Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво предвижда училищната реформа?

1 коментар
Какво предвижда училищната реформа?

Законопроектът на ГЕРБ предвижда нова образователна структура на училищното образование.

Основното образование от I до VII клас се дели на начален етап от I до IV клас и прогимназиален – от V до VII. Както и сега, учениците ще се явяват на изпити за външно оценяване след четвърти и седми клас, като външното оценяване след седми клас е обединено с изпитите за вход към гимназиите.

Средното образование, което е от VIII до XII клас също е разделено на два етапа. Първият гимназиален етап е до X клас включително. След завършен десети клас учениците отново се явяват на външно оценяване. Вторият гимназиален етап е от XI до XII клас, след което учениците се явяват на държавни зрелостни изпити.

Предвижда се създаването на нов вид училище - "обединено" от I до Х клас. Така учениците от малките населени места или тези, чиито семейства са в затруднено финансово положение, ще могат да завършат първи гимназиален етап в родното си място.

Тези училища могат да осигуряват и професионална подготовка, което ще позволи на децата да придобият квалификация по част от професия. Въвежда се статут на училище с национално значение.

Дава се възможност на професионалните гимназии да осъществяват обучение чрез работа посредством партньорството с фирми.

Дава се автономия на училищата да разработват учебни планове и програми за разширена и допълнителна подготовка, както и да разпределят учебната програма в рамките на съответния етап в зависимост от потребностите на учениците.

Към всяко училище ще има обществен съвет с участието на родители, които ще имат глас при взимането на решения.

Учениците от І до ІІІ клас ще получават качествени оценки, вместо в цифри, и ще завършват с удостоверение за завършен начален етап. Предлага се учениците до 4-ти клас да не повтарят класа.

Създава се Национален инспекторат по образование освен съществуващите регионални инспекторати, който ще прави независима външна оценка на качеството на образованието, предлагано в училищата и детските градини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    В професионалните гимназии, които ще си партнират с фирми, ще получават по-високо заплащане от своите колеги в останалите училища и това ще доведе до редица изкривявания /корупция, връзкарство и т.н./, което няма да реши професионалната ориентация на учениците. Тази система е добра в страни с развита икономика /заводи, фабрики, лаборатории/, което не може да се каже за българската. Да се изучават "естествени предмети", без естеството и да се наизустяват резултати на "експериментални науки", вместо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.