Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изводите за България, записани в Стратегическия документ за разширяването на Европейската комисия

0 коментара

Още през 1997 г., в мнението си Комисията заключи, че България изпълнява политическите критерии. Оттогава страната напредна значително, консолидирайки и задълбочавайки още стабилността на институциите си, гарантирайки по този начин демокрацията, правовата държава, зачитането на правата на човека и на малцинствата, както и тяхната защита. Тази тенденция се потвърди през изтеклата година. България продължава да изпълнява политическите критерии от Копенхаген.

Значителен прогрес е постигнат в областта на съдебната реформа благодарение на приемането на план за действие и на важни законодателни изменения в съдебните закони. Сега това развитие трябва да се реализира, като се превърнат в конкретни подобрения на функционирането на системата. Въпросите, свързани с общата структура на съдебната система, както и тези за имунитета, също остават да се решат.

Друго положително развитие се отбелязва по отношение на борбата с все така обезпокоителната корупция. Приет е план за действие, поставящ си за цел да задейства национален пран за действие за борба срещу корупцията. Щом оттук насетне борбата с корупцията става един от главните приоритети на България, страната трябва да продължи упоритите си усилия, за да задейства предвидените мерки.

Реформата на публичната администрацията се развива, тъй като продължиха реформите в законодателната рамка и беше приета стратегия за модернизация на публичната администрация. Сериозни усилия обаче ще са нужни, за да започнат и да се реализират реформи, целящи подобряване на ефикасността, прозрачността, както и отговорността на публичната администрация.

България продължава да зачита правата на човека и основните свободи. Тя подобри значително законодателната си рамка в областта на борбата с трафика на хора, корупцията и организираната престъпност, както и в областта на правота на убежище. Положението обаче остава тревожно в цяла множество други области.

Беше открит нов проблем: тежките условията за живот на хората, настанени в обществени заведения и по-специално домовете за душевно болни. Този въпрос трябва да се разгледа спешно.

България трябва освен това да засили усилията, които е предприела в реформата на системата за опазване на децата, да се погрижи интересите на децата винаги да се отчитат и да се взимат предвид, както и да се намали броят на децата, настанени в обществени заведения. България трябва да действа, за да премахне тежките условия, налагани на задържаните, и по-специално в полицейските управления и в предварителните арести.

Последните изменения в Наказателния кодекс са важен етап към премахването на всякаква дискриминация по пол.

Малко усилия са положени по отношение на ромската общност за решаване на проблемите на обществената дискриминация, на която те са жертва. Никакви или почти никакви конкретни мерки не са взети и за подобряването на условията им на живот, които са особено лоши.

В това отношение приемането на широко антидискриминационно законодателство ще бъде голяма крачка напред.

България има функционираща пазарна икономика, която в средносрочен план ще бъде в състояние да се справи с конкурентния натиск и силите на вътрешния европейски пазар. Това ще е възможно, ако страната продължи с програмата от реформи, предвид някои все още оставащи трудности.

България успя да създаде много стабилна макроикономическа среда и пазарните механизми позволяват по-рационално разпределение на ресурсите. Значителен прогрес беше постигнат в структурните реформи, включително и тези, отнасящи се за процедурите за достъп до пазара, преструктурирането на финансовия сектор и на приватизацията, което създаде условия за постоянен микроикономически ръст.

Други усилия обаче трябва да се направят, за да се подобри гъвкавостта на пазарите.

Ефикасността на администрацията и особено на правосъдието трябва да бъде подобрена, за да позволи на икономическите субекти да взимат решения в обстановка на икономическа стабилност и предвидимост. Важно е да се рационализират административните процедури, които засягат предприятията, включително и процедурите по фалит. Степента на финансово посредничество остава много ниска. Остават някои недостатъци във функционирането на финансовия пазар, което засяга и свързаните отрасли. Реализирането на реформи би трябвало да увеличи нивото на инвестициите - както публични, така и частни, което представлява важен елемент за постоянен икономически ръст и достатъчна конкурентноспособност в средата на ЕС.

От 1997 България напредва по повечето от разделите на общоевропейското законодателство. През целия период тя продължи да хармонизира законодателството си с добър ритъм, развивайки, макар и малко по-бавно, и административните си възможности.

През изтеклата година България продължи да напредва по сближаването на законодателството си и по засилването на административния си капацитет, удвоявайки усилията в областта на съдебната реформа.

Като цяло и имайки предвид дата, която си е определила за присъединяване, България достигна разумна степен на хармонизация в множество области.

Административните ѝ възможности също се засилиха, макар че са нужни значителни усилия в тази област. Законодателството, което се създава и се прилага, трябва да бъде обект на засилено внимание. В това отношение е нужно да се продължи постигнатият напредък в областта на реформите в публичната администрация и в правосъдието.

По отношение на вътрешните пазари България се развива добре в повечето области. По отношение на свободното движение на стоки могат да се отбележат подобрения благодарение на промените в закона за стандартизация, които предотвратиха евентуалните бъдещи конфликти на интереси между процедурите по стандартизация от една страна, и от друга, на тези по сертифициране. Значителни усилия трябва да се полагат , за да се засилят административните структури в областта на сертифицирането.

Новият закон за обществените поръчки, макар и да не отговаря напълно на европейското законодателство, все пак е крачка напред. Прилагането му също трябва да се постави в пълно съответствие с европейското законодателство.

Една голяма част от законодателството по безопасността на храните вече е приета, но започнатите усилия трябва да продължат, за да може общоевропейското законодателство правилно да бъде прието и приложено. Административните възможности трябва още да се подсилят, включително и за модернизирането и акредитирането на лаборатории за контрол.

В областта на свободното предлагане на услуги България е изградила добри практики в контрола на банковия сектор.

Страната напредва добре в прилагането на общоевропейското законодателство в банковия сектор, макар да е по-назад в прилагането на европейското законодателство за застраховането и движимите собствености.

Създаването на Консултативен съвет за контрол на финансите е допълнителна крачка в правилната посока.

България е напреднала в хармонизирането на законодателството си в областта на защитата на данните, но ѝ остава да осигури пълното хармонизиране и да вземе мерки, за да развие административния капацитет, необходим за създаването и ефективното прилагане на това законодателство.

В областта на търговското право хармонизацията продължава, но пълното съгласуване с някои елементи на общоевропейското законодателство и по-специално за придобиване, сливане и разделяне на дружествата, остава да се приложи на практика. Макар законовата рамка за защита на интелектуалната и индустриалната собственост да продължава да се подобрява, трябва да се вземат още мерки по ефективното ѝ прилагане на границата, както и да се обучат хора от прокуратурата и правоохранителните органи, които да се занимават с тази материя.

Колкото до политиката по конкуренцията, важен напредък беше реализиран с влизането в сила на закон за държавните помощи. Сега остава да се положат допълнителни усилия, за да се постигне достатъчни ниво на приложение на законодателството в тази област.

Българското антимонополно законодателство отговаря почти изцяло на общоевропейското. България трябва да продължи да го прилага ефикасно.
Би било добре да се наблюдава отблизо реструктурирането на металургията.

По отношение на митниците и на данъчните служби България продължава да изгражда информационни системи, които да ѝ позволяват обмен на данни с ЕС. По отношение на засилването на административния капацитет, в митниците реформата напредва, но в данъчната администрация изостава.

България напредва в хармонизирането на законодателството в областта на телекомуникациите. Усилията трябва са се съсредоточат в приключването на адаптирането на европейското законодателство, в повишаване на ефективността и засилване на възможностите на регулиращите органи.

По отношение на селското стопанство сближаването на ветеринарното и фитосанитарното законодателство напредва успешно, макар да са необходими още усилия за пълното адаптиране на европейското законодателство.

Големи усилия трябва да се направят, за да се изградят административни механизми за нужния контрол, включително за прилагане на нормите за ветеринарен и хигиенен контрол.

Установеният преди това прогрес в областта на риболова е продължен, но България трябва да вземе допълнителни мерки, за да осигури пълно законодателно в съответствие с предписанията на ЕС в областта на хигиената и опазването на здравето.

В областта на социалната политика и политиката по заетостта са отбелязани някои положителни развития. Но остава да се свърши доста работа, за да се адаптира трудовото законодателство, законодателството за равния достъп и недискриминацията, както и това за професионалното здраве и безопасността на труда. Нужно е да се развива социалният диалог, съгласно практиката в ЕС.

По отношение на регионалната политика България е постигнала напредък в създаването на структурна политика благодарение на приемането на стратегия за структурните фондове, която позволи да се изясни институционалната структура в областта на структурните и предприсъединителните фондове.

България трябва да съсредоточи усилията си в засилване на бъдещите възможности за усвояване на структурните фондове в съответните министерства, без да забравя при това съответните механизми за контрол и оценка. На България ѝ остава да подготви план за балансирано развитие, отговарящ на правилата на структурните фондове, да го включи в бюджетната рамка, както и да създаде национална политика по този въпрос.

България продължава да адаптира еврозаконодателството в областта на опазването на околната среда с помощта на закона за опазване на околната среда. Трябва да се направят усилия, да се подготвят подробни планове за прилагане на всяка директива, както и стратегии за финансиране на инвестициите в опазване на околната среда, като едновременно с това се изграждат механизми за контрол на прилагането. Контролът остава значително предизвикателство, наред с необходимите допълнителни административните възможности и средства за хармонизирането.

България продължава да напредва в хармонизирането на законодателството в областта на транспорта, включително в автомобилния и железопътния транспорт. Новите административни структури трябва да се консолидират. В областта на водния транспорт ниското ниво на безопасност на българския флот остава обезпокоителен проблем.

България засилва процесът на реформи в областта на енергетиката, където преструктурирането през предишните години беше бавно. Беше приета нова национална стратегия за енергетиката. Беше прието законодателството, необходимо за либерализиране на пазара и сега се подготвя приватизацията на разпределителните дружества.

България трябва да определи ясен график за преструктуриране на енергетиката си. Страната трябва да спазва ангажиментите, поети по затварянето на атомната централа Козлодуй, както и да гарантира високо ниво на атомна безопасност.

По отношение на правосъдието и вътрешните работи България напредва по хармонизирането на законодателството в повечето области. Тя прие план за действие за прилагане на критериите от Шенген. Въпреки това остават още усилия да се направят, за да се засилят възможностите по прилагането му.

Важен напредък беше направен по засилването на финансовия контрол, след като в сила влязоха новите закони за вътрешен контрол на обществените финанси. България трябва да концентрира усилията си в консолидиране на нужните институционални структури, включително и по защитата на финансовите интереси на ЕС.

Постоянни усилия ще са необходими, за да може страната да създаде необходимите административни и правни възможности за прилагане на общоевропейското законодателство.

Продължавайки хоризонталната реформа на публичната администрация, България трябва да се погрижи по-специално да развива възможностите си за участие във вътрешния европейски пазар, както и да прилага еврозаконодателството в областта на селското стопанство, околната среда и регионалната политика.

Допълнителни усилия ще са нужни, за да се развият административните възможности за прозрачно и ефикасно управление на европейските фондове.

По време на преговорите за присъединяване временно са затворени 22 глави. Поетите ангажименти в тази насока са с хоризонт за присъединяване през 2007 г.и общо взето, се спазват от България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.