Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатите за Софийския университет са 11 308

3 коментара
Кандидатите за Софийския университет са 11 308

Кандидатите да учат в СУ "Св. Климент Охридски" през тази година са 11 308 души, съобщи ръководството на ВУЗ-а в сряда. През миналата година броят им е бил 12 800, но от учебното заведение уточниха, че не може да се говори за отлив на кандидати. Причината за по-малкия брой кандидат-студенти през тази година била, че голяма част от бъдещите висшисти са доволни от изкараните на предварителните изпити оценки и затова нямало да се явяват на редовната сесия.

Въпреки, че през последните години се наблюдава затихващ интерес към специалността "Право" и тази година броят на кандидатите, посочили като първо желание тази дисциплина, остава най-висок. Тя е била предпочетена от 1 226 човека от общо 1503 кандидатстващи в редовна форма на обучение. След правото най-желана е специалността “Психология”, посочена на първо място от 591 кандидат-студенти. Същият брой кандидати са поискали да учат “Публична администрация”, следвани от специалностите “Компютърни науки”, посочени като първо желание от 489 души от общо 1639 кандидатстващи. Специалност “Журналистика” като първо желание са посочили 187 кандидати от общо 946 кандидатстващи, а специалността “Връзки с обществеността” е избрана на първо място от 402 души от общо 897 кандидат-студенти. Медицината е посочена като най-желана от 314 кандидат-студенти от общо 350 мераклии.

Оценката си от положена матура по български език и литература ще използват като вход за висшето училище 1 139 кандидат-студенти, което не изключва явяването им на конкурсен изпит. 162 ще използват резултата си от матурата по математика, 68 от матурата по физика, 117 от матурата по химия, оценката от задължителния зрелостен изпит по география ще използват 214 души, а от история 172 души.

Междувременно от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" съобщиха, че жена на 64 години е най-възрастният кандидат-студент и като първо желание тя е посочила обучение в задочна форма на специалността "Информатика".

Крайният срок за подаване на документи за кандидат-студентските изпити в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) изтeче в сряда. Общият брой на кандидат-студентите през тази година е 11 805. Конкурсната кампания започва на 12 юли с теста по математика и приключва с устния изпит по журналистика, който е на 27 юли. Най-много кандидат-студенти - 3363, ще се явят на изпита по български език и литература, 2864 - по математика, 2211 - по история на България, 1795 - по география на България, 1421 - по английски език, 493 - по икономика.

През тази година за първи път приемът в УНСС ще бъде по професионални направления, а не по специалности. Чрез приема по направления на студентите се дава възможност да избират специалност, след като са натрупали знания през първите две години от своето обучение в професионалното направление, в което са приети. През това време те изучават 20 основни университетски дисциплини и натрупват достатъчно информация, която да им помогне в избора на специалност.

След успешното завършване на втората учебна година студентите избират в коя специалност от професионално направление искат да се обучават. Тогава всички от едно и също професионално направление ще бъдат класирани по успех и тези, които имат по-високи оценки, ще имат по-голям шанс да запишат предпочитаната от тях специалност. В университета се обучават бакалаври в шест професионални направления - "Икономика", "Администрация и управление", "Политически науки", "Право", "Обществени комуникации и информационни науки" и "Социология, антропология и науки за културата". Най-предпочитаните професионални направления са "Икономика" и "Администрация и управление".

Докато във ВУЗ-овете тече трескава подготовка по приема на студенти, а самите кандидати тръпнат в изпитни вълнения, от 1 юли в Интернет сайт се подвизава обява, обещаваща място в университет и специалност по желание без никакви изпити. На този адрес авторите на обявата от ЕТ "Лина" – гр. София обещават срещу "скромната сума" между 5 000 и 15 000 лева, лична карта и диплома за средно образование да сбъднат мечтите на кандидат-студентите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мара
    #4

    Нали тази свиня щеше да въвежда по-високи такси за студентите с богати родители, да привлича асистенти от провинцията и да прилага европейските споразумения в областта на висшото образование.Докога ще чакаме да го направи?

  2. мара
    #3

    "да прилага европейските споразумения само когато не противоречат на българските традиции"пропуснах да напиша, да не си помисли някой, че свинята Илчев изобщо нещо ще прилага...

  3. мамче
    #1

    цитат: "Причината за по-малкия брой кандидат-студенти през тази година била, че голяма част от бъдещите висшисти са доволни от изкараните на предварителните изпити оценки и затова нямало да се явяват на редовната сесия."Това не е вярно обяснение! В правилника за кандидатстване през т.г. изрично е казано, че всички си подават документите и плащат поне за един изпит, независимо дали ще се явяват на редовните изпити или ще разчитат на бала си от предварителните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.