Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът облекчава отпускането на средства за наводнените общини

1 коментар

Държавата облекчава режима, по който залетите от пороите общини ще могат да кандидатстват за средства за възстановяване на пострадалите обекти. Вместо изискваните в момента 11 документа, местните власти ще представят само 4. Промяната ще стане факт още утре, с решение на правителството, съобщи в сряда вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем. Тя и премиерът Станишев се срещнаха с 40 кметове на населени места от пострадали общини.

Сред необходимите документи, с които ще се кандидатства за държавно финансиране, е инвестиционен проект или количествено стойностна сметка, копие от договор с избран изпълнител, декларация за неизвършени плащания към изпълнителя, копие от протокол от комисията по бедствия или становище на Гражданска защита.

Етем заяви, че правителството ще внесе и “кратък законопроект” в парламента, насочен към разрешаването на проблемите със сегашните бедствия. Основната му цел ще бъде да се улеснят мудните нормативни процедури. Според специалистите, най-спешните ремонтни работи трябва да приключат преди края на октомври т.г. заради метеорологичните условия, а ако кметовете спазват сегашната процедура, която е изключително стриктна от финансова гледна точка, ремонтната дейност може да започне най-рано в края на септември и няма да успеят да завършат обектите, обясни вицепремиерът.

Освен това, общините вече ще могат да получават до 30% от необходимите им средства само с първоначална оценка на щетите, като целта е да могат веднага да започнат най-спешните възстановителни дейности и успоредно да подготвят документите за пълното финансиране.

Зам.министърът на финансите Кирил Ананиев съобщи, че за финансирането на щетите се отблокират и 120-те млн. лв., останали в държавната Публична инвестиционна компания. Тя бе учредена с 340 млн.лв. от миналогодишния бюджетен излишък, но под натиска на Международния валутен фонд 120 млн. бяха замразени, а останалите 220 милиона предишното правителство разпредели предизборно за малки общински проекти.

Останалите 120 млн. сега ще се разпределят за възстановяване на държавна и общинска инфраструктура. 60 млн. ще отидат за възстановяване на национална и местна пътна инфраструктура, 35 милиона - за железниците и 20 милиона - за изграждане на диги. 5 млн.лв. ще останат в резерв.

Българското министерство на финансите вече е изпратило две апликационни писма до фонд “Солидарност” на Европейския съюз, в които се посочват 850 млн.лв. за обща сума на щетите от наводненията, макар че очакванията са да надхвърли 1 милиард. Ананиев уточни, че отговор може да очакваме след 2 – 3 месеца, като практиката на фонда е да отпуска максимум 20 до 30 процента от исканите суми.

Средства за възстановяване на тазгодишните щети от наводненията ще бъдат заложени и в бюджет 2006, но предвид непосилно голямата сума, с Брюксел ще се преговаря и да се пренасочат пари от предприсъединителните програми по проекти, чието изпълнение закъснява. Зам.финансовият министър потвърди, че подходяща за целта е програма ИСПА, в усвояването на средства от която България отчита най-голямото си изоставане. Според обясненията му, финансирането на закъснелите проекти ще се прехвърли към държавни структурни фондове, а готовите европари ще отиват за подобни проекти, но свързани с възстановяването на щетите от наводненията.

Ананиев допълни, че в бюджет 2006 ще бъде заложено 10% от средствата, заделени за възстановяване на щети от природни бедствия, да отиват за превантивни дейности. Но използването им точно в тази насока ще бъде заложено като пожелателно.

Председателят на сдружението на общините Красимир Мирев обяви, че кметовете са доволни от промените и обеща на 1 септември да е готов списъка с всички поразени от бедствията обекти. На този етап те са около 500, като се включва засегнати общински и държавни, а не частни, обекти и от трите наводнения, залели страната през тази година.

Те ще бъдат разделени в две основни категории – краткосрочни и условно дългосрочни, чието възстановяване може да бъде отложено за догодина. Като пример за краткосрочни Емел Етем посочи възстановяването на напълно разрушени пътища до населени места.

Готова е картата на свлачищата и алтернативните пътища при възникване на бедствия.

Обработена е информацията за още 24 общини, в които ще се раздават помощи до 1000 лв. на пострадалите домакинства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. идейник
    #1

    спасението е ЕМИГРАЦИЯ! махнете се от тази кочина, не помагайте на комунистите да съществуват. ако останете в българия помагате за издръжката на турци, помаци, цигани, които играят по свирката на доган. ако останете в българия помагате за издръжката на "бабичките" и за проъцфтяването на "национално отговорния" капитал т.е. комунистическата мафия на всички нива. помислете! обичате ли децата си, родителите и близките си, страната си, накрая обичате ли себе си? напуснете, за да помогнете за сгромолясването

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.