на съответните резолюции на СС. България не само се присъединява към този призив, но и поставя единството на Съвета в настоящата обстановка в основата на своя подход и на своите действия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.