Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът ще пише стратегия за ЕС до февруари

0 коментара

До 7 февруари правителството ще внесе в парламента стратегия за евроинтеграция на страната и проект за национална позиция на България по дебата за бъдещето на ЕС. С такова решение, подкрепено почти единодушно от всички депутати, приключи дебата в парламента днес.

ОДС искат България да затвори всички глави до 2004 г., а през 2006 г. да стане пълноправен член на Европейския съюз. Това заяви в парламента шефката на сините депутати и бивш външен министър Надежда Михайлова. Днес в Народното събрание се състоя дебата за евроинтеграцията и работата на правителството за присъединяването на страната към ЕС, поискан от ОДС.

Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Костадин Паскалев определи дебата като вреден и излишен за страната. Бившият червен кмет обвини директно ОДС, че досега не са дали никакви конструктивни предложения и се опитват да докажат, че сегашното правителството не работи за евроинтеграцията на България.

Министърът на образованието пък взе думата, за да съобщи самоочевдиния факт на присъствието на премиера Сакскобургготски на заседанието. Премиерът не си губел времето с присъствието на дебата, а демонстрирал своята загриженост за евроинтеграцията на страната, обясни министър Атанасов.

Самият Скаскобургготски се изказа последен и даде положителна оценка за свършеното от ОДС по време на предишното управление, на своето правителство, за положените усилия и на самият Европейски съюз, който на срещата в Лаакен дал ясна маршутна карта, по която да се движим занапред. След срещата в Лаакен за България остава само да се доизясни кога ще стане пълноправен член на Европейския съюз, каза Сакскобургготски. По думите му, без алтернатива е политиката на правителството за ограничаване на сивата икономика и корупционните практики, което ще допринесе за подобряване на инвестиционния климат.

Той изказа задоволството си от гласуваната по-рано през деня декларация на парламента за унищожаването на ракетите СС -23, както и категоричната подкрепа на новоизбрания президент Първанов за приемането на България в НАТО в по-кратки срокове.

В изказването си Надежда Михайлова настоя кабинетът да поиска гаранции, че присъединяването на България няма да бъде забавено. Въпросът за политическото членство на България в ЕС създава впечатление, че всичко зависи не от страната, а от Европейската комисия, смята бившият външен министър.

Тя бе категорична, че отказът от дебати по темата и отсъствието на ясна българска позиция принизяват парламентаризма. Сините прогнозират, че е възможно България да загуби възможността за скорошно членство.

Дебатът е закъснял, категорична бе Михайлова. Според нея, различните срокове, които се оповестяват, създават впечатлението, че правителството не знае какво иска и не формулира ясна позиция.

Коя е официалната българска позиция - тази на премиера или на началника на неговия кабинет Стоян Ганев, който нарича страната "блато", тази на външния министър - че ще скъсим сроковете до 2003 г., или на главния преговарящ - който препотвърди сроковете, определени от предишното правителство, попита Надежда Михайлова. Според нея този хаос обезсмисля труда на всички, които работят по европейската интеграция.

България не е сред първите десет поканени в Европейския съюз заради сроковете за преговаряне, определени от правителството на СДС. Така външният министър Соломон Паси отговори на своя предшественик. Той припомни, че кабинетът "Костов" определи като дата за приключване на преговорите 2004 г., а не 2002 г. В изказването си той не посочи защо за шест месеца неговото правителство не е променило сроковете.

Основната спирачка в хода на преговорите е констатацията на Европейската комисия за липсваща пазарна икономика в България, смята дипломат №1. За половин година правителството на НДСВ постигна промяна на оценката на ЕК, каза Паси. Той припомни, че според ЕК в средносрочен план родната икономика ще бъде конкурентноспособна на европейските пазари.

В Лаакен България получи възможност да участва наравно в дебата за бъдещето на ЕС и това е един от успехите ѝ, е позицията на Външно.

Депутатът Ирина Бокова от Коалиция за България подкрепи Паси, че формулата " 10 плюс 2" е оформена през 2000 година. Според нея правителството на СДС не е разбрало, че преговорите с ЕС не са механично приемане на закони. Липсва анализ на това как преговорите процес ще се отразят на отделните сектори на икономиката, каза от трибуната соцдепутатката. Тя упрекна сегашните управляващи в липса на яснота в степенуването на приоритетите и определянето на графика на преговорите. Неясните сигнали от различни представители на мнозинството създават впечатление, че заявленията са хаотични и дори наивни, добави Бокова.

Трябва да се обединим в подкрепа на правителството за по-скорошно приемане на България в Европейския съюз , каза председателят на парламентарната комисия по евроинтеграция Даниел Вълчев от НДСВ.

Според Вълчев разширяването на ЕС с голяма група държави, без България, би създало редица неудобства за страната. Съществува опасност да се изчерпат административните и финансови ресурси на ЕС, както и България да бъде вторично пакетирана с други държави, които дори не са започнали преговори с ЕС, каза Вълчев. Сред останалите възможни проблеми той посочи вероятността от нова вълна евроскептицизъм сред страните-членки, както и евентуалното задълбочаване на различията между България и 10-те държави-кандидатки, ако те започнат да ползват структурните фондове, а не предприсъединителните.

Формулата 10 плюс две беше предизвестена и знаехме за нея, това не беше решение от Лаакен, каза Вълчев.

Той посочи, че могат да се зададат въпроси към предишното правителство използван ли е по най-добрият начин консенсусът в обществото по евроинтеграцията, наистина ли е успяло мнозинството да доведе до край усилията България да отговаря на критериите за членство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.