Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кълнове от Долна Саксония са виновни за опасната бактерия

18 коментара
Кълнове от Долна Саксония са виновни за опасната бактерия

Отглежданите в Германия кълнове са причината за заразата с опасната бактерия Ешерихия коли, която уби десетки и разболя хиляди, обяви президентът на германския Център за контрол на заразните болести "Роберт Кох" Райнхард Бургер, цитиран от осведомителните агенции в петък.

Той заяви, че макар засега да няма положителни резултати от изследванията на кълновете, отглеждани във ферма в Долна Саксония, епидемологичният анализ на модела на разпространение на заразата предоставя достатъчно доказателства, за да може да се направи този извод.

"Кълновете са виновни", каза Бургер. 

Заключението е било направено след изследване на пътници в автобус, които се хранили в един и същ ресторант. Всеки пътник, който си поръчал ястие, съдържащо кълнове, се разболял от кървава диария - първият симптом на зараза с Е.коли.

Бактерията поразява бъбреците и нервите. Въпреки че е открита във фекални проби от заразените пациенти, тя все още не е намерена в каквато и да било прясна храна.

В търсенето на източника на заразяването със смъртоносна бактерия в Германия подозренията се насочват към едно стопанство в Долна Саксония, което произвежда кълнове, съобщи по-рано аграрният министър Илзе Айгнер пред в. "Хамбургер абендблат".

Министърът на селското стопанство в Долна Саксония Герт Линдеман пък заяви в интервю за сп. "Фокус", че "поредица от улики" насочват разследването към фермата "Гертнерхоф" в Биненбютел, която според него е "паякът в мрежата".

Имало данни, че поне 80 души в цяла Германия, заразени с ентерохеморагична Ешерихия коли, са консумирали кълнове от това стопанство. Предполага се, че фермата може би е използвала замърсени семена или някой служител там е заразил продукцията поради "липса на хигиена".

Кълнове на леща, люцерна, соя, червена детелина, синап, жито, репичка и копър, които са богати на витамини и минерали, са прочути с хранителните си качества, отбелязва АФП. Станали популярни през последните години за приготвянето на храна в заведения, те са използвани в салати и сандвичи. Отглеждани при висока влажност и температура над 20 градуса по Целзий, зърнените кълнове стават обаче и преносители на патогенни бактерии, като Ешерихия коли, салмонела и листерия.

Райнхард Бургер от института "Роберт Кох" потвърди, че скоростта на разпространение на заразата намалява. По късно Франс прес, позовавайки се на контролните органи, съобщи, че Германия ще отмени по-късно днес забраната за потребление на краставици, домати и зелени салати заради смъртоносната бактерия.

Забраната ще остане в сила за потребление на кълнове от семена. Хилядите анализи на краставици и салати не са дали никакъв резултат.

Междувременно заразата взе още една жертва. 75-годишна жена е починала днес в Долна Саксония, съобщи провинциалното министерство на здравеопазването. Общият броя на жертвите на бактерията вече е 31 - 30 в Германия и една в Швеция.

Долна Саксония е най-засегнатата германска провинция с 11 починали. В съседната Шлезвиг-Холщайн жертвите на смъртоносната бактерия са 7. По-голямата част от починалите от инфекцията са жени над 60-годишна възраст.

В петък испанската компания за биологично производство на плодове и зеленчуци "Фрунет" сезира трибунал в Хамбург с искане да получи достъп до документи на властите в северната германска провинция.

За момента "Фрунет" не е завела иск за обезщетение за понесени щети. Краставици, произведени от базираната в Малага, Южна Испания, компания бяха обявени първоначално за източник на заразата. Това навлече големи загуби на "Фрунет" и на останалите испански производители от бранша.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #18
  2. Addy
    #17
  3. биоинжениран
    #16
  4. Калкан
    #15
  5. N
    #14
  6. anal itik
    #13
  7. 00
    #12
  8. Але&Со
    #11
  9. бря!
    #10
  10. tt
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.