Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източна Европа подкрепи войната срещу Саддам

0 коментара

Бившите комунистически страни от Източна подкрепиха кампанията на водената от САЩ коалиция за разоръжаване на Ирак. Полша, Унгария, Словакия, Албания и Румъния потвърдиха подкрепа си за Вашингтон и готовността си да се включат с логистична помощ или военни части на терена. Трите латвийски републики Литва Латвия и Естония, които разполагат с незначителни въоръжени сили, оповестиха готовност да участват в следвоенната фаза на възстановяване.

Изненадващо за мнозина към коалицията за незабавно разоръжаване на Ирак се присъедини и Украйна. Парламентът в Киев гласува днес за изпращане на батальон за радиационна, химическа и биологическа защита, подкрепяйки искането на президента Леонид Кучма. Подразделението с численост 550 души ще бъде прехвърлено за 10 дни.

Асошиейтед прес отбелязва, че след като изтребителите полетяха в небето към Ирак лидери от "коалицията на желаещите" потвърдиха солидарността си с операцията срещу Саддам Хюсеин.

Войната е последното средство за разоръжаване

Употребата на сила срещу Ирак се превърна в необходимост, след като страната не се подчини на изискванията на Съвета за сигурност. Това заяви полското външно министерство в комюнике, цитирано от АФП.

Съвместно с другите членове на коалицията Полша ще направи всичко, за да бъде военната акция кратка и ефикасна, да се избегнат страданията и излишните жертви от страна на иракския народ, се казва в документа. Властите на Полша изразяват желанието да участват в изграждането "на един нов Ирак", посочва агенцията.

Унгария също заяви днес, че не е имало друг избор, освен употребата на сила, за да бъде разоръжен Ирак, както изискваше ООН, предаде АФП.

Унгария съжалява, че заради упоритата съпротива на Саддам Хюсеин не е имало друга възможност, освен Ирак да бъде принуден чрез военни средства да се разоръжи, заяви министърът на външните работи Ласло Ковач.

Министър-председателят Петер Медеши изрази надежда, че военната операция, започната с цел да бъдат изпълнени резолюциите на ООН за Ирак, ще приключи възможно най-бързо и с възможно най-малко жертви. Унгария не е във война, тя не участва в конфликта, подчерта премиерът. Унгарски военнослужещи не са ангажирани с военните операции в Ирак.

Войната ще освободи иракския народ

Военното нападение срещу Ирак не е атака срещу иракския народ и целта му не е да се разруши или да се властва над страната, каза словашкият президент Рудолф Шустер след днешното начало на войната в Ирак, предаде АФП.

По думите му това не е военна операция срещу арабите, мюсюлманите или исляма. Това е война срещу иракския режим, чиято цел е той да бъде разоръжен и да бъде освободен иракският народ от непоносимата тирания на режима, се казва в съобщение на държавния глава.

"Ние, албанците, сме нация от борци за свобода, които знаят какво е да се живее в потисничество. Ето защо от сърце подкрепяме поведените от Америка усилия да бъде освободен народът на Ирак", заяви албанският премиер Фатос Нано, чието правителство предложи 70 войници за небойни действия. Макар да сме малка страна с малобройни въоръжени сили, ние сме горди да застанем редом с нашите съюзници в борбата да се сложи край на царството на терора в Багдад, заяви вчера Нано.

Прибалтика обещава участие в следвоенната фаза

Естония, Латвия и Литва подкрепиха военната операция на САЩ срещу Ирак, макар да заявиха, че няма да участват пряко във военна фаза.

Талин отбеляза, че по-скоро ще участва във възстановяването на Ирак, отколкото да предостави военно съдействие в рамките на започналия конфликт. Естония уточни, че следващата фаза ще трябва да се осъществи под наблюдението на ООН, която да играе и централната роля във възстановяването на Ирак, посочва АФП.

Сеймът на Латвия се бе обявил по-рано против предложението на кабинета да бъде подкрепено силовото разоръжаване на Ирак. Депутатите взеха решение за участие на латвийски военнослужещи само в миротворческа мисия и хуманитарни операции в Ирак. За разлика от официална Рига 80 на сто от населението на Латвия е против войната, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Литва няма да вземе участие във военния конфликт, но е готова да предостави хуманитарна помощ в следвоенния период и да изпрати в Ирак медици, специалисти по тилово осигуряване и храни за мирното население. Това се казва в цитирано от ИТАР-ТАСС изявление на председателя на парламента Артурас Паулаускас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.