Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво показват статистическите данни за тероризма по света

2 коментара
Какво показват статистическите данни за тероризма по света
Броят на атентатите е скочил с 600 процента за 15 години, но не в САЩ, нито в Европа.
 
В статия, която написах и публикувах преди атентатите в Брюксел от 22 март, се спрях на предразсъдъците, които се разпространяват в САЩ във връзка с джихадистския тероризъм. Несъмнено най-изненадващите данни, които споменавам в тази статия, бяха следните: след атентатите от 11 септември 2001 г. срещу Световния търговски център само 45 души са били убити от терористи ислямисти на американска територия. За сравнение в Брюксел джихадистите отнеха живота на 32 души. А в Париж през ноември миналата година джихадистите убиха 130 невинни хора. През 2014 г. като цяло тероризмът е отнел живота на 37 400 души на планетата ни.
 
За да поставя неотдавнашната белгийска трагедия в този контекст, разширявам анализа си до останалата част на света. Данните, които представям по-долу, са взети основно от СТАРТ (START) - Националния консорциум за проучване и реакция на тероризма (National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism), който е изследователски център към университета в щата Мериленд, както от база данни на Антъни Кордсман, който е експерт в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
 
Седем пъти повече атентати, девет пъти повече убити
 
На първо място трябва да отбележим, че тероризмът винаги е съществувал. През 21 век броят на нападенията, както и броят на жертвите, нарасна стремглаво. През последните 15 години терористичните атентати се увеличиха от по-малко от 2000 на близо 14 000. А броят на убитите се умножи деветкратно.
 
Но това увеличение на касае Северна Америка, нито Европа. В действителност 5 страни по света понесоха най-големия удар - Ирак, Пакистан, Афганистан, Нигерия и Сирия. От началото на века там са извършени 57 процента от атентатите. По-голямата част от тези убийствени атаки не бяха насочени срещу мишени в западния свят, а бяха извършени сред шиитското и сунитското мюсюлманско население.
И ако убийственият характер на атентатите е нараснал в глобален план, то онези, в които загиват над 100 души, са редки. Страните, в които са регистрирани най-много подобни нападения, са: Ирак (29 атентата), Нигерия (13 атентата), Пакистан (6 атентата), както и Индия и Сирия (по 4). Над 90 процента от терористичните атаки постигат своята непосредствена цел, а именно убийството на цивилни, полицаи, военни и чиновници. Този висок ръст на успеха се дължи на разпространеното използване на самоделни взривни устройства, които често пъти са задействани от атентатори камикадзе, което означава, че извършването на самоубийствени атентати също се увеличава.
 
Петдесет и осем процента от терористичните атаки са извършени с бомби, а 34 процента с огнестрелни оръжия. При оставащите 10 процента от атаките се прибягва до други методи. Само в 4 процента от случаите са използвани както огнестрелни оръжия, така и експлозиви. Но специалистите предвиждат увеличаване на тази комбинация. В действителност тази двойна техника убива почти три пъти повече хора, отколкото прибягването само до огнестрелни оръжия.
 
Между 2000 г. и 2014 г. 40 процента от атентатите са извършени от неидентифицирани групи. Останалите 60 процента са дело на малък брой организации. От тях ДАЕШ, Боко Харам, талибаните, Ал Каида в Ирак и Аш Шабаб са отговорни за 35 процента от атентатите, поразили света в течение на последните 15 години. Само в периода 2013 г. - 2014 г. ДАЕШ извърши 750 атентата. Често повтарящ се елемент в тези атаки е взимането на прицел на транспортни средства, по-специално автобуси и влакове (62 процента от атаките).
 
Заплаха, която променя света
 
В момент, в който тероризмът нараства и се глобализира, неговите играчи, неговите цели, неговите тактики и неговите методи на организация и на действие се променят. В същото време способността на западните държави да посрещнат тези заплахи се променя. В някои отношения държавите засилиха защитата си срещу тероризма, но в други отношения е необходимо те да преразгледат стратегиите си, тъй като уязвимостта им е реална. Това показаха неотдавнашните атентати в Брюксел.
 
Отзвукът от тези опустошителни терористични актове в Европа (и в САЩ) е такъв, че някои принципи бяха поставени под въпрос, като например свободното движение или поверителният характер на комуникациите. Тероризмът увеличава също така и обществените разходи и прави по-трудни пътуванията, съжителството между различните общности, както и интеграцията на тези общности в самите страни и помежду им.
 
В други географски ширини терористичните групи успяват да застрашат стабилността на отделни страни и да повлияят на геополитическото съотношение на силите. В Испания например ЕТА отне живота само на няколко хиляди души за пет десетилетия, но страната продължава да плаща до днес политическите и социалните последствия от тези терористични актове.
 
Срещу терористичната заплаха няма чудодейна рецепта. Този феномен има различни аспекти и не може да бъде победен с едно единствено средство. Но на фона на неговата сложност една статистика привлича вниманието. През 2014 г. средният показател за убийствата по света е бил 6,24 убити на 100 000 жители, докато за жертвите на тероризма е бил само 0,47 загинали на 100 000 жители. Или казано с други думи, през 2014 г. на всяка жертва на терористичен акт се падат по 13 жертви на убийства.
 
Погледнато по този начин, данните за тероризма не са толкова високи в сравнение с данните за други причини за смъртност. Но последиците не подлежат на сравнение. Тероризмът не е следователно най-убийствената заплаха на 21 век, но безспорно е заплахата, която променя света.
 
По БТА. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    След края на статията остана да звучи въпросът: Как тероризмът промени света?

  2. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.