Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как смартфонът ни ще стане и лична карта - 4 стъпки за е-услуга

21 коментара
Как смартфонът ни ще стане и лична карта - 4 стъпки за е-услуга

Проект на мобилно приложение, чрез което смартфонът ще предоставя и електронна идентификация(еID) или образно ще стане и наша лична карта, публикува министърът на електронното управление Божидар Божанов (ДБ). Електронната лична карта в телефона, която да се използва и за електронен подпис е обещание още от коалиционните преговори за съставяне на настоящото правителство. Граждани и ИТ специалисти ще могат в следващите дни да дадат мнения по проекта, защото стартира общественото му обсъждане. Визията за техническата спецификация за изграждане на мобилно приложение за електронна идентификация и електронно подписване - BGID е публикуван в правителствения портал strategy.bg

В проекта детайлно се описва какво може да очаква потребителя след първоначалната регистрация си в приложението и как да заяви е-услуги. Целият процес най-общо се състои в четири стъпки.

Първо, потребителят отваря портал за електронни услуги

Второ, избира “вход с eID” и потвърждава с мобилния си телефон (или друго мобилно устройство)

Трето, подава заявления за услуги, които са с предварително попълнени данни (системата вече знае кой стои отсреща, защото потребителите задължително правят предварителна регистрация и автоматично попълна трите имена, адрес и т.н.)

Четвърто, подписване на заявлението чрез повторно потвърждение с мобилния телефон

Алтернативи

Тепърва предстои да се вземе решение как точно технически потребителите на приложението ще потвърждават заявленията за електронните услуги. Т.е. дали за целта ще се сканира QR код, или потребителя ще се идентифицира като първо например посочи своето ЕГН и след това на телефона си получи код, имейл или друга форма на т.нар. push-нотификация.

“Проектът предвижда първа фаза за проектиране, тъй като трябва да бъдат взети специфични технологични решения. Например дали потвърждението с телефона да стане с т.нар. push-нотификация или чрез сканиране на QR код от екрана (съответно с deep link, в случай, че потребителят използва мобилния телефон и за заявяване на услугата, вместо компютър). Трябва да бъде избран и методът за подписване, като целта е криптографските ключове да се разделят на няколко части, като една се съхранява в мобилния телефон, а друга – на сървъра (така че да се минимизират рискове от изтичане от едното от двете места)”, посочва министър Божидар Божанов в личния си блог.

Как ще става първоначалната регистрация?

Министърът добавя, че първоначалната регистрация е много важна за да може максимален брой хора да използват приложението. Предвижда се тя да се случва по следните начини:

ПИК на НАП

ПИК на НОИ

Квалифициран електронен подпис( КЕП), в т.ч. облачен КЕП (чрез системата за електронна автентикация)

Международен паспорт, който разполага с чип, благодарение на който може да бъде идентифицирано лицето (чипът може да бъде прочетен с мобилен телефон)

Снимане на лична карта

За повече сигурност

В проекта си министър Божанов уточнява, че към тези методи за първоначална регистрация могат да се добавят два компонента за повишаване на сигурността.

Първо, лицето да отговори на въпроси за себе си, които държавата има като отговори, но не са публично достъпна информация. Те могат да се отнасят за имена на роднини или данни за предходни постоянни адреси и т.н.

Второ, т.нар. liveness detection, т.е. проверка чрез камерата на телефона дали отсреща действително стои лицето, което твърди, че стои (без да може да се използва негова снимка, за да “излъже” системата). Това е стандартна практика в много приложения за онлайн идентификация, уточнява министър Божанов.

Веднъж поне ще се наложи гражданинът да посети администрацията, ако иска през мобилния си телефон да има достъп до чувствителна информация, като например отваряне на здравното си досие. Без такова посещение гражданинът ще ползва средно ниво на сигурност, което ще му позволи да ползва масовите е-услуги. Това посещение ще бъде спестено на по-късен етап, когато се появят лични карти с чипове.

“Само със сканирана лична карта (плюс отговори на въпроси/liveness detection), лицата няма да имат достъп до чувствителни данни, като здравното си досие. За да преминат от ниво на осигуреност “средно” към “високо” се предвижда опция за еднократно посещение на администрация или пощенски клон. Но дори с ниво “средно” ще могат да се използват всички масови услуги. В бъдеще, когато чип се появи и в личната карта, той ще може да бъде използван за първоначална регистрация и то с ниво на осигуреност “високо”, посочва още Божанов.

Освен самото приложение, в рамките на проекта ще бъдат пилотно надградени и системите на НАП, НОИ, МВР, както и портала за електронни услуги на Министерството на електронното управление, така че да има богат избор от услуги, които да бъдат използвани с новото средство за идентификация и подписване.

“Смятам, че правилно се фокусирахме върху подготовката на този проект, за да можем да го стартираме в рамките на първите 100 дни от управлението”, заключава Божанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #21

    Значи всеки, на който му се удаде да ви снима личната карта, вече може да се представя за вас. А каква ще бъде връзката между мобилното устройство и скенера? (имам предвид, като отида в кварталния магазин да си купя хляб) Може би bluetooth или някоя друга радиочестота? Може ли този сигнал да бъде прехванат и записан от други клиенти в магазина, които са близо до мен? (както става с алармите на леките коли)

  2. пРеzидEND
    #20
    Отговор на коментар #10

    И това ще го наричате живот ли - с дрон да ви носят лекартвата и храната и да не излизате от къщи и от смартфона си! Такива сухари като вас в този форум трудно могат да се срещнат.Ако това е за вас живот, на мен пандемията показа, че истинският живот е това, което не може да се прави дигитално, аз пък искам да живея реално в природата и с човешки, физически съществуващи неща.А на вас оставям роботите- и претъпканата, шумна и мръсна софия.Вие не можете да изкарате автомобилите на селянията и мрете на 50 години от мръсен въздух, но с дронове ще ви носят храната...

  3. пРеzидEND
    #19

    Вие оправихте здравеопазването - 100 дущи продължават да умират дневно от КОВИД- и се хванахте с чипове в личните карти и смартфони лични карти. Смартфона го натрапвате като нещо, което е задължително и без което едва ли не не може да се живее.Понеже всичко друго оправихте.Изостанала във всяко едно отношение страна се хвана със смартфоните.Имате допотопно, балканско отношение по много теми, нито пък сте евроатлантици, но виж за чипове и смартфони сте много модерни, да не вярваш.Приоритетите на Кирил и Лена и техните представи за живота, не са приоритети на хората

  4. пРеzидEND
    #18

    Не ми е известно в ЕС смартфонът да се използва като лична карта- Аз лично нямам намерение да използвам смартфона, който може да бъде прихванат и проследен по всякакъв начин, за лични данни. Прекалявате с намесата в личната сфера, отделен е въпросът искам или не искам да имам смартфон.Никой не може да ме задължи.Ако на Кирил му е трудно да научи български език, нека не започва с подобно измишльотини приоритетно в държава, в която няма тротоари.Един срив в системата хеле пък в Булгаристан и ще ви питам, малък ви беше течът от НАП. И изобщо смятам да живея нормално В РЕАЛНИЯ ЖИВОТ а не дигитално

  5. Калико Джо
    #17
    Отговор на коментар #7

    Това звучи нелепо. Или вярваш на дигиталните технологии и сигурността им или не. Разликата между смартфон и лаптоп е много по-малка от това да избереш да ходиш и да работиш с човек на гише спрямо в дигитална среда. Смартфона е само една от електронните платформи, но е най-лесно преносима и общодостъпна. Неслучайно Епъл стана най-богатата компания в света.

  6. ВАМ
    #16

    Като гледам коментарите и се чудя в какъв свят живеете, предполагам антиваксърски свят, в който земята е плоска, а най-голямата мечта е в реките да текат мед и мляко.
    Идеята на телефонната идентификация е, АКО ИСКАШ, да я ползваш вместо лична карта. Вместо да идеш до НАП или НОИ и да чакаш на гишета, да се редиш на опашки и да те пращат да трамбоваш по стълбищата между етажите - вместо това си отваряш телефона, влизаш на страницата на въпросната институция, то те пита кой си, ти си вкарваш идентификацията,

  7. BLM
    #15
    Отговор на коментар #12

    Защо мислиш, че № 11 надава магарешки рев!

  8. BLM
    #14
    Отговор на коментар #11

    Давай грозните и глупавитеда определят бъдещето на страната. Умните са тези, които определят прогреса. Така хиляди хора от стотици населени места ще получат нормален Интернет вместо един-два толупа да имат къщи в Барцелона и кюлчета злато в чекмеджето на нощното шкафче.

  9. BLM
    #13
    Отговор на коментар #9

    Първо провери, после плюй. Плащам си данъците с ПИК от няколко години. Пожелавам и Герман да стигнете до балтони. Не че ямурлукът е лоша дреха.

  10. roser
    #12

    Електронните и дистанционни услуги са една от основните стъпки за премахване на корупцията и мързеливите/некадърни служители в държавната администрация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.