Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво се случва с руските олигарси след година на санкции срещу тях

12 коментара
Роман Абрамович

Да избягам, да се бия или да не правя нищо - това бяха трите възможни изхода пред повечето от руските милиардери, за които е известно, че са близки до президента на Русия Владимир Путин, от началото на войната в Украйна, пише Франс прес.

Сметките в чужди банки на тези олигарси бяха замразени, яхтите и имотите им конфискувани, но те успяват да ги заобиколят или пък им се противопоставят в съда в очакване на по-добри дни.

Някои от олигарсите на първо време се опитаха да използват известността си, за да смекчат позицията на западните власти спрямо тях, като например Пьотр Авен, който забогатя в петролната индустрия след разпадането на СССР. Той разказа пред "Файненшъл таймс", че е бил взет на прицел от санкциите, защото Путин му е звъннал по телефона и той не е намерил начин да откаже този разговор. Сега Авен казва, че не знае как ще оцелее, след като сметките му са замразени.

Роман Абрамович, който е най-прочутият от руските олигарси, играе ролята на посредник между Москва и западните страни, но въпреки това трябваше да продаде английския си футболен отбор "Челси", едно от бижутата на империята си. От тогава той бе забелязан на няколко пъти в Русия, в Израел (той има и израелско гражданство), както и в Дубай или в Турция (които не предприеха мерки срещу руските богаташи). Дубай по-специално прие толкова великодушно руските богаташи, че сега квартал на мегаполиса вече е прекръстен на "Малката Москва".

Авен, бивш съсобственик на конгломерата "Летър уан" заедно с Михаил Фридман и Герман Хан, сега живее в Латвия, тъй като има гражданство и на тази страна.

Олег Дерипаска пък избра да остане в Москва. Но там имаше възможността да разбере какво се случва когато не си мериш приказките. Дерипаска определи инвазията в Украйна като война, а това понятие е забранено от Кремъл, който говори за "специална операция". Малко след тази вербална грешка един от хотелите на алуминиевия магнат Дерипаска беше конфискуван по решение на руското правосъдие.

Фридман избра да остане в Лондон.

Руските олигарси сега са дискретни, но предприеха все пак юридическа контраофанзива, което означава, че те все още имат средства, за да си позволят да плащат за услугите на скъпи адвокати.

Авен например поиска от британското правосъдие да му разреши да използва 60 000 британски лири на месец от замразените му авоари за покриване на съществените нужди на семейството си. Делото все още продължава.

Подобно на бившите си партньори Фридман и Хан, или по примера на Алишер Усманов и Роман Абрамович, Авен заведе дело срещу санкциите, наложени му от ЕС и Великобритания. Дерипаска пък предприе същите действия срещу Вашингтон. Според "Форбс" богатството му е намаляло наполовина за година, на 1,7 милиарда долара.

Според финансовата преса, богатството на Абрамович пък е намаляло също наполовина, на 7 милиарда долара, което си е все пак значителна сума за най-големия акционер в стоманодобивната компания "Евраз".

Общо замразените активи в рамките на британските санкции срещу Русия възлизат на 18,4 милиарда лири. А тези в ЕС възлизат на 17 милиарда евро.

В неотдавнашен доклад "Трансперънси интернешънъл" заяви, че близо 52 000 имота са все още собственост по един анонимен начин на "олигарси и клептократи", въпреки че миналата година в страната влезе в сила задължителен официален регистър.

Други богаташи се опитват да прехвърлят имотите си на семействата си или минават през посредници. Според "Гардиън" например Абрамович е променил офшорни доверителски фондове три седмици след руската инвазия в Украйна, за да прехвърли милиарди долари активи на децата си.

Британец пък бе арестуван, заподозрян, че е помагал на Дерипаска да купува незаконно имоти в САЩ.

Самите санкции си остават непълни - лица, които са обект на санкциите в Европа, не са обект на санкциите в САЩ.

Според Джоди Витори, преподавателка в университета "Джорджатаун" в САЩ, олигарсите си остават ключови пионки в машината на Кремъл. "Те може би нямат директно влияние върху Путин, но носят неща на режима, наемници например, както прави Пригожин, ръководителя на "Вагнер", а също ключови минерали, пране на пари", казва Витори. Тя подчертава, че санкциите срещу тези хора си остават важни, но е трудно да се разбере дали олигарсите страдат от това, защото никой не знае какво и колко притежават те.

Според Тайлър Кустра, професор от Харвард и Нотингамския университет ефикасността на санкциите, насочени срещу руските олигарси с цел възпрепятстване на войната на Путин в Украйна трябва все още да се докаже.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #12
    Отговор на коментар #11

    Виж си приказките и си мисли за птичия си мозък. Еднолетъчен индивид, независимо от темата..

  2. Ощавен маркиз
    #11

    Москал=истань, нарицаем по днешному, ПУТ=ЛЕРистань е страна без бъдеще. Впрочим, тя и минало путчти нема. Малко "християнство" с некакви монголоидни шарени "минарета", малко литературка, писана благодарение на БЪЛГАРСКАТА азбука, малко музичка и балет, малко солдатско кинце и станиславское театро, сталинска архитектурка и прочката... На "кантаря" на нобеловите лауреати също не тежат особено: САЩ - 390; Великобритания - 134; Германия - 109; Франция - 71; Швеция - 32; Русия и сесеСЕРЕто /вместе/ -

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  7. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #6
  8. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #5
  9. boriana
    #4

    Трудно било да се разбере дали олигарсите страдали от санкциите...тия на идиот ли ни правят. 60 000 лири на месец за издръжка на семейството на един от тях. Страда човекът, много страда. Малко са. Явно май ни взеха за канарчета. След като нито един от тях не се обяви с-у войната и не подкрепи демократичните страни, значи здравите руски момчета още лапат богатства.

  10. полк. Дрангов
    #3

    Руски фашисти!...А глупаците русороби мрат като мухи за кефа на ненормалното Кремълско джудже!...Къде са БГ русофилистиците да плачат за руският народ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.