Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калфин обеща пред ЕС конституционна съдебна промяна до края на годината

33 коментара
Калфин обеща пред ЕС конституционна съдебна промяна до края на годината

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин обеща пред Европейския съюз до края на годината България да направи възможните конституционни промени, свързани със съдебната реформа. Това става ясно от съобщението на МВнР за изявлението на Калфин на срещата “Гимних” на външните министри на ЕС в четвъртък.

Ивайло Калфин е запознал колегите си от ЕС с промените в България и действията на страната непосредствено преди присъединяването, като акцентирал, че специално внимание се отделя на съдебната реформа.

По думите на Калфин, цитирани от МВнР, в най-скоро време ще бъде приет нов НПК. До края на годината ще бъде изработен проектозакон за Гражданско-процесуален кодекс, а до средата на следващата 2006-та той ще бъде приет.

Вицепремиерът и външен министър е заявил, че решение относно евентуални промени в конституцията, улесняващи съдебните процедури, ще бъде взето до края на септември, а съответните промени в основния закон ще станат факт до края на тази година. След тях ще последват и поправки в Закона за съдебната власт.

Вчера Конституционният съд частично отпуши възможността за промени в основния закон, макар че предупреди законодателната власт за възможни обструкции, ако реши да мести прокуратурата и следствието от съдебната система. Въпреки ограниченията, от ДСБ заявиха желание парламентът веднага да се захване с промяна на конституцията, за да се отрази след това новата структура в процесуалните закони, свързани с правораздавателната дейност.

От дясната партия още днес предложиха парламентът да спре разглеждането на новия НПК и да създаде временна комисия за промяна на Конституцията. Решението на КС не дава основание за радикално преструктуриране на съдебната власт, от което се нуждае противодействието на престъпността, но позволява на парламента да зададе точни функции на прокуратурата и следствието, така че да не се дублират отговорностите им в досъдебното производство и да възложи повече правомощия на изпълнителната власт, заяви от парламентарната трибуна зам.председателят на ПГ на ДСБ Димитър Абаджиев. Това ще е истинският отговор и на очакванията на обществото за ефективно правораздаване, и на препоръките на ЕС, добави той.

От БСП обаче леко забавиха топката с обяснението, че първо трябва да се оформят вижданията на отделните политически сили за възможните насоки на реформата и след това да се създава временна парламентарна комисия за промени в конституцията. Не е важно дали ще свършим в края на тази или началото на следващата година, важно е процесът да започне, коментира председателят на парламентарната правна комисия Янаки Стоилов.

Пред външните министри на страните членки на ЕС Калфин е подчертал, че новата широка управляваща коалиция в България вече има план за действие, за да навакса изоставането в ангажиментите ни към общността. Планът включва ускорено приемане на вече внесените от предишното правителство евро законопроекти и ускоряване на реформата в административната система, за да се гарантира качествено прилагане на новите европравила.

Българският външен министър е изразил надежда, че 25-те държави членки навреме ще ратифицират подписаният през април присъединителен договор, което щяло да даде допълнителен тласък на България да ускори реформите. Калфин е призовал и вътрешните проблеми в съюза, свързани с евроконституцията, да не се окажат пречка пред разширяването на общността.

На срещата, която се провежда край уелския град Нюпорт, се обсъждат широк кръг от въпроси - от ядрената програма на Иран до кандидатурата на Турция за съюза. Беше разгледана и подготовката на България и Румъния за членство през 2007 г., предаде ББС

По този повод британският външен министър Джак Стро и европейският комисар по разширяването Оли Рен бяха попитани дали според тях е необходимо отлагане на членството на двете страни с една година.

Отговорът на Джак Стро беше: "Смятам, че всички тук искат България и Румъния да се присъединят на посочената дата.".

Комисарят по разширяването Оли Рен бе по-подробен и по-критичен и призова България и Румъния да побързат в подготовката си.

"Може би си спомняте, че изпратихме предупредителни писма на България и Румъния през юни, които са равносилни на жълт картон що се отнася до ангажиментите, които те още не са изпълнили. Сега двете страни работят по тези жизненоважни въпроси, особено реформата в съдебната система, която е приоритет, както и борбата с корупцията. И в двете страни се наблюдава силен стремеж към реформи, но през последните месеци имаше известна политическа нестабилност и в двете страни, но по различен начин. Призовавам ги да побързат и да засилят хода на реформите, за да получат колкото може по-добра оценка през октомври", заяви еврокомисарят по разширяването.

Хърватия, която се надява в най-скоро време да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз, също влезе в дневния ред на срещата в Уелс.

Джак Стро каза, че сътрудничеството на Хърватия с Трибунала на ООН за военни престъпления в бивша Югославия не е нито идеално, нито пълно.

Той добави: "Възнамеряваме да свикаме среща на работната група на Европейския съюз този месец. Тогава ще получим доклада на Карла дел Понте и се надяваме тя също да присъства на срещата. Всички ние искаме преговорите да започнат. Блокирането на преговорите засега се дължи на преценката относно пълното сътрудничество. Надявам се да можем да дадем положителна оценка."

Другата страна, която се надява да започне преговори с Европейския съюз, е Турция.

Британският външен министър Джак Стро каза, че нито един от външните министри на 25-те страни членки, участващи в срещата в Уелс, не поставя под въпрос датата 3-ти октомври за начало на преговори с Турция. Той добави: "Оставам умерен оптимист, че Европейският съюз ще може да спази крайния срок. Междувременно трябва да свършим две неща. Първо, да съгласуваме становище по отношение на декларацията на Турция по протокола от Анкара. Вчера се проведе дискусия на ниво постоянни представители. Днес разгледахме отделни елементи на подобно становище. Съществува широко, но не единодушно съгласие по всички негови елементи. Надявам се да постигнем съгласие по конкретния текст, подготвен от постоянните представители, и с известен късмет това да стане идната седмица."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLUEBIRD
    #38

    Иво БЕРОВ:Сбъдна се мечтата на идиотаhttp://www.sedembg.com/page15.htm

  2. BLUEBIRD
    #37

    БГ-мафията направи това правителствоВал. Златев, В. Божков, Ем. Кюлев и Тодор Батковса истинските архитекти на безпринципната коалиция http://www.sedembg.com/page5.htm

  3. BLUEBIRD
    #36

    Мафията и ДСигурност ще посочат новия главен прокурор Мафията и Държавна сигурност ще посочат следващия главен прокурор http://www.sedembg.com/page3.htm

  4. Sin
    #35

    Dano sudebnata reforma se provede v srok ! Nikoi ne moje da me ubedi, che ako tova ne stane, upravliavashtite v momenta v BG ne nosiat vina !

  5. печен
    #34

    да сте чули и видели корумпиран прокурор или съдия,изправен на бесилото..ще има да чакате..богатите лапачи и тези по-горе,които им защищават интересите,взаимно се подкрепят-очевидно е..

  6. кънчо
    #33

    Хърватска е готова за ЕС.при тях причината е трибунала в Хага.РБ е много-много далече от изискванията за членство в ЕС.какво казва Калфин:сега ще приемем НПК,после ще променим конституцията,после ще правим промени в законодателството ,свързано със съдебната система.въобще,работа на паче без никакво виждане по въпроса какво трябва да се промени за да функционира съдебната система.

  7. кънчо
    #32

    съгласен със всичко написано.

  8. Идея за България
    #31

    В България се е надигнал айсберга на НАЦИОНАЛНАТА КАТАСТРОФА. Малко ли доказателства за нея са разграбените заводи, ошушканите хамбари, запустелите ниви, разорената целина, прогонването на над 2 милиона българи от Родината, маргинализацията и профанизацията на цял един народ, грабежа на труда на четири поколения българи, опита за духовно осмъртяване на още две такива, най-високата смъртност и демографски срив в Света, най-ниските доходи в Европа? 16 години страната ни се управлява от едни и същи

  9. твърд
    #30

    Ако може ние да предадем генерал Анте Готовина на Трибунала в Хага, а хърватите да си променят съдебната система - ще бъде по-лесно и за двете страни.

  10. BLUEBIRD
    #29

    Иво БЕРОВ:Сбъдна се мечтата на идиотаhttp://www.sedembg.com/page15.htm

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.