Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изключеният Дренчев: Не одобрявах патриотичния екстремизъм на "Възраждане"

Изгонените от партията депутати остават в парламента като независими

11 коментара
Николай Дренчев, снимка: БГНЕС

"Организирана сила, която няма устав и не се ръководи от правила, тя не е армия. Това е башибозук", заяви по адрес на "Възраждане" изключеният от парламентарната група на партията Николай Дренчев в понеделник пред БНР. Лидерът на партията Костадин Костадинов и други нейни активисти наричат политическите си опоненти именно "башибозук".

Сътресенията във "Възраждане" започнаха миналата седмица, след като четирима общински съветници на партията се присъединиха към шареното мнозинство, което избра Цветомир Петров от "Продължаваме промяната-Демократична България" и "Спаси София" за временен председател на Столичния общински съвет (СОС). Това гласуване бе част от по-мащабна постановка на ГЕРБ за превземане на властта в СОС заедно с БСП, ИТН "Синя София" и отцепниците от "Възраждане", които си поделиха ключови ресурсни комисии.

Според Костадин Костадинов хората му са били купени, за да участват в сделката. Ето защо скандалът се пренесе в парламентарната група, от която бяха изключени депутатите Иво Русчев, Александър Арангелов и Николай Дренчев с аргумента, че именно те предложили провинилите се съветници. Така само за няколко дни "Възраждане" остана без група в СОС и вместо трета сила в парламента вече е четвърта.

Същевременно съпругата на Дренчев - Красимира Дренчева, която бе част от групата на "Възраждане" в Общински съвет в Ловеч, напусна партията и групата, но остава общински съветник.

Николай Дренчев е важна фигура в партията, защото до онзи ден беше неин организационен секретар.

Все пак не цялата фамилия е отлюспена от "Възраждане", тъй като братът на Николай – Димо Дренчев, си остава и в партията, и в парламентарната ѝ група. Поне засега.

Макар да заяви в петък, че обмисля дали да не напусне Народното събрание, в понеделник Дренчев заяви, че ще остане депутат, същото важи и за другите двама изгонени от групата на "Възраждане".

"Аз получих огромна подкрепа от хора, за които си мислех, че категорично не ме харесват, а се оказва, че те не са харесвали само "Възраждане". И в момента, в който внезапно се оказах извън вън от "Възраждане", се оказа, че имаме много възможности за технократска работа в посока на развитие на регион Ловеч. Отвори ми се път да направя много повече неща като независим депутат, отколкото като депутат на "Възраждане".

Попитан какво значи, че много хора не харесват "Възраждане", Дренчев отговори: "Трудно е, след като са те наричали утайка, отрепка, анатемосвали са те, защото си предател и отстъпник на родината, в следващия момент да седнеш с някой от депутатите на "Възраждане" и да започнете да говорите чисто технически. Този категоричен патриотичен екстремизъм, който "Възраждане" демонстрира в парламента по отношение на министри, висши държавни служители и на премиера – това е нещо, което не прави добра услуга най-вече на избирателите на "Възраждане", а и на депутатите, на които са им вързани ръцете, когато трябва да работят нещо смислено в регионите си".

Николай Дренчев твърди, че не е правил "екстремистки" изказвания и се опитвал да балансира "Възраждане" в "посока на една умереност, защото нашите опоненти в Народното събрание и в политиката не са ни врагове, а опоненти – може да се караме, да имаме различия, но все пак трябва да работим заедно".

"Възраждане" се опитва да се държи като радикална крайна опозиция. Нещо, което аз не одобрявах и може би това е фундаменталното различие, което аз мислех, че не е лошо и е нормално в една партия да има различни мнения, които да се балансират", каза още Дренчев.

"Въпросите са повече от отговорите"

Според него "категоричността" в партията, с която се дават "прибързани оценки, в рамките на минути и секунди", не е похвална. Той подчерта, че при изключването на четиримата общински съветници не е бил спазен уставът на партията, но това не е единственият проблем.

Според него един от въпросите е как при тайно гласуване за председател на СОС се разбра кои са гласували. "Колкото повече разсъждавам за този случаи, виждам, че въпросите са повече от отговорите", призна той.

Дренчев разказа и хронологията около изключването му:

"За мен нещата се развиха изключително мълниеносно. В петък сутринта на извънредна оперативка в 8.30 часа, обявена късно вечерта предишния ден, беше поискана оставката на тримата софийски депутати. Мотивът е, че не е имало някакво несъгласувано с националното ръководство гласуване в СОС. Предложих да не се прибързва, да се разследва случаят, да се извикат за обяснение общинските съветници и да се чуят и двете гледни точки - групата на малцинството на Деян Николов и другите двама, както и на Красимир Гълъбов и останалите трима от друга страна, на това предложение просто ни беше показана вратата. Очевидно е било подготвено предишната вечер и за нас все още стоят загадки дали това са истинските причини и какво става във "Възраждане".

Николай Дренчев обясни и защо според него е нарушен партийният устав:

"Всъщност, това, което ме накара предварително да застана на позиция, различна от тази на Костадин Костадинов, беше, че Деян Николов обяви изключването на четиримата буквално минути след като бе избран председателят на СОС. По принцип процедурата съгласно устава на "Възраждане" въобще не е такава. Всеки човек може да бъде изключен след решение на Организационния съвет, който се събира на 3 месеца, но може извънредно в рамките на една седмица, ако предварително е обявено това. И няма как в рамките на 5 минути да излезе прекият ти ръководител и да каже: "Аз ги изключвам тези четиримата". Това е нелепо и когато се противопоставих, мисля, че това е детонаторът, който отключи следващите събития".

Изключеният депутат каза, че "всички общински съветници, до последния в листата, са били одобрени във финалната фаза от Костадинов", а доста преди това на множество заседания и обсъждания на софийското ръководство на партията.

"Номинацията на Севделина Петрова е номинация пряко на Деян Николов", каза още Дренчев.

"Моята пряка "вина", е че през 2017 г. съм довел Красимир Гълъбов, когото аз познавам като авиоинженер, изключително прецизен човек, който няма да остави едно болтче незавито или един ред от документите неизпълнен, както е опредено в авиацията", каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #11

    А на този и физиономията му руска

  2. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #1

    Ни рИвИ. Руските под#логи всички сте такива!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  4. rusonefil
    #8

    Руски екстремизъм, не патриотичен.

  5. pepe
    #7

    А Копейкин изглежда малко нещо изработен и изоставен. :)

  6. Dora Apostolova
    #6

    За това сме мутренска държава, с мутренска политическа класа!

    Стига ни занимавате с отслюпванията в руската партия Възраждане, рано или късно съдбата на тази партия щеше да бъде такава. Ами е крайно време главният прокурор да заеме с нейния пръв ръководител и създател Копейкин, който взема няколко милиона държавни субсидии, като излъга над 300 000 цигани и наши малоумници да гласуват за него и с тях си накупи имоти- къщи, коли, стана за 1 нощ милионер на гърба на най бедния данъкоплатец в Европа-

  7. Коментарът е изтрит в 21:25 на 12 февруари 2024 от автора.
    #5
  8. т€еритория на Мики Маус
    #4
    Отговор на коментар #2

    За малко по-стабилно трябват поне 125. Данчо Ментата каза-със 121-124 става много трудно.

  9. ефрейтора
    #3
    Отговор на коментар #2

    Е , разликата до 121 гласуващи пръстчета може и да се скъси , а може да натежи и другата везна...

  10. archibal
    #2
    Отговор на коментар #1

    ГЕРБ+ДПС имат 115 депутата...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.