Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Канал 4" и младите хора, които искат да променят средата

4 коментара
Част от екипа на "Канал 4", Сн. Личен архив

Фондация 42 е създадена през 2013 г. и основната ѝ задача е да дава възможност на организации от гражданския сектор да бъдат по-видими и разбрани. Друга част от дейностите на фондацията винаги е била свързана с младежка работа. Затова през 2019 г. с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани те създават "Канал 4" - подкаст и проект, който подпомага процеса по изграждането на умения за критично мислене сред младежите и насърчава осъзнаването им като граждани с права и отговорности в обществото.

За 4 години повече от 20 младежи участват активно в проекта, а поне 15 от тях са заставали пред микрофон и са записвали подкаст епизоди. Досега проектът има два успешни сезона, всеки с поне 40 епизода, както и няколко допълнителни рубрики с по 20-30 епизода или общо 250 часа аудио-визуално съдържание.

Канал 4
Сн. Личен архив

"Част от младежите все още работят с нас. Не ни беше лесно да позиционираме такъв канал, защото той е от аматьори. Съдържанието беше експериментално, ако го слушат хора, супер. Водещо беше младежите да осъзнаят това, което може да зависи от тях. Да бъдат освободени, да не им определяме редакционната политика. Пълна свобода на съдържанието в рамките на ценностите ни", казва Александър Куманов.

Във Фондация 42 не толерират омразата и дезинформацията. Те ценят хора, които желаят да творят и търсят разнообразни възможности.

"Искаме да работим и създаваме хора, които да творят, да търсят възможности, човек да може да живее във времето, в което няма граници и да бъде адекватен на него. Искахме хора, които разбират ценностите ни, да започнат да правят адекватни за възрастта им подкаст епизоди, без клиширани термини, без изказвания за доброто, което ще промени света, без апологетика. Млади, търсещи своя собствен смисъл", разказва директорът на фондацията.

Същността на "Канал 4"

Дълго време подкастът е разделен в четири основни направления: Критикаст (рубрика за критичното мислене), Актикаст (рубрика за среща с граждански активисти), Екокаст (рубрика, посветена на екология и природа) и Култикаст (рубрика, посветена на културата).

"Тези четири рубрики дадоха основа на "Канал 4" и мисля, че подкастът продължава да се развива и прогресира. Екипът беше много мотивиран. От май 2023 г. подкастът работи на индивидуални рубрики. Всеки от екипа сам избира темата, върху която работи", разказа Куманов.

В момента водещата рубрика на подкаста е "Кои са те?". В нея се обръща внимание на граждански организации, но през погледа на младежите.

Александър Куманов определя формата на рубриката като най-успешния досега.

"В "Кои са те?" разговаряме напълно свободно за дадена организация и кауза, а след това младежите правят свои собствен разговор за това, което са научили за тази организация. Тези епизоди намират солидна подкрепа и имат няколко хиляди гледания", изтъква той.

"Канал 4" има и рубрика, посветена на доброволчество в страни от Европейския съюз. Това е рубрика, която стартира през 2021 г. и разказва за различните преживявания на доброволците

"Намерихме хора, които да били в чужбина по доброволчески програми в различни периоди в миналото. В последните епизоди от тази рубрика се опитахме и да мотивираме хората да се включат в тези проекти", допълва Сашо.

Какво е да си част от "Канал 4" 

По време на своята работа младежите имат два типа ментори. Александър определя себе си по-скоро като супервайзър, отколкото като ментор.

Младежите работят със Стилиян Ринков, който ги учи на отношение към звука и микрофонна култура, a Милена Чакандракова помага за разбирането на медийното съдържание и спецификата на различните формати. Георги Ненов, който е един от основоположниците на подкаст културата в България, дава обратна връзка на съдържанието.

Младите хора в екипа се научават как да водят на разговор без всички натрапени предразсъдъци да намират изява. Научават се кое какво е в един разговор, как се задават въпроси, как се формулират ясни послания. Освен това подобряват работата си със социални медии, аудио и видо обработка, работа с кратки формати и умението да не омръзваш на публиката.

Желаещите да станат част от екипа винаги могат да се свържат с "Канал 4", Фондация 42 и Александър Куманов. Екипът се е обновявал 3 пъти досега. Първоначално стартират 10 души, а на следващ етап се присъединяват и още 6. След това още 4, а сега се очакват още няколко нови попълнения в екипа.  

"Отворени сме към нови хора, въпреки че понякога става трудно да работиш с голям екип. Трябва да има повече смисъл за повече хора, те трябва да опитват. Мисля, че образоватената система пречупва желанието им да изразяват свободно и ясно мнението си", казва Сашо Куманов.

Канал 4
Сн. Личен архив

Най-важното условие според него е кандидатът да има мечти .

"Най-важното е един младеж да има мечти. Защото имам чувството, че хората вече не мечтаят. Ако дойде някой и каже, че иска да направи нещо, да остави нещо след себе си, има желание да променя средата около себе си. Разбира се, усещането за екипност е много важен компонент, защото работим в екип. Но няма изисквания за образование, владеене на езици и прочие. Вероятно е добре да бъдат поне пълнолетни и да носят отговорност за себе си."

Според думите му има видим резултат от промяната на младежите по време на работата им в подкаста. Те стават по-уверени, изразяват се по-прецизно и придобиват по-нормално усещане за себе си.

Куманов разказва, че няма участници, които са започвали собствен проект, но са помагали на други канали. Има хора, които са станали част от граждански организации, за които са разказвали на зрителите.  

За какво мечтае екипът на "Канал 4"

"Едно от момичетата иска хората да станат по-добри. Всичко, което прави като съдържание цели да промотира личности, които помагат на околните. Има младеж, който иска да създаде медия или да работи в медия, която му дава нужната свобода на словото. Имахме девойка, която искаше да направи научна кариера и да развива антропологията по един нов начин. Не бих могъл да обобщя за какво мечтаят, но със сигурност искат да променят това, което ги дразни. Моето поколение беше с мисленето "искам да се махна", а те искат да останат и променят", разказа Куманов.

Той от своя страна мечтае за спокойствие в личен план и желае да продължи да създава неща, които карат хората да мислят в посока какво могат да правят, за да развиват себе си и средата около тях. Въпреки успехите на неговите проекти, той все още не е сигурен, че е постигнал целта си.

Младежите от екипа го изпълват с надежда и за него е удоволствие да работи с тях.

"При мен наистина има уникално свестни младежи през последните години. Когато застанеш около тези младежи и работиш с тях, се чувстваш различно. Усещаш, че не всичко е загубено. Въпреки че понякога комуникацията ни е малко сложна, аз се надявам те да продължават да се развиват."

Целта пред подкаста през 2023 г. е била да имат здрав и мотивиран екип и според директорът на Фондация 42 тя е постигната.

"В момента, дори да се отдръпна, това няма да спре канала. Вече имаме доста по-качествено съдържание от професионална гледна точка и качваме гледаемост в Youtube, но все още трудно пробиваме в аудиоплатформите. Подкаст средата в момента е трудна, а и в обществото има много напрежение и предпочитат нещо забавно пред нещо съдържателно", казва той.

Канал 4
Сн. Личен архив

За следващата година, когато ще бъде и своеобразния трети сезон на подкаста, вече има планирана поредица от близо 40 епизода, в които младежите ще разсъждават защо ако си от демократичната страна на света, имаш повече възможности да си щастлив, заможен и да се развиваш.

Другите проекти на Фондация 42

Фондацията я има от повече от 10 години, а нейното емблематично събитие е Форум Ключ - мотивационно събитие, което събира и дава сцена на хората, променящи България. За съжаление, поради ограниченията по време на пандемията то спира. Форум Ключ има 13 успешни издания, като посетителите на всяко събитие са повече от 400. За тези издания на сцената са се качили около 12 лектори.

Сега форумът е намерил своя онлайн еквивалент и се е превърнал в Ключ "Unplugged".

"Изданието има 36 епизода, а част от тях са заснети публика на живо в барове. Това е основното продължение на форума. Подкастът "5 стотинки" пък е по-скоро мой личен проект", каза Сашо Куманов.

Фондацията участва в множество обучения, като най-развито е това за комуникиране на каузи. То помага за смисленото структуриране на послания и изготвяне на мотивиращи презентации, за да може каузите на организациите да бъдат по досъпни за хората.

Трудностите пред гражданския сектор

Според директорът на Фондация 42 основните проблеми на гражданския сектор идват от самото общество, защото проблемите навсякъде са същите.

"Има хора, които са превърнали нещата в бизнес модел, но има други, които продължават да създават хора. Много ми се иска гражданския сектор да спре да се фокусира върху имиджа си и това, че не всички ги обичат. Не можеш да накараш хората да те заобичат, но може да покажеш какво си направил", заяви той.

Куманов отбелязва трудностите, които някои огранизации имат с разпространяването на своите идеи до хората, защото понякога потъват в клишета и неразбиране.

"Ситуацията засега е такава и промяната няма да стане изведнъж. Важното е това, което бъде комуникирано, да има смисъл."  


Проект "Мрежа от платформи за активно гражданство" се изпълнява от Фондация "Четиридесет и две" с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Целта му е да подпомогне процеса по изграждането на умения за критично мислене сред младежите и да насърчи осъзнаването им като граждани с права и отговорности в обществото.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #4

    Изключително се радвам на такива способни, умни, възпитани, интелигентни и инициативни младо хора. Виждам ги около себе си. Зная, те не се преобладаващата част от младото поколение днес. Най- често нашето, не особено въздигнато културно и интелектуално общество се взира в другите- чалгаджии, невъзпитани, груби, агресивни, примитивни, без интереси, без стремежи, без идеи и въздъхва- "лоша ни е мледежта", а някои добавят- ние не бяхме такива. Не е лоша. Тя е отражение на различните културни ( в широк смисъл) слоеве на обществото ни.

  2. Keyser Söze
    #3

    Успех. По са интересни от кошлуктв и чалгаславитв.

  3. pepe
    #2

    Не знам, дали е boring, обаче за 4 години /48 месеца/, 20 души - страхотна ефективност. :) И колко пари са похарчени за това удоволствие?

  4. BOKOEIZMET
    #1

    boooooooooooooooooooriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiing

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.