Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как се правят избори в Америка

45 коментара
Как се правят избори в Америка

Америка се събуди в очакване. Усети го дори училищният автобус, който тази сутрин точно в 6:30 ч. мина да вземе учениците от квартала. Времето в Кливлънд e тихо, леко облачно с температури около 50 градуса или има-няма 10 градуса по Целзий. Събуждането на още един прекрасен американски ден – ден за избори.

Как се правят избори в Америка?

По същия начин - чисто, тихо и спокойно у дома с леки политически шоу-сериали по телевизията относно гей бракове, клониране и минималната заплата, която през последните 9 г. се задържа на $5.15 на час. Разбира се, главната тема не можеше да бъде друга, освен войната в Ирак и взиманите решения по нея във Вашингтон. Единият от епизодите на политическото шоу стана доста интересен с изказването на Джон Кери за умствените възможности на американските войници в Ирак. Противниците на американската политика в Ирак не закъсняха и със смешките за Джордж Буш, който ползвал ГугълЪТ (с определителен член) по интернетиТЕ (множествено число, както сам той се изрази).

Кампанията за локалните позиции не беше нежна. Единият от местните щатски кандидати бе обвинен, че вземал пари от порноиндустрията. Веднага последва контраатака от неговия лагер, че другият кандидат гласувал за увеличаване на данъците, докато самия той не плащал данъци. И така във всеки щат. Затова пък вечерта преди изборите, като време за размисъл, ABC излъчи наградите за кънтри музика на живо от Нашвил, Тенеси, и поне в южните щати никой не дискутираше изборите.

Американците започнаха да гласуват още миналата седмица със специално издадена карта за гласуване. Допреди няколко години с тази карта и шофьорската си книжка всеки американец можеше да пътува до Канада и Мексико.

Гласуването става тайно на специално определени и добре охранявани места, близки до местоживеенето на гласуващия. Американците са решили въпроса с адресните си регистрации. Местоживеенето е ясно и задължително отразено в шофьорската книжка.

Само граждани на САЩ по рождение или натурализирани се допускат да гласуват. Почти навсякъде гласуването става по електронен път. Учащите далече от дома могат да гласуват и по пощата. Всеки гласувал получава стикер кога и къде е подал вота си. Министерството на правосъдието е изпратило над 850 наблюдатели в 69 града да следят за фалшиви вотове, дискриминация и неработещи електронни системи за гласуване. Над 10 000 адвокати от двата лагера следят за коректното провеждане на изборите.

От Пенсикола, Флорида президентът Джордж Буш обяви, че „демократите имат само една философия: ‘ако диша: обложи го с данъци, ако спре да диша, намери децата му и ги обложи със данъци’.” Докато Буш пътуваше за родния си щат Тексас, за да гласува там във вторник, бившият президент Клинтън коментира: „Републиканците са некадърници”, имайки предвид войната в Ирак, урагана Катрина и скандалите във Вашингтон.

От тазгодишните избори бяха зависими общо 435 места в Камарата, 33 в Сената и 36 щатски губернатори. Демократите имаха нужда от 15 места в Камарата или 6 в Сената, за да формират мнозинство, от което пък зависи дали войната в Ирак ще продължи или не.

В някои общини имаше проблем с електронното гласуване и времето за гласуване бе удължено с 40 минути. По стара традиция във Флорида преминаха към хартиени бюлетини. В Ню Йорк Хилари Клинтън беше преизбрана с 69% и мнозина вече говорят за участието ѝ в следващите президентски избори.

Това остава и отворената тема след официалните резултати за победата на демократите в Камарата, които отнеха 27 места на републиканците. „Американският народ гласува за промяна, в която демократите да поведат страната в нова посока и ние ще направим точно това”, заяви демократката от лявото крило на партията Нанси Пелози, която стана първата жена говорителка на Камарата.

Контролът върху Сената ще се реши с окончателните резултати от Вирджиния и Монтана, но едно е сигурно: Президентът Буш ще трябва да промени своята политиката по въпроса с войната в Ирак. Каква ще е посоката на тези промени, Белият Дом ще обяви на специална конференция в 19 ч. българско време в четвъртък. Относно Ирак президентът Буш декларира: „Не можем да си тръгнем победени”.

Пентагонът ще има ново ръководство, след като Доналд Ръмсфийлд бъде заместен от Робърт Гейтс като последица от загубата. „Враговете да не се радват”,  предупреди президентът Буш, „ние ще доведем нещата до демократичен край в Ирак, защото това е целта ни. Искам войниците ни, които се бориха за освобождението и демократизирането на Ирак, да се завърнат с победа у дома”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. June
    #50

    Много свежо! :)

  2. Чукчата
    #49

    Американците ще се върнат от Ирак не само победени, не само подиграни, но и омирисани.Тероризмът ще размаже САЩ и Англия - те самите го създадоха и ще му сърбат попарата докрай, до пълното им унищожение.

  3. СССРе
    #48

    Другарю гей, поздравления за блестящия разгром над империализама!

  4. Само САЩ
    #47

    Разум, спокойствие и демокрация. Както и много, все още, много свобода. Грешката в Ирак - където гинат американчета, може да се поправи за 1-2 години. ИСЛЯМът не заслужава да се мъчи някой да го подобрява. Доказано е.

  5. Antant
    #46

    Така действа една достойна нация дори когата се "сменя караула" на властта! Истерията е у нас и донякъде в Европа и ислямския Изток. Какво значат "леви" и "десни" в Америка? Там нещата са различни. Там е важна и личността, особено важна, личността с качества и способности да поема отговорност. Да споменем само Джон Кенеди, Роналд Рейган, Буш - баща, Бил Клинтън! Да не бързаме да погребваме Америка, тя е екстрат на силния ген от цялата планета. И Америка греши, но има силата да се поправи, като победител.

  6. info
    #45

    Sega se nadiavam i dvete partii zaedno da se zaemat s reshenieto na naistina serioznite izpitania pred Amerika.

  7. от USA
    #44

    Някой друг мечтаеше за пълното унищожение на Америка. Кой ли беше? Хитлер. Кде е сега? След това май бяха съветските ръководители. Къде е сега Съветският Съюз? Май и Саддам Хюсеин ни разказваше за унищожението на САЩ. А оня ден лично великият сатрап се поомириса от страх като чу присъдата.А, сега имало някакви балкански маймунеци с червенокафяви седалищни части, дето мечтаят за "пълното унищожение" на Америка. Къде ще бъдат след време? Ами на същото място, където отидоха Хитлер, Съветският Съюз и Саддам.

  8. d. donev
    #43

    Джордж Уокър Буш е роден на 6 юли 1946 г. в Ню Хейвън, Кънектикът.

  9. Weinberger
    #42

    А облизал ли ты сегодня портрет батюшки Сталина, чукча-кретен? И нагайку оставленную на памят казаками-задунайцами сунул ли надлежно в жопу?

  10. инакомислещ
    #41

    Бил съм в Америка много пъти. Нещата около изборите далеч не са тъй розови. Пропагандната машина в Америка е много мощна и има огромно влияние върху решенията и поведението на средния американец. С други думи, изборът на американеца не е зрелият избор на мислещия човек, а умело направляван и манипулиран ход. Колкото до толерантния и благообразен ход на кампанията и на самите избори, тъй е само до момента, в който властта на управляващите боде застрашена по същество. Тогава почват и компроматите, и куршумите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.