Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът притиснат да докладва в НС за скандала със съюзниците

0 коментара

Политическите партии настояват министрите на отбраната и на външните работи Николай Свинаров и Соломон Паси, както и шефът на Генералния щаб ген. Никола Колев да информират парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност за неясната ситуация около преместването на българския контингент от Кербала в провинция Кадисия и скандалът със съюзниците ни.

Във вторник министър Николай Свинаров призна, че София е била информирана за намерението контингентът ни да се мести, но се подразни, че полският ген. Анджей Екерт е съобщил за това преди у нас да се вземе и обяви решение. Генералът каза дори, че още в началото на септември висш военен е бил информиран за намерението на полските и американските сили в Ирак. Заместник-министър Илко Димитров обясни обаче, че в Генералния щаб още не били започнали анализ на информацията от проучването в новия район, защото не сме били получили искането официално. В раздухването на скандала се включи и президентът Георги Първанов, който пък упрекна в недобра "коалиционна култура" командващия на многонационалната бригада, в която са и българските рейнджъри.

Поредната криза в политическото управление на българската мисия в Ирак е доказателство, че българското правителство няма ясна политическа визия как да ръководи националната политика на международна сигурност и е неспособно да участва като равноправен член в една международна коалиция, заяви Константин Димитров от партия Демократи за силна България (ДСБ) по радио "Нова Европа". Според него, въпросите дали коалиционните партньори са сезирали по някакъв начин органите на изпълнителната власт в София за възможно преместване, а те, от страх пред обществеността са замълчали, или пък по вина на управляващите съюзниците се държат с България като второразреден съюзник, трябва да бъдат изяснени спешно в парламент.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова също заяви, че е притеснена от страната политика, която се води, както и да се научават подобни новини от медиите. Тя очаква в Народното събрание правителството, премиерът и външният министър да формулират аргументите и политически да се изготви позиция по случая.

Вчера и говорителят на БСП Ангел Найденов отбеляза, че разнопосочната информация от представители на правителството подсказва, че може и да има някакво решение, дори това да е единствено на военно ниво, но трябва въпросът да бъде решен от парламента. Предварително, преди да е чул военната експертиза, той, както и президентът Георги Първанов, се обяви категорично против преместване на батальона ни от Кербала.

Готовност да бъде обсъден въпросът във външната комисия декларира в понеделник и нейният председател Венко Александров от НДСВ. Колегата му Цонко Киров смята, че обсъждане е необходимо поне в комисията, но едва ли ще се наложи ново решение на парламента, защото в предишното Кербала като място за действие не фигурира, тя е посочена единствено в Меморандума.

За дебат във външната комисия се обявиха и коалиционните партньори на управляващите от ДПС. Кемал Еюп допуска, че става дума за липса на координация в самата коалиция, а не толкова, че правителството е укрило информация.

ДСБ: Управляващите създадоха поредната криза в сектора за сигурност

Решението за преместването на контингента ни трябва да е политическо, смятат в Демократи за силна България и ще настояват министрите Свинаров и Паси да дадат пълен доклад пред политическите сили в парламента, подкрепили изначално участието на нашия контингент в Ирак.

Необходимостта от политическо решение, според Константин Димитров произтича от "серията от пропуски и синхрона между институциите в цялата ситуация, свързана с управлението на нашия контингент в Ирак". Той визира атентата срещу база Индия" в края на м.г., вземането на заложниците и други елементи на разнобой, както между цивилно и военно ръководство в отбраната, така и между институциите.

Две догадки, родени от двусмислените и откъслечни изявления по медиите, както и задочния диалог с полския генерал, спешно трябва да се изяснят от Свинаров и Паси, посочи Димитров в интервю за радио "Нова Европа".

Кога и под каква форма България е сезирана за намерението за евентуално прехвърляне на контингента ни в друга зона и дали българската изпълнителна власт не е укрила информация от парламента за това съществено променяне на обстановката, ще питат от ДСБ.

Кабинетът е виновен, ако се отнасят към нас като второразряден съюзник

Димитров посочи също, че от протестното писмо на министър Николай Свинаров до полския му колега след изявлението на ген. Екерт, се внушава хипотезата, че България действително не може да отстои позицията си на равноправен съюзник и е третирана като второразряден съюзник от други съюзници.

В отговор на въпрос защо София би протакала взимането на решение, Димитров си обяснява като комбинация от два основни недостатъка - липса на яснота и политическа визия как се действа в този момент, страх от общественото мнение и същевременно неспособност да се преговаря като равен с равен.

Той има и предположение как се е развила ситуацията, с оглед на утвърдената практика в коалицията: Човекът, получил информацията е докладвал, ръководителите над него са започнали да се чудят как да постъпят, прикривали са информацията, искали са т.нар. официално искане, то не е идвало, защото се е преценило, че тази индикация е достатъчна. Димитров допуска, че след като управляващите не са пожелали да информират политическите сили, , се е получил "този действително управленски хаос, който вече е неколкократен за повече от година във връзка с участието ни в Ирак".

Цялата ситуация, по думите на Димитров, е изключително обезпокоителна и затова той ще предложи след обсъждане в парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност да поеме своята водеща роля за изясняване на всички етапи в тази "поредна криза в управлението на сектора за сигурност" .

"Неведнъж изпълнителната власт, както и президентът показват, че не са на висотата на водене на нашата политика на международна сигурност", заяви Димитров в отговор на въпрос защо властите в София се бавят да отговорят на искането, макар и неофициално направено още в началото на септември.

По повод обвиненията на президента Първанов към ген. Екерт за недобра коалиционна култура, Димитров изтъкна, че трябва да се изясни "докъде е истината за пренебрегването на България, преди всичко по вина на българските институции, които не знаят какво значи равноправни съюзници да дебатират и да действат по обща кауза, и до каква степен коалиционните ни партньори са коректни, а българските институции са укривали информацията и сега вече, когато темата стана публична, те предприемат действия, чиито мотиви са неясни за парламентарните сили, а и за обществеността".

Парламентът трябва, след изслушване на доклади от министрите, да реши дали е нужен нов мандат или препотвърждаване на стария мандат. Димитров посочи, че би могло да се вземе решение, задължаващо правителството да не удовлетворява предложението на съюзниците, но парламентът би могъл да реши и друго. При всички случаи обаче липсва обективният доклад и това е най-голямата грешка, която трябва без забавяне да се коригира, смята той.

СДС: Не може външната политика да се прави чрез медиите

СДС ще поиска изслушване на министрите на отбраната и на външните работи Николай Свинаров и Соломон Паси, както и на началника на Генералния щаб на БА ген. Никола Колев пред парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност в четвъртък за изясняване на обстоятелствата около евентуално искане за преместване на българския контингент от Кербала в Кадисия.

Лидерът на партията Надежда Михайлова посочи, че необходимост от преместване на батальона все още не е официално формулирана, нито са изложени аргументите в тази посока. Ние очакваме в Народното събрание правителството, премиерът и външният министър да формулират аргументите и политически да се изготви позиция, допълни тя.

По думите ѝ странна е практиката да се прави външна политика през медиите - някой нещо казва, сондира се добре ли е или не, и се очаква от опозицията да играе ролята на управляващи. Надежда Михайлова заяви, че такава роля СДС няма да играе, защото хората, които носят отговорност за решенията, трябва да изложат пред обществото и пред политическите сили какви са били мотивите за действията им.

ДПС: Явно липсва координация между коалиционните сили

Коалиционният партньор на управляващите ДПС също настоя за изслушване на ресорните министри, отговорни за мисията ни в Ирак, за да се изясни дали кабинетът е бил информиран за готвената ротация на българския контингент. Необходим е и дебат във външната комисия, в който да стане ясно дали наистина има решение за предислокация и какви са причините и условията за това, заяви Кемал Еюп от ДПС пред Mediapool.bg.

Еюп призна, че ако наистина управляващите са били запознати с решението на коалиционните сили, то кабинетът носи отговорност за това, че не са информирали обществеността и парламента.

Еюп обаче акцентира на въпроса, дали не се заобикаля България и не се налага решение отгоре. "Без решение на българските институции никой не може да вземе подобно решение", категоричен е Кемал Еюп.

Според депутата от ДПС, проблемът е най-вероятно липсата на координация между коалиционните сили в Ирак. "След като министър Свинаров пише протестно писмо до своя полски колега, което е основателно, а ген. Колев също се изказа в този дух, явно има разминаване и това поведение показва, че кабинетът не е бил информиран за взетото решение", допусна Еюп.

БСП е против преместването

Още в понеделник говорителят на Висшия съвет на БСП Ангел Найденов посочи, че няма убедителни аргументи в полза на възможността българският военен контингент в Ирак да бъде преместен от Кербала в провинция Кадисия. "Смятам такова предложение за напълно неуместно и не бих подкрепил подобно предложение за решение", каза говорителят на БСП.

За да се вземе решение за преместване на българския контингент, трябва първо в комисията по външна политика, отбрана и сигурност да бъде представена военно-техническа експертиза, каза говорителят на БСП. Убеден съм, че трябва да има решение на Народното събрание за каквато и да е промяна на зоната, в която ще се разполага българският военен контингент, допълни той.

Сегашната зона на отговорност, в която е разположен българският контингент, е определена в един многостранен меморандум, който бе ратифициран от Народното събрание, каза Найденов. Той подчерта, че е необходимо да бъдат представени достатъчно ясни обяснения как оттук нататък следва да се коментира и разполага подобна идея в рамките на тези договорености. Според Найденов водеща трябва да бъде военно-техническата експертиза, но тя е едва основата, на която трябва да бъде взето политическо решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.