Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът отпусна 380 хил. лв. за стогодишнината от Първата световна война

0 коментара
Кабинетът отпусна 380 хил. лв. за стогодишнината от Първата световна война

Отбелязването на 100-годишнината от Първата световна война, чийто резултат за България е втора национална катастрофа, ще струва на бюджета 380 000 лв. през 2016 г. Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба.

На заседанието си правителството е приело Националния план за 2016 г. за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война и участието на България в нея.

Акцентът се поставя върху събитията, свързани с освобождението на Южна и Северна Добруджа – Тутраканската и Добричка епопеи, както и на битката при Каймакчалан, е посочено в правителственото съобщение.

Основните дейности в плана са свързани с изграждането, ремонта и възстановяването на военни паметници и провеждането на ритуали за почитане паметта на загиналите през Първата световна война на територията на други държави.

Заложени са и мероприятия на военно-патриотичните съюзи и граждански организации, военно-исторически конференции, кръгли маси, издаване на сборници, изложби и други.

За реализацията на плана по бюджетите на министерства и трансфери към висши училища и общини ще бъдат отпуснати общо допълнителни средства в размер на 380 хил. лв. Те са предвидени в централния бюджет за 2016 г., се казва в правителственото съобщение.

Резултатът от участието на България в Първата световна война 1914–1918 и претърпяното в нея поражение се определя от историците като Втората национална катастрофа за страната. Първата национална катастрофа е след Междусъюзническата война през 1913 г.

След Първата световна война страната е доведена до стопанска разруха. Голяма част от промишлените предприятия не работят поради липса на работна сила, суровини и материали. Част от обработваемата земя пустее поради недостиг на добитък и мъжка работна ръка. Цените растат, а на пазара има недостиг на стоки от първа необходимост. Шири се спекула.

Икономическото състояние на страната се влошава още повече след подписването на Солунското примирие от 1918 г. В страната се настаняват френски, английски и италиански войски, които България трябва да снабдява с продоволствия, транспорт и въглища. Запазват се цензурата и военното положение.

Ситуацията се влошава особено след подписването на Ньойския мирен договор от 1919 г. С него България губи Южна Добруджа, Западните покрайнини - Струмишко, Босилеградско, Царибродско и села в Трънско и Кулско и Западна Тракия.

България трябва да изплати и тежки репарации в размер на 2.25 млрд. златни франка за 37 г. с 5 % лихва и да предаде добитък и хиляди тонове въглища на Гърция, Сърбо-хърватско-словенското кралство и Румъния.

Съгласно Ньойския договор България трябва да разпусне редовната си наборна армия и да организира наемна войска, която заедно с полицията и граничната стража не трябва да надхвърля 33 000 души.

Клаузите на договора са тежки и унизителни и налагат своя отпечатък върху цялостния живот на страната. Положението се влошава и от десетките хиляди бежанци, които идват от останалите извън България територии.

След Втората национална катастрофа България остава за дълго време без възможност да решава националните си проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.