Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изоставени имоти на испанското крайбрежие се продават на безценица

10 коментара
Изоставени имоти на испанското крайбрежие се продават на безценица

Кранове, които не работят, недовършени жилищни сгради, вили, обрасли с храсталаци, имоти, които се продават на безценица - за кризата с недвижимото имущество в Испания, главно по свръхзастроеното средиземноморско крайбрежие, все още няма светлина в края на тунела.

"Твоята къща на плажа", пише на рекламен билборд, поставен край магистралата, свързваща Мадрид с Аликанте, Югоизточна Испания.

Натопили крака в почти празния басейн на ваканционното селище "Монтесид", построено върху голите хълмове край Аликанте, английско семейство наистина вижда лазурната морска шир, ... която е само на 14 км от него.

Много от вилите обаче пустеят, други се продават, трети още не са завършени. Бюрото за недвижими имоти е непрекъснато затворено. Фирмата, която предлагаше цифрова телевизия, интернет и телефонни услуги, фалира.

"Нещата вървят зле. Построени бяха само 450-500 вили от 2000-те предвидени. Сега всичко замря", споделя Начо, управител на бар-ресторанта "Оазисът на Монтесид".

Този комплекс по нищо не се отличава от останалите, разположени по испанското крайбрежие, наричано Европейската Флорида и обезобразено от строителната и спекулативната лудост, подхранвана дълго от чуждестранните купувачи и от големия приток на имигранти, дошли в Испания, за да работят по строителните обекти.

Първият ред къщички, разположени точно покрай плажа, е построен преди доста време. Тогава под натиска на строителните предприемачи като гъби започнаха да никнат други селища, по-далеч от брега. Това продължи до рязкото спиране на търсенето на недвижими имоти и на кредити през 2008 г.

"Сега тук е огромно бетонно гробище. Ето в какво се превърна испанското крайбрежие", написа неотдавна испанският в. "Ел Паис".

А кризата в сектора още не е стигнала дъното си. В края на 2008 г. в Испания имаше 997 000 празни жилища, две трети от които са довършени, а една трета от които се намират на Средиземноморското крайбрежие.

Според проучване, публикувано в началото на юни от испанската банка ББВА (Банко Билбао Виская Архентария), броят на новите жилища непрестанно се увеличава и сега те вече са 1.2 милиона на 46 милиона жители на Испания. И този брой все още не е достигнал пика си.

ББВА смята, че Испания няма да излезе от кризата с недвижимите имоти преди 2011 г., когато се смята, че ще бъдат продадени новопостроените празни жилища, а цените на имотите ще са спаднали с около 30 процента.

"Клиентите не купуват, защото си мислят, че цените ще паднат още, а това удължава кризата. Докато не успеем да продадем завършените къщи, няма да продължим да строим", казва в село Санта Пола Рамон Мартин, началник на рекламния отдел на строителната фирма "Групо Маса".

Санта Пола, бившо рибарско селище, разположено на 17 км южно от Аликанте, се превърна с годините в туристически курорт със свои булеварди, носещи гръмки имена - "Норвегия" и "Люксембург", със свой клон на Дойче банк и свои заведения за бързо хранене.

Притиснати до стената, някои строителни предприемачи, които взеха заеми от банките, за да построят обектите си, сега разпродават имотите без печалба, казва Рамон Мартин.

"Те не получават нищо като печалба. Но поне трябваше да изплатят лихвите по заемите си", казва той.

Други строителни предприемачи просто фалираха.

"Ние предлагаме промоция от 20-25 процента от цените на вилите, благодарение на загубеното от купувачите капаро, внесено за къщите на по-предна линия, за които обаче банките в крайна сметка са отказали отпускане на кредити", разказва Рамон.

"Договорът гласи, че клиентът трябва да внесе 30 процента от стойността на жилището в момента, в който го запазва. Ако не може да плати остатъка от сумата, то ние задържаме 50 процента от предварително внесената сума", допълва той.

Люк Мишлон, петдесетгодишен французин, циментира терасата на малката си вила, отстояща на 2 км от плажната ивица. Той е получил ключовете за нея през март тази година. Срещу къщата му има поредица от недовършени вили, оставени на произвола на съдбата.

Люк работи в металургичната група "Арселор" в департамента Мозел, Източна Франция. Купил е виличката си през 2006 г. заради испанското слънце и плановете си да се оттегли там, като се пенсионира. През 2006 г. преди кризата цената на къщичката е била 193 000 евро. Сега Люк съжалява, защото днес можеше да купи имота на доста по-ниска цена.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #11

    А какво ли ще е у нас? Още другото лято?Защото ако се сравняваме с иберийската страна, нашата няма да издържи по никоя точка на конкуренцията!!! За сега е известно, че официално, брата на Сергей Станишев и брата на Милен Велчев владеят 2/3 от земите край плажните зони по нашето море. Останалото се владее от онзи изверг Красимир премянов в съдружие с професор (по история на БКП) Нора Ананиева.При тази подробна сметка, все още не може да се намери мястото за толкова дълго внушаваното (но в София, а

  2. Навсекикилометър
    #10

    не може да се случи! Партията-майка е поръчала цените на имотите да се държат високи, ако ще две петилетки подред пукнат купувач да не се яви. И верните й чада-бизнесмени от сектора на недвижимостта стриктно изпълняват! Затуй - испанците да се учат и завиждат, така се прави капитализъм, планово и дисциплинирано...

  3. Mi
    #9

    айде и у нас така, такива новини много ме радват

  4. 07
    #8

    Язък за хубавата природа..Но тя ще се възстанови, а мутрите строители да пукнат дано.

  5. ha-ha!
    #6

    W Ispaniq katastrofa na imotniq pazar, kato cqlo nqma. Ima problemi po kurortite, predimno poradi specificnoto otnoshenie na anglosaksonskite kupuwachi kym pridobiwaneto na imot... Oswen towa wschko e wypros na mastab, ako w Ispaniq ( kydeto cenite sa padnali sys 5-10% samo) to wyw Amerika ( sys 30% padane ) trqbwa da e apokalipsis. W Ispaniq taq mizeriq pochna predi 2 godini i oste cenite ne sa padnali seriozno... Wyw statiqta se namekwa zasto nqma da ima katastrofa - ispanskite kupuwachi sa slagali

  6. тик-так
    #5

    цъка неумолимо. И който е посягал необмислоно върху природата и нейните закони за хармонията, все някога ще съжалява и ще си плаща. Лошото е само, че страдат децата и внуците ни, които доста дълго няма да знаят какво е това дива недокосната природа, свободни крайбрежия с естествена флора.

  7. поп Грую
    #4

    през един.И рекултивация на терена за сметка на лакомия "хотелиер"!Ако пак не тръгне туризма -отново с тротил през един. И пак рекултивация .И така докато се завърнат българските туристи като мен обратно в България .Ама това ще стане "..ама друг път.. "както се казва във филма "Куче в чекмедже ".Да забравят за нас мутрите и червените мафиоти,заграбили и бетонирали всички свестни курорти.

  8. 2012
    #3

    един от седемте смъртни гряха...

  9. Перчемлиев
    #2

    От какво мислите са причинени последните земетресения в България? От безогледното строителство по Черноморието, Планинските курорти и в София разбира се! Ако това продължава, прогнозите са за срутване на северната част на Витоша което ще удави София от Владая до НДК. Как иначе ще обясните затварянето на Владайския проход?

  10. Chavo
    #1

    Momcheta vie naistina ste obitateli na balkanite

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.