Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изоставаме в изпълнението на Лисабонската стратегия

0 коментара

България изостава по пълна заетост на трудоспособното население и по работни места за хората на възраст между 55 и 64 години. Това заяви в понеделник на дискусия за изпълнението на целите на Лисабонската стратегия Георги Прохаски от Центъра за икономическо развитие, организатор на форума заедно с Британското посолство.

Процентът на изцяло ангажираните хора между 15 и 64 години в България е 55.8 на сто, за сравнение в Румъния процентът е 57 на сто, а средно в ЕС - 63.8 на сто.

Хората в предпенсионна възраст между 55 и 64 години, които работят у нас, са едва 34.7 на сто, докато в Румъния те са 39 на сто, а в ЕС средно процентът е 42 на сто, при заложени 50% заетост на възрастните хора в стратегията до 2010 г.

Като основни препятствия за бизнеса у нас, сфера, чието развитие трябва да се стимулира с оглед на целите на Лисабонската стратегия на Европейския съюз, според експертите от Центъра за икономическо развитие, са несъвършенствата и често променящото се законодателство, прилагането на двойни стандарти спрямо малкия и големия бизнес, неефективната съдебна система, продължителността на процедурата за издаване на лиценз и други.

Като положителни мерки за подобряване на бизнес средата Прохаски определи серия от законови промени, стимулиращи развитието на предприятията, стратегията за електронно правителство, въвеждането на медиацията и арбитража като възможност за решаване на извънсъдебни търговски спорове.

Националната програма за изпълнение на Лисабонската стратегия трябва да бъде готова до края на юли на експертно ниво и до октомври да бъде приета от правителството, каза пред форума заместник-министърът на финансите Любомир Дацов.

Лисабонската стратегия е приета от Европейския съюз през 2000 година, за да отговори на предизвикателствата на променящия се свят – като глобализацията и технологичната революция. Нейната цел е десетилетие европейската икономика да се превърне в една от най-конкурентноспособните и динамични икономики в света, основани на знанието.

В тази връзка тя включва фокусиране и подобряване на области като научни изследвания, образование, допълнителни квалификации, достъп до Интернет и електронен бизнес.  През 2005 г. ЕК е прибавила още една задача към стратегията - повишаване на енергийната ефективност и сигурност.

“Въпросът не е колко програми сме изготвили, а как ще ги изпълним,” коментира Дацов изпълнението на Лисабонската стратегия с оглед членството на България в ЕС.

Според Лорънс Бройд, заместник-посланик на Великобритания у нас, усилията за реформи трябва да бъдат в две основни направления - постигане на по-висок и стабилен икономически растеж и създаване на повече и по-добри работни места.

По думите му това означава повече инвестиции в образование, научни изследвания, да се отворят пазарите, да се постигне по-висока степен на заетост чрез обучение и повишаване на културата на предприемачество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.