Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпитите след VII клас ще са по повече предмети

Прагът за тройка на матурите ще се вдигне

3 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Задължителните изпити след VII клас, които са и вход за гимназия, ще включват въпроси по повече предмети, а не само по български език и литература и математика. Така наречените интегрирани текстове би трябвало да са факт от учебната 2022/2023 година. Това предлага Министерството на образованието и науката, съобщи министър Красимир Вълчев в четвъртък.

Идеята е в изпита по български език и литература да се включат въпроси и от обществените науки като история и география, а с теста по математика да се проверяват и знанията и уменията по природни науки като биология, химия и физика. Промяната ще засегне децата, които от следващата учебна година ще са в V клас.

"Българският език и литературата, както и математиката са базови дисциплини, но не са достатъчни", коментира Вълчев.

Той добави, че въвеждането на интегрираните тестове след 3 години дава възможност за апробирането на различни модели за тестовете, а от друга страна, "системата да е подготвена за промяната".

Тепърва ще се определи моделът на изпитите за гимназия. В теста по обществени науки със сигурност ще има задача за създаване на текст, каквото се съдържа и сега в изпитите по български език и литература. "Дали ще е в този вид преразказът, дали ще е друг преразказ, или ще е в друга форма създаването на текст, това ще се обсъжда в работна група", обясни зам.-министърът на образованието Таня Михайлова. Тя подчерта обаче, че създаването на текст е ключово умение и задачата няма да отпадне в бъдеще.

Михайлова добави, че интегрирани ще са и изпитите за национално външно оценяване след IV и X клас.

По-висок праг за тройка на матурата

Образователното министерство има намерение да вдигне и прага за тройка на матурите. В момента държавните зрелостни изпити се смятат за издържани, ако учениците са успели да натрупат 23 от 100 възможни точки. Предвижда се след две години прагът за тройка да е 30 точки при максимум от 100 точки. Аргументът е, че сега критериите за минаване на матурите са занижени, а 23 точки реално се равняват на оценка под среден 3.00.

Засега промени в изпитите след XII клас не се планират. Остава задължителната матура по български език и литература и вторият задължителен изпит по предмет по избор. От 2022 г. обаче този предмет по избор ще е от профилираната подготовка на учениците.

Промени в учебните планове в прогимназията

От образователното министерство анонсираха и промени в учебните планове за прогимназиалния етап на обучение. Една от тях предвижда увеличаване на часовете по математика с по половин учебен час на година. На практика това означава един час повече математика през единия учебен срок. Целта е да има повече време за затвърждаване на материала, тъй като в момента се налагало учителите да препускат по темите. Според образователния министър това демотивира учениците и те трупат дефицити.

"Другият такъв предмет е географията", коментира Вълчев.

Според него планираните промени в учебните планове в прогимназиалните класове включват отпадане на излишна фактология, "която изисква заучаване и не е свързана с придобиването на умения и даже пречи". "Такива има дори в програмите по математика, но много повече в предмети като география", обясни Влъчев. Добави, че няма да се предлага отпадане на теми, които се учат в момента, а само на определени понятия.

Не се предвиждат промени в програмите по български език и литература и по история. Обикновено измененията в изучаваните теми по тези предмети предизвикват разнопосочни обществени реакции.

Учениците от V до VII клас ще изучават и нов предмет "Дигитални технологии и креативност". Целта е да се надградят знанията по компютърно моделиране, което се изучава до IV клас. Новият предмет ще замести "Информационни технологии" и за него ще бъде отделен половин учебен час повече на година в сравнение с настоящия предмет.

Ще се промени и названието на предмета "Околен свят", който се изучава от I до IV клас. Ще се върне старото наименование на предмета "Родинознание", а това няма да доведе до промени в учебните планове.

"Промените няма да доведат до преждевременно отпечатване на учебници и допълнителни разходи", коментира Вълчев.

Предстои обществено обсъждане на анонсираните изменения, които трябва да станат факт след промени в нормативни актове на министерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #3

    Идеално! Колкото по-всеобхватни са тестовете, толкова по-лесно ще е определени хора да изкарат. А и толкова по-притиснати ще са останалите да плащат. win-win

  2. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #2
  3. boriana
    #1

    Прагът за тройка се вдига. Кое го налага?. Ниският праг на оценки за влизане в унверситети или нуждата от двойкаджии. Ако е първото решението е добро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.