Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът ще предложи нов НПК до края на мандата

0 коментара

До края на мандата си правителството ще внесе в парламента проект за нов Наказателно - процесуален кодекс, който трябва да бъде приет до края на 2005 г., потвърди в понеделник вицепремиерът Пламен Панайотов. Ангажиментът и срокът е записан конкретно в допълнителните позиции на България по глава "Правосъдие и вътрешен ред" от преговорите с ЕС, които бяха приети миналия четвъртък от правителството.

Още след оповестяването на последния годишен доклад на Европейската комисия в началото на октомври, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева сигнализира, че 2005 г. е крайният срок за България да направи видими и категорични стъпки в съдебната реформа, за да не подлага на риск членството си. Ако България не се справи със съдебната реформа, има опасност да се приложи клаузата с едногодишно забавяне на членството, въпреки тежкия механизъм за нейното задействане.

Като такава стъпка Кунева посочи приемането на нов Наказателно процесуален кодекс (НПК) през 2005 г. с уточнението, че е добре това да стане до края на мандата на този парламент.

При първите ѝ изказвания министърът на правосъдието Антон Станков, който би трябвало да е стожерът на съдебната реформа в изпълнителната власт, реагира изключително скептично на възможността да приключи мандата си с проект на нов НПК. Това е изключително тежка и сложна материя, обясняваше Станков, чийто екип започна работа върху концепция за наказателното правораздаване в България, която включва елементи и от НПК, и от НК.

Преди ден, на въпрос за съдебната реформа Станков отново говори за концепцията, без да се ангажира със срокове.

Днес обаче вицепремиерът Пламен Панайотов призна, че конкретен срок съществува и той е до края на мандата на правителството и парламента.

Ако сега се изчака с внасянето на проект за нов НПК и това стане след изборите и сформирането на новия парламент и кабинет, има голяма опасност да не можем да се справим с кратките срокове за приемането му, обясни в понеделник ресорният за евроинтеграцията вицепремиер.

Действията на България в областта на съдебната реформа ще се оценяват до късната есен на 2005 г. На базата на мониторинговите доклади Европейската комисия ще препоръча на 25-те страни членки дали България се справя успешно и в срок или членството ѝ трябва да се отложи с една година.

"Затова сме поели ангажимент в рамките на мандата на настоящия парламент да внесем проект за изцяло нов НПК. А следващият парламент - независимо от състава му, сме убедени, че ще изпълни този ангажимент на България", коментира днес Панайотов.

Надежда, че експертите ще се справят по-бързо и че ще бъде постигнато политическо съгласие още в този парламент за приемането на нов НПК, изрази също в понеделник евроминистър Кунева.

"Експертите, които подготвят НПК, ще получат изключително силен тласък, ако на тях им се каже ясно какво мислят политиците, защото в крайна сметка парламентът ще приема кодекса", коментира Кунева пред Би Ти Ви.

Във връзка с лансираната напоследък теза на бившия премиер Иван Костов, че прокуратурата трябва да премине към изпълнителната власт, Кунева го разкритикува директно, припомняйки позицията на ОДС по време на тазгодишните промени в Наказателно процесуалния кодекс. Тогава НДСВ се опитаха да "съкратят" следствието без промени в конституцията, прехвърляйки правомощията му към дознателите в МВР. Опитът им обаче бе париран не само от дясната и лявата опозиция, но и от коалиционния им партньор ДПС и бившите царисти в ПГ "Новото време".

"През септември предложихме Наказателно-процесуален кодекс, който явно показва тенденцията за изместване към изпълнителната власт, и то много по-малко от това, което предлага господин Костов. Но който иска по-голямото, трябва да се съгласи и на по-малкото. Знаете ли кое е най-жалкото? - че българската политическа класа реагираме като едноклетъчен организъм - реагираме само тогава, когато този проблем е убол един или друг от нас, а не концептуално, не за да решим проблема", заяви Кунева, намеквайки за проблемите с прокуратурата на бившия директор на контраразузнаването Атанас Атанасов, който е член на партията на Костов ДСБ и от чието незаконно задържане тръгнаха последните пререкания.

Кунева допълни още, че ЕС има конкретни забележки за досъдебната фаза - че има препокриване на отговорностите между дознателите и следствието, че трябва да се засили ролята на прокуратурата като господар на предварителното производство. Тя уточни, че Брюксел не предлага вариант къде да бъде прокуратурата - да остане част от магистратурата или да бъде част от изпълнителната власт, тъй като в самия ЕС има различни модели.

Запитана за личното ѝ мнение Кунева отказа коментар с мотива, че не е експерт по наказателното право. Тя заяви, че ще се присъедини към позицията на НДСВ по въпроса къде да е мястото на прокуратурата.

От думите ѝ стана ясно, че управляващите все още не са оформили мнението си. "Мисля, че НДСВ като управляваща ще изчака различните предложения и тогава ще формулира своето", предположи Кунева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.