Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът кани американски инвеститори за модернизацията на армията

0 коментара

Правителството се надява САЩ и западните ни партньори да инвестират у нас като се включат в 11-те приоритетни проекта на правителството за модернизация на въоръжените ни сили на стойност над 1 милиард долара. Това заяви вицепремиерът Пламен Панайотов в словото си при откриването на конференцията "Членството в НАТО: възможности за търговия и инвестиции в Югоизточна Европа", която започна в резиденция Бояна.

Вицепремиерът подчерта значението, което българското правителство придава на развитието на целия спектър на двустранните отношения със САЩ и открои необходимостта от по-активно развитие на търговско-икономическото сътрудничество.

На третата година, след като се провалиха проектите за модернизация на МиГ-29 с руснаците, както и за хеликоптерите Ми-17 и Ми-24, кабинетът обяви за приоритетни проектите за подмяната на автомобилната техника, модернизацията на хеликоптерите и закупуването на изтребители и транспортни самолети за армията ни.

Посланикът на САЩ Джеймс Пардю коментира, че отбранителният сектор на страната трябва по прозрачен начин да заяви изискванията си. До момента министерство на отбраната сключваше договори без да обявява обществена поръчка, позовавайки се на законовата възможност това изключение да се прилага при сделки, свързани с националната сигурност. Заради това министър Николай Свинаров многократно бе атакуван за непрозрачност от опозицията.

Карта на велика Македония предизвика скандал на натовски форум в София

Скандал между делегациите на Гърция и Македония избухна на форума "Членство в НАТО: възможности за търговия и развитие в Югоизточна Европа", който се провежда в резиденция "Бояна". При откриването на следобедната сесия председателят на Американската търговска камара в България Кенет Лефковиц се извини от името на организаторите, че по време на конференцията е бил разпространен сборник "Македония в НАТО", съдържащ карта на велика Македония.
още

Възстановяването и модернизацията на бойните хеликоптери е сред проектите, които трябва да стартират първи, посочи началникът на Генералния щаб на Българската армия ген. Никола Колев.От наличните 42 хеликоптера във ВВС, летят само четири, каза Колев.

Имаме потребност този проект да стартира сред първите, каза ген. Колев. Той посочи, че България е поела ангажимент към НАТО още през следващата година да разполага с два транспортни хеликоптера, готови да действат по изискванията на алианса навсякъде по света. Генералът изрази надежда до есента да има решение за възстановяването и модернизацията на хеликоптерите и добави, че изискванията на военните по този въпрос са уточнени.

Към 2007 г. трябва да имаме и съвместими с НАТО изтребители, каза ген. Колев. Според приети от нас ангажименти към алианса до 2007 трябва да има решение за нови западни самолети и първите от тях да са пристигнали, както и да са обучени екипажи.

Съгласно т.нар. Цели на силите през 2007 г. трябва да имаме 2 готови самолета с минимум 4 екипажа, каза ген. Колев. Той посочи, че не е рентабилно да се купува малък брой самолети и обикновено се говори за ескадрила.

На форума министърът на отбраната Николай Свинаров каза във връзка с приоритетните проекти за модернизация на въоръжените сили, че е в ход подготовката на изисквания и критерии към кандидатите за изпълнители и процедурата трябва да приключи до края на следващата седмица.

Членството в НАТО е гаранция не само за външната сигурност на България, но и за демократичното развитие и успеха на икономиката на страната, обяви вицепремиерът Панайотов като подчерта значението, което българското правителство придава на развитието на целия спектър на двустранните отношения със САЩ и открои необходимостта от по-активно развитие на търговско-икономическото сътрудничество.

Надяваме се, че привличането на американски инвестиции, развитието на съвместни производства и излизането на трети пазари ще допринесе за възстановяването на българската отбранителна индустрия като сектор на икономиката с нова роля в условията на възможностите, произтичащи от членството в НАТО, посочи Пламен Панайотов.

По думите на Панайотов България не само е сред държавите, споделящи евроатлантическите ценности, но е заложила авторитета си като народ и държава и е придала силата на армията си в защита на тези ценности навсякъде и във всеки момент, когато и където това се наложи.

Участието ни в операциите в Ирак и Афганистан, в Етиопия и Еритрея, в Босна и Херцеговина и в Косово е потвърждение на способността ни да отговорим на предизвикателствата и да изпълняваме глобални отговорности, посочи вицепремиерът.

Той определи приключилата среща на високо равнище на НАТО в Истанбул като "паметна" за България. По думите му страната ни е била активен и равностоен участник в дебат, от който Алиансът е излязъл укрепнал, с ясна визия за по-нататъшната си мисия в новата среда за сигурност.

В резултат, включително на последователната позиция на България на срещата в Истанбул, НАТО взе решение да продължи политиката на "отворени врати" спрямо Албания, Хърватия и Македония, каза вицепремиерът. С това тези страни получават реална перспектива за присъединяване към НАТО, която се надяваме да се материализира на следващата среща на Алианса, добави той.

Панайотов припомни, че в съзвучие с повиците, отстоявани от страната ни, в Истанбул беше потвърдена готовността Босна и Херцеговина и Сърбия и Черна гора да бъдат включени в "Партньорство за мир", когато изпълнят установените от НАТО условия за това.

Все още не е взето решение в САЩ във връзка с глобалния стратегически преглед на отбраната, каза американският посланик в София Джеймс Пардю.

Процесът е в ход, провеждаме консултации с нашите съюзници в това число и с българската страна, каза посланик Пардю. Надяваме се, че България ще бъде включена в потенциалните бъдещи операции по разполагане на американски военни бази по света, каза посланикът. Той отбеляза, че България играе значителна стабилизираща роля на Балканите, която се засилва още повече след присъединяването ѝ към НАТО. Страни в региона и до Централна Азия могат да гледат на България вече като на образец, като нов пример, който да следват, каза посланик Пардю.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.