На местни избори и националния референдум в неделя гражданите ще гласуват с по три или четири бюлетини, които ще трябва да се пуснат в две различни урни, намиращи се в две различни помещения. В едната урна се гласува за кметове и общински съветници, а в другата – за референдума.
В малките населени места бюлетините за местния вот ще бъдат три - за кмет на кметство, за кмет на община и за местен парламент. Заедно с бюлетината за референдум общо попълваните документи ще бъдат четири.
В София, Пловдив и Варна изборните книжа ще бъдат също по четири, с разликата, че жителите на тези градове няма да избират кмет на кметство, а районен кмет.
Упражняването на глас ще става в две тъмни стаички - една за местните избори, друга - за националното допитване за въвеждане на електронно гласуване.
На местни избори гражданите за пръв път ще могат да гласуват преференциално за общински съветници и по този начин да вкарат в местните парламенти предпочитаните от тях кандидати, независимо от това как са подредени те в листите.
В бюлетината за общински съветници гласоподавателят ще може да отбележи желаната от него партийна (коалиционна) листа със знак в кръгчето пред нея. След това пред предпочитано име на кандидат (в квадратче - бел. авт.) ще може да посочи предпочитанието си конкретно за него.
Гласоподавателите могат да упражнят своя вот със знаците "X" или "V" в указаното поле.
От Централната избирателна комисията (ЦИК) съобщиха, че не очакват обърквания нито в попълването, нито в броенето на бюлетините, тъй като формата им е твърде различна. Според ЦИК отчитането на гласовете също няма да е проблем, тъй като членовете на секционните избирателни комисии (СИК) са инструктирани преди преброяването да сортират различните бюлетини на отделни купчини.
Единственият проблем, който от ЦИК очертават преди предстоящия вот, е отчитането на преференциалното гласуване за общинските съветници. Според представители на комисията, заради общинската избирателна квота ще има бавене и затруднения при отчитането на предпочитанията.
В закона, изработен под ръководството на бившия депутат от БСП Мая Манолова в предишния парламент, е записано, че преференциите за общински съветник се изчисляват на база брой на гласовете, получени за кандидат, но "не по-малко от 7 на сто от общинската избирателна квота". Досега - на парламентарните и евроизборите, преференцията се смяташе като минимален процент (7% за депутати и 5% за евродепутати) от действителните гласове за съответната листа.
На 25 октомври обаче ще е различно - като база за определяне на отбелязаните предпочитания ще се използва друг квотен механизъм. Общинската избирателна квота се получава при "делението на общия брой на действителните гласове, подадени за общински съветници в общината, на броя на членовете на общинския съвет".
Въпреки сложността на изчисленията и улесняването на корпоративния вот в малките населени места, където разместване ще може да става и с 50-тина гласа, отбелязването на преференциите ще се случва както на европейски и парламентарни избори.
Въпросът на референдума е: "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?". Гражданите могат да отговарят с "Да" или "Не".
Според закона изборният ден ще започне в 06.00 ч. сутринта и ще приключи в 19 часа, освен ако на много места в страната няма опашки, което може да накара ЦИК да удължи крайният срок за гласуване до 20 часа.
Както винаги, пред всяка секция и вътре в тъмните стаички трябва да бъдат указани знаците за гласуване и образци на бюлетините.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Некои хора немат грам чувство за хумор...
По принцип съм за електронно гласуване, но в случая ще гласувам с "не". Просто като ги знам колко "умни" са, съм напълно сигурен, че ще направят маса простотии в закона. Няма да наемат правилните специалисти, няма да въведат правилната криптография, ще го направят по най-скъпия начин през фирми на "наши" хора, няма да публикуват грам сорс код и въобще ще направят такъв хаос, че ще се чудим още 20 години как да се отървем от тази глупост. Отделно от това какви манипулации ще правят и какви престъпления ще извършат.
За референдума имам съмнения, защото например: събират документите на мургавото население и гласуват с тях електронно. Или от Турция по същия начин пестят парите за автобуси.... Мисля, че електронното гласуване е добро за по-цивилизовани страни.