Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът ще се съобрази със синдикатите за добавката за прослужено време

0 коментара

Без съгласието на синдикатите, правителството няма да отмени добавката за прослужено време в работната заплата, стана ясно в петък от изявленията на министъра на труда и социалната политика Христина Христова.

Социалното министерство няма да пристъпи към административна промяна на начина за формиране на заплатите, ако няма съгласие между социалните партньори, обяви по време на парламентарния контрол Христова.

"Ние категорично заявихме пред МВФ в преговорите снощи, че сме убедени, че този механизъм не носи прогрес, не носи реално отчитане на качеството на труда, но няма да пристъпим към административното му решаване, ако няма съгласие между социалните партньори", каза Христина Христова, цитирана от БТА.

Тя определи добавката за прослужено време като алогичен механизъм за формиране на заплатата, който не е свързан с количеството и качеството на труда и носи дискриминационен елемент. В момента България е единствената страна в Европа с такъв начин на формиране на заплатата, въведен още през 1967 г., допълни социалният министър.

Въпреки това Христова обеща пред депутатите, че ако синдикатите не се съгласят с промяна на механизма, той ще си остане същия.

Идеята за премахване на добавката за прослужено време към работните заплати се дискутира още от пролетта, като мярка за либерализиране на пазара на труда. Аргументите в полза на тази стъпка сочат, че стимулирането на дългогодишните работници не трябва да се налага от държавата, а да е преценка на конкретния работодател, свързана и с качеството на труда. Задължителните добавки се оказват и пречка за наемането на работа на хора с дълъг трудов стаж, останали безработни.

В петък Христова заяви, че очаква до началото на октомври работната група между представители на министерството, работодатели и синдикати да излезе с общо предложение за решаването на проблема и замяната на сегашния механизъм с друг. По думите ѝ, работодателите са предложили за сегашните работници да се запазят настоящите величина и начин на формиране на работната заплата, а заплатите на новопостъпващите да се договарят между работодатели и синдикати.

През последните няколко месеца от страна на профсъюзите обаче не се забелязва компромис по обявената им отрицателна позиция по този въпрос. Преди дни от КНСБ официално декларираха, във връзка с кореспонденция между синдиката и МВФ, че няма да приемат премахване на добавката, защото това ще доведе до понижение на заплатите.

Същият аргумент днес бе изтъкнат и от социалния министър в обясненията защо правителството се отказва да наложи либерализация на пазара на труда с административен акт. "Не искаме да допуснем автоматично премахване на този механизъм, което може би ще доведе до автоматично намаляване на доходите на много хора, след като няма нормативно задължение", заяви Христина Христова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.