Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изкуственият интелект и лекарствата за отслабване - големите печеливши на европейските борси

0 коментара
Кои са победителите и кои губещите на европейските борси. Сн. ЕПА/БГНЕС

Манията по лекарствата за отслабване и по изкуствения интелект и пазарен ръст в края на годината белязаха европейския пазар на акции през 2023 г. Инвеститорите във възобновяеми енергийни източници и в някои големи брандове за луксозни стоки вероятно по-скоро искат да забравят отминаващата година.

Движението на европейските борси по-скоро отразява международни тенденции, отколкото е повлияно от локални събития, пише в анализ агенция "Блумбърг".

Шумотевицата около лекарствата за отслабване, която даде тласък на Novo Nordisk, беше световен феномен, докато движенията при акциите на луксозните компании бяха предизвикани от опасенията за китайската икономика.

Глобалните тенденции при пътуванията, лекарствата за отслабване и изкуствения интелект раздвижиха европейските акции. Според анализатори ръстът на европейските пазари вероятно ще продължи и през 2024 г., но все пак има и рискове. Според тях "всяко икономическо разколебаване ще засегне най-силно технологичните и растящите акции, а горещите пари ще се насочат към по-нискорискови активи".

Ето и някои от най-големите победители и губещи през 2023 г:

Rolls-Royce с троен ръст

Значителните насрещни ветрове, пред които беше изправен производителят на двигатели (включително за самолети и кораби) Rolls-Royce Holdings през 2022 г., се превърнаха в попътни ветрове през тази година. Това доведе до ръст на цената на акциите от 220%.

Бързото възстановяване на въздушния транспорт след пандемията доведе и до ръст на поръчките на компанията, а стратегията за преструктуриране на компанията с цел печалба и целите за увеличаване на паричните потоци повишиха доверието в производителя.

През следващата година инвеститорите ще следят дали Rolls-Royce ще успее да постигне целта си да се върне към инвестиционния си рейтинг.

Компаниите за чипове печелят от бума на ИИ

Акциите на BE Semiconductor Industries NV и ASM International NV се увеличиха повече от два пъти. Причината и двете компании да са сред печелившите на европейските пазари се крие в бума на изкуствения интелект, който доведе до търсене на по-малки и по-бързи чипове.

ASML Holding NV, една от най-големите компании в Европа, също имаше добра година, въпреки че сега е изправена пред предизвикателството да се справи с разширяващата се търговска война между САЩ и Китай.

Novo Nordisk - най-голямата компания в Европа

През тази година продуктите Ozempic и Wegovy на Novo Nordisk станаха синоним на истерията около лекарствата за отслабване. Някои анализатори прогнозират, че пазарът може да достигне 100 млрд. долара до 2030 г. Акциите на датската фармацевтична компания поскъпнаха с 49%, която я превърна в най-голямата европейска компания по пазарна стойност. Преди това първонството държеше водещата фирма за луксозни стоки LVMH.

Оттук нататък обаче нещата може да станат по-трудни, тъй като конкуренцията от страна на други фармацевтични фирми нараства, а пазарната оценка вече се смята за надценена.

Възстановяване при търговците на дребно

След мрачната 2022 г. акциите на търговците на дребно отново тръгнаха нагоре през 2023 г. Секторът нарасна с 35%, което го превърна в най-добре представящата се подгрупа тази година. Печалбите бяха водени от Hennes & Mauritz AB (H&M) и Inditex SA, собственик на Zara.

Ръстът на акциите на търговците на дребно беше подпомогнат от увеличеното търсене и от забавянето на инфлацията. Забавянето на глобалния икономически растеж и ефектите от повишаването на лихвените проценти може да засегнат потребителските разходи през следващата година, а това да се отрази и на този сегмент.

Корекция в сектора на зелената енергия

Акциите в сектора на зелената енергия се понижиха през 2023 г. Сред причините са по-високите лихвени проценти, които вдигнаха разходите за финансиране на проекти за вятърна и слънчева енергия. Нарастващите разходи за материали, използвани за производството на турбини, допълнително влошиха положението.

Orsted AS, която пое огромна обезценка на изоставени вятърни проекти, и Siemens Energy AG, която потърси правителствена помощ, за да укрепи финансите си, се сринаха с около една трета.

Има и изключения - акциите на Vestas Wind Systems A/S поскъпнаха с 6.4% през тази година.

Застой при луксозните стоки

Привидно неудържимият ръст на акциите на луксозните компании спря през 2023 г. Европейските компании от този сегмент бяха повлияни от забавянето на китайската икономика, от по-високите лихви и от инфлацията, които оказаха натиск върху потребителите навсякъде по света.

В този сектор се наблюдаваха и възходи, и падения. Собственикът на Gucci Kering SA и британската компания за луксозни стоки Burberry Group Plc отбеязаха двуцифрен спад. Водещата фирма в сектора LVMH приключи годината със 7.5% ръст. Резултатите за първото тримесечие ще бъдат внимателно наблюдавани, като инвеститорите очакват слабо начало на 2024 г. преди съживяване през второто полугодие.

Лошата седмица на Bayer

Спадът от 31% на акциите на Bayer AG я превърна в една от най-зле представящите се на европейския пазар тази година. Голяма част от загубите бяха реализирани само за една седмица на ноември. За един ден компанията загуби около 7.6 млрд. евро от стойността си. Резкият спад беше предизвикан от осъдителна присъда по дело на мъж, облен от рак, който твърди, че той е предизвикан от препарата за унищожаване на плевели Roundup. В същото време беше съобщено и че Bayer спира проучванията за важно лекарство. Следващата година за компанията е трудна за прогнозиране.

Шведската SBB потъва

Акциите на шведския собственик на недвижими имоти Samhallsbyggnadsbolaget i Norden AB, или SBB, се сринаха със 70% и изпаднаха от европейския бенчмарк индекс. Докато много други европейски фирми за недвижими имоти отбелязаха ръст в края на годината на фона на надеждите, че лихвените проценти са достигнали своя връх, инвеститорите все още са нервни по отношение на шведските фирми за недвижими имоти, които трябва да рефинансират или погасят около 12 млрд. долара облигации и хибриден дълг през 2024 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.