Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът намали болничните и се отказа от ваучерите, синдикатите му поискаха оставката

0 коментара

Правителството реши да намали обезщетенията за болнични и се отказа от въвеждането на ваучерната програма. По същото време, на митинг пред сградата на Министерския съвет синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа" поискаха оставката на кабинета и обявиха, че ще щурмуват парламента, ако той приеме тези предложения на изпълнителната власт.

Намалението на обезщетенията за болнични става с проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2004 г., който бе одобрен днес от министрите и ще се внесе в парламента.

В проектобюджета се предвижда обезщетенията, изплащани за първите 5 дни болнични при общо заболяване, битова злополука или гледане на болен член от семейството, да бъдат намалени от 80 на 50% от размера на брутната заплата. При по-продължително заболяване, след петия ден се възстановява обезщетението от 80 на сто, съобщи управителят на НОИ Йордан Христосков.

Намалението на болничните няма да важи само за обезщетенията при гледане на малко дете, където размерът се запазва на 80%, както и за трудовите злополуки, при които обезщетението е 90 % от брутната заплата.

В отговор на въпрос управителят на НОИ заяви, че предложението да се намали размерът на обезщетението за болничните е на финансовото министерство, а основният аргумент е злоупотребата с болничните. Намалението се правело, за да се балансира бюджета на общественото осигуряване и държавния бюджет.

Йордан Христосков заяви, че второто важно политическо решение на правителството е отказът му засега да въвежда ваучерната система за храна.

Въвеждането от 2004 г. на ваучери за храна за работниците на стойност до 40 лв. месечно, върху които работодателите няма да плащат данъци, бе договорено между представители на кабинета и синдикатите преди месеци. Досега се водеше спор между профсъюзите и финансовото министерство заради проекта на Велчев работниците да плащат данък общ доход и социални осигуровки върху стойността на ваучери, с което синдикатите не бяха съгласни. На среща вчера между лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" и Милен Велчев, синдикалните шефове отново заявиха намерението си да лобират в парламента за промяна на схемата, предлага от финансите. Днес обаче правителството разреши радикално спора, отказвайки се от ваучерната система.

Като обяснение за отказа Хрискосков посочи очерталия се недостиг от 27 млн.лв. в бюджетната субсидия за фонд "Пенсии", за да се гарантира нормалното изплащане на пенсиите през 2004 г. Идеята на кабинета да въведе ваучерната система за храна била тя да се финансира с 15 млн.лв. от приходите от осигурителни вноски. Заради недостига на пари за пенсии обаче министрите днес решили да се откажат от ваучерите, като така спестяват 15 млн.лв. от осигуровки и с допълнителни 12 млн.лв. от бюджета връзват парите за пенсии.

От 2004 г. таванът на пенсиите се увеличава на 420 лв., и то по изненадващо предложение отпреди месец на финансовото министерство. Преди това последната идея на социалното министерство бе максималната пенсия да не надвишава 350 лв. Тя дойде, след като хората на Христина Христова проучиха нагласите сред сегашните пенсионери и видяха, че болшинството възрастни получават пенсии в диапазона 100 - 200 лв. месечно и не се интересуват от тавана.

"Жива" синдикална верига около парламента заради бюджет 2004

7-килограмово чувалче с монети, достатъчни за еднопосочен билет на Симеон до Мадрид, събраха протестиращите синдикалисти на митинга пред МС. Охраната на "Дондуков"1 обаче не пусна техни представители лично да занесат чувалчето на премиера, което бе "украсено" и с една тиква.

На общ протестен национален митинг КНСБ и КТ "Подкрепа" поискаха оставката на правителството и призоваха членовете си да организират жива верига около парламента на 20 ноември, когато депутатите ще разглеждат на първо четене проектобюджет 2004. Лидерът на КНСБ Желязко Христов призова всички да напуснат работните си места на 20 ноември и да обградят парламента.

Близо 3 часа около 5000 - според полицията, и 15 000 - според организаторите, синдикални членове скандираха под прозорците на Министерския съвет. Протестиращите заплашиха, че няма да напуснат площада пред "Дондуков"1, докато не дойдат при тях премиерът или социалният министър, за да обяснят защо намаляват болничните. По това време синдикатите още не знаеха, че ваучерната система, за която те отдавна настояват, е отменена. Към 15 ч. протестиращите все пак се разотидоха.

Профсъюзите заплашиха, че ще окупират сградата на Народното събрание, ако депутатите одобрят намалението на обезщетенията за болнични.

Протестиращите срещу икономическата и социалната политика на правителството приеха декларация, в която обявяват, че кабинетът е оставил над 3,2 млн. българи под прага на бедността. Синдикатите настояват необлагаемият минимум да се увеличи от 110 на 130 лв., минималната заплата през 2004 г. да бъде 150 лв., а бюджетните заплати и пенсиите да се увеличат с 10% от началото на следващата година.

Максималният осигурителен доход се увеличава на 1200 лв.

От 1000 на 1200 лв. се увеличава от 2004 г. максималният осигурителен доход, предвижда още проектобюджета на ДОО, приет от правителството. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се запазва нивото си от

200 лв. Вноската за универсален пенсионен фонд за всички родени след 1959 г. се увеличава от 2 на 3 % за сметка на намалението на вноската за фонд "Пенсии" за същата възрастова група - от 27 на 26 процента, с което осигурителната им тежест не се променя.

Като облекчение за работодатели и работници управителят на НОИ посочи поемането от института на изплащането на първите три дни от болничните, което досега се прави от работодателите. По думите на Йордан Христосков, с тази промяна бизнесът ще получи допълнителен ресурс от 50 млн.лв., които заедно с другите данъчни облекчения трябва да спомогнат за разкриване на нови работни места.

Средният размер на пенсията през 2004 г. ще бъде 120,98 лв. при 107,70 лв. за тази година. Според изчисленията на НОИ, реалното нарастване на пенсиите ще бъде 9,9 %, като резултат от няколко фактора - отпадане на тавана на пенсиите, индексирането на пенсиите от 1 юни 2004 г. с 5,8 %, промяната в основата за изчисляване на новоотпусканите пенсии. От 1 януари догодина пенсията ще се изчислява на базата на средномесечния осигурителен доход от последните 12 месеца преди отпускане на пенсията, което ще доведе до нарастване на всички новоотпуснати пенсии, каза Христосков.

Минималното обезщетение при безработица нараства от 70 на 80 лв., а помощите за гледане на дете до 2 годишна възраст - от 110 на 120 лв. За да може жената да ползва обезщетение за бременност и раждане и за гледане на малко дете до 2 г. възраст, тя трябва да има не по-малко от 3 месеца осигурителен стаж през последните 12 месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.