Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какви преценки са определяли политиката на Вашингтон към СССР

0 коментара

Миналата година съгласно закона за свободата на информацията американците разсекретиха огромно количество аналитични материали на разузнаването, отнасящи се до бившия Съветски съюз. На историци, политолози, военни експерти и професионалисти бяха предоставени 850 документа - 19 000 страници отчети и справки за периода от 1947 до 1991 година - от основаването на ЦРУ до разпадането на СССР.

Според сегашния директор на ЦРУ Джордж Тенет повече от 40 години най-важната задача на американското разузнаване - и като цяло на американската политика за национална сигурност, е била да не допусне прерастване на студената война в гореща.

От средата на 60-те години до разпадането на СССР ЦРУ е имало обща представа за броя на бойните изтребители и бойните заряди на съветските ракети, както и за местата на тяхната дислокация. Най-трудно било да се отговори на въпроса защо им е на руснаците толкова много оръжие и какво искат да правят с него, тъй като не е имало достоверни сведения за съветските планове за използване на войските и въоръженията.

В продължение на четвърт век ръководителите на САЩ, вземайки стратегически решения, са се опирали на изводите на аналитиците при оценката на съветската военна мощ. Това доверие като цяло се оправдава. Например, в средата на 80-те години във Вашингтон предизвиква големи дебати строежът на голяма радиолокационна станция до Красноярск, а именно какво е истинското предназначение на обекта.

Експертите стигат до общото мнение /което впоследствие се оказва вярно/: станцията е построена, за да се наблюдава изстрелването на балистични ракети, а не на полетите на космически апарати, както твърди Москва. Оценките на аналитиците залягат в основата на политическите стъпки на правителството на Рейгън. Тогава Белият дом заявява на Кремъл, че радарът при Красноярск нарушава Договора за ПРО и настоява обектът да бъде демонтиран.

В края на 1985 година един от първите документи на ЦРУ, отнасящи се за перспективите на политиката на Горбачов, става анализът на икономическите реалности на перестройката. В него се изразява съмнение в успеха на реформаторските мерки, предлагани от Горбачов - най-вече поради недостига на ресурси за модернизиране на съветската промишленост. Две години по-късно съмненията на ЦРУ се засилват още повече. Аналитиците предсказват: радикалите реформи, които Горбачов възнамерява да направи, са твърде рисковани и могат да предизвикат противодействие сред неговите съперници в борбата за власт.

Наблюдателят на в. Вашингтон Пост Робърт Кайзър отбелязва по този повод: "Документите и дискусиите дадоха нова информация как ЦРУ е реагирало на може би най-драматичния за него, но изгоден момент - идването на Михаил Горбачов на власт. Като ръководител на Съветския съюз за около седем години той приключи студената война, заради която беше създадено ЦРУ, а накрая разоръжи своята страна и империя."

Впрочем бивши разузнавачи, участвали в обсъждането на проблема, сочат, че аналитиците от ЦРУ, които са се опитвали обективно да оценяват реформите на Горбачов, са се сблъсквали с неразбирането на своите колеги и началници. ЦРУ се оказва неподготвено за политиката на Горбачов: в Ленгли не успяват да предскажат дори това, че Москва се готви да изведе своите войски от Афганистан.

ЦРУ нерядко е давало оценки, противоречащи на тенденциите на научната мисъл и на популярните в обществото идеи. Още през 1963 година разузнавачите долагат на президента на САЩ, че темповете на прираст на съветската икономика се забавят. Печатът и академичните кръгове подлагат на съмнение тези изводи. Нещо повече, по онова време много американски учени вярвали, че "командната икономика" има предимства пред пазарната.

Аналитиците в разузнаване често пъти са оставали на своето, понякога погрешно мнение. Например, ЦРУ е предсказвало, че в началото на 80-те години СССР ще започне да внася петрол. Както се вижда сега, аналитиците от Ленгли са подценили възможностите на Кремъл да взема разумни решения. Съветската икономика избягва "петролна криза", след като прави инвестиции в развитието на енергийните мощности и в разработването на нови находища.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.