Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът има воля, но няма резултати в борбата с престъпността

0 коментара

Правителството има политическа воля за справяне с престъпността в страната, друг е въпросът дали тази воля дава резултати при реализацията ѝ на практика. Това заяви премиерът Симеон Сакскобургготски в обзорно интервю пред БТА.

С думите си Симеон признава за проблемите на изпълнителната власт в борбата с престъпността, но същевременно се оправда за неуспеха с другите власти в държавата.

Изпълнителната власт сама не може да се справи с престъпността, приоритет е постигането на координация между трите власти - законодателна, изпълнителна и съдебна, в борбата с организираната престъпност, казва Симеон.

През последните седмици българското правителство и управляващите бяха упрекнати последователно от няколко чужди посланици, че нямат политическа воля да се преборят с организираната престъпност. Пръв това направи американският посланик Джеймс Пардю, думите му бяха повторени от британския консул в България, като и от френския посланик.

Упреците на чуждите дипломати бяха оспорени както от премиера, така и от президента и председателя на парламента, които заявиха, че не приемат подобен тон на изявленията.

В обзорното си за годината интервю премиерът Сакскобургготски заявява, че подготвената от вътрешния министър Георги Петканов стратегия за борба с организираната престъпност ще помогне в тази посока. Тя ще стане основа за промени в законодателството, които да дадат възможност на МВР, финансовите и митническите структури заедно с правозащитните органи да бъдат по-ефективни и резултатни, казва Симеон.

Той определя като една от първите стъпки на правителството през 2004 г. реализацията на мерките, предвидени в стратегията. "Ще работим за координиране дейността на всички институции, за да постигнем желания и от нашето общество резултат. Това ще донесе обезателно повече стабилност и сигурност за отделния гражданин", добавя Симеон, който само преди месец определи показните разстрели в София като притеснителни повече за престъпниците, отколкото за обикновените граждани.

В стратегията, приета в четвъртък от правителството, се предвижда ефективен контрол върху финансирането на проекти от европейските фондове, върху разрешителните за оръжие, както и падане на банковата тайна за престъпниците. Доста общо засега са предвидени и промени в Данъчно-процесуалния кодекс, за да може данъчната тайна да бъде разкривана по искане на МВР. Документът предвижда за нуждите на разследването да се разреши оглед, претърсване и изземване на компютри и устройствата към тях, на информационни носители и данни. Според юристи тук осъществяването на стратегията ще срещне големи затруднения, защото се стига до нарушаване на ред тайни, прогласени за неприкосновена информация в други закони

Предвидено е да се възстанови и задължителната временна адресна регистрация. Според МВР, липсата ѝ затруднявала откриването на лица с наложена мярка за неотклонение "задържане под стража".

В отговор на въпрос, пред БТА Симеон отрича да има задкулисни игри в приватизацията на БТК и Булгартабак. От думите на премиера излиза, че проблемите и с двете сделки са дошли не от коалиционния партньор ДПС, който се намеси особено грубо в сделката за БТК, а преди това и за Булгартабак, а от съдебното им обжалване.

Целта, която сме си поставили, в крайна сметка е да финализираме приватизацията и на двете дружества и то така, че да бъде запазен държавният и обществен интерес и в същото време процедурата да бъде изцяло в съответствие с нормативната уредба, казва Симеон. От няколко месеца подопечната на правителството Агенция за приватизация не отговаря ще продаде ли БТК на "Вива венчърс", въпреки няколкото на брой категорични съдебни решения, че този кандидат-купувач е спечелил конкурса за телекома.

Като най-значимо събитие за изтеклата 2003 г. Симеон поставя решението на ЕС да определи 1 януари 2007 г. за дата на присъединяването на България към съюза. България вече има ясна перспектива за следващите три години. За да се подготвим за членството си, трябва обединение не само на политическо ниво, не само на бизнеса и предприемачеството, а всеки българин да даде своя принос, за да изпълним критериите на ЕС, казва Симеон. Като пример за очакваните ползи от членството той посочва не само увеличената предприсъединителна помощ в оставащите 3 години, но и просперитета на Гърция и Португалия след приемането им в ЕС.

Като успехи за сегашното правителство през изминалите две години и половина Симеон посочва затвърдената оценка за функционираща пазарна икономика в България, ръстът на БВП, намаляването на безработицата. Приоритет за правителството в оставащата година и половина е подобряване на икономическата среда и капитализиране на макро-успехите на микро ниво, за да се усетят от всеки българин.

Отношенията ни в рамките на управляващата коалиция са добри и не очаквайте сензации в тази посока, отговаря Симеон на въпроса вярно ли е, че коалиционният партньор ДПС държи ключа към евентуални предсрочни избори.

Според премиера, няма предпоставки за предсрочни избори и подобен развой само би навредил на стратегическите задачи пред страната.

Макар и не директно, Симеон определя критиката на опозицията към управляващите като по-скоро самоцелна, с единствена задача да омаскарява, а не да помага за установяване на демократични ценности в обществото.

Самоцелната и безсмислена критика вреди както на държавата, така и на самата опозиция, казва премиерът и като аргумент цитира следния пасаж от Иван Хаджийски: "Опозицията почва да следи стъпка по стъпка правителството и всичките му неуспехи, зависещи и независещи от него, се приписват на политическата му негодност. Критиката е безогледна, партизанска. Тя има за задача не да обясни и осветли общественото мнение, а да го настрои срещу правителството. Тази критика с ревящо гърло се простира и върху деяния, които критикуващата опозиционна партия сама е вършила, когато е била на власт."

И в това интервю Симеон се опитва да се измъкне от обещанието си за 800-те дни. "Хората у нас може би са очаквали много по-бърза промяна в жизнения си стандарт", казва премиерът, спестявайки, че самият той създаде тези очаквания.

Две години и половина след априлското си обръщение от 2001-ва Симеон вече казва, че това не може да стане с магическа пръчица за няколко дни и целта на правителството е да създаде добри условия за бизнеса и предприемчивите, което по думите му и прави.

Симеон отново заявява, че последните местни избори в България са доказали, че всяко следващо управление в страната ще бъде коалиционно, което изисква консенсус по водената политика. "Еднопартийното управление, което бе факт за България в периода 1995 - 2001 г., не даде очакваните резултати", допълва лидерът на НДСВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.