Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатстваме заедно с Югославия за магистралата София-Ниш

0 коментара

“Със скорошното членство на България в НАТО, което да се случи да края на тази година и с очакваното в нашата страна членство в Партньорство за мир, се надяваме да се осъществи една крачка в много важната система за сигурност в региона”. Това заяви министърът на външните работи на Съюзна република Югославия Горан Свиланович след срещата с българския си колега Соломон Паси. По време на посещението си в София той се срещна и с президента Първанов.

Изграждането на автомагистралата София-Ниш, която е част от трансграничния коридор номер 10, разчистването на р.Дунав, както и възстановяването на полетите между София и Белград са били обсъдени на срещата, съобщи министър Паси.

Свиланович подчерта съвместното желание на двете страни за построяването на магистралата Ниш-София, която ще свърже Балканите със Средна и Западна Европа. България и Югославия ще кандидатстват заедно пред Пакта за стабилност за финансирането на проекта.

В отговор на журналистически въпрос Свиланович каза, че приоритет на неговата страна е строежът на пътища, свързващи северните и южни граници, визирайки пътя Белград -Скопие- Атина. Нормално е да има конкуренция между транспортните проекти, уточни югославският външен министър.

Сломон Паси каза, че няма забавяне от югославска страна на изграждането на магистралата Ниш-София, а просто международната администрация била доста тромава и в случая всичко опирало до финансиране. "Както виждате, дори мостът над Дунав за който смятаме, че сме намерили вече финансиране, все още не е реалност", обясни Паси. Той каза, че двете страни трябва общо да се обърнат към Пакта за стабилност и да използват опита на България по осигуряването на финансиране.

Паси подчерта, че е важно да има обща политическа воля за това. Той даде за пример декларираната в писмо от него и от македонския му колега Чашуле обща политическа воля за изграждането на линията София-Скопие, като съществена база за реализиране на проекта. "По подобен начин смятам да действаме и с Югославия", обясни Паси.

Във външнополитически план Югославия разчита на българска подкрепа за присъединяването си в Съвета на Европа до края на годината и към програмата на НАТО Партньорство за мир. Югославия също така е изявила желание да се присъедини към Многонационалните мирни сили за ЮИЕ и към Черноморското икономическо сътрудничество.

Река Дунав до голяма степен е разчистена за корабоплаване, мините са извадени от дъното, остава да се оправят разрушените мостове, каза югодипломат номер едно. Преди два дни в Нови сад започнал строежът на мост, който до 27 месеца се очаква да стане готов.

Скоро ще стане факт Конституционната харта между Сърбия и Черна гора, информира министър Свиланович. Той определи като ценно, че Европа може да бъде единодушна по даден въпрос, визирайки хартата, която бе предложена от Хавиер Солана. Свиланович очаква подобно единодушие да се появи и вътре в Югославия.

Скоро ще бъде факт и граничният камък, бележещ границата между Република Македония и Югославия, защото договорът вече е подписан. Свиланович каза, че ако има някакво забавяне, то причината е от македонска страна. Очакваме да се задейства и мисията на ООН в Косово за ускоряването на въпроса, уточни Свиланович. Според него трябва да започне решаването на действителните проблеми в Косово, а не толкова актуализацията на статута на областта. Проблемите в Косово са връщането на бежанците, създаване на сигурност вътре в областта, както и да се задействат избраните местни органи.

На срещата Паси – Свиланович е обсъждана възможността българите в Югославия да изучават по-разширено роден език и история. Двамата се съгласили, че проблемите не са толкова на етническа основа, колкото на икономическа. "За съжаление българското население живее в едни по-изостанали икономически региони, впрочем това се отнася и за пограничните регионите в България, които икономически не са от най-напредналите. Смятаме да се фокусираме върху икономическата страна на въпроса", каза Паси. Разговорите за изучаването на български език щели да продължат, защото Паси поддържал темата за изучаването на български език.

Паси и Свиланович подписаха спогодби за международни комбинирани превози и за международни автомобилни превози на пътници и товари. Под спогодбата за сътрудничество в областта на здравеопазването и медицинската наука от българска страна се подписа здравният министър Божидар Финков.

Югославският външен министър каза, че през декември тази година президентът Георги Първанов ще бъде в Белград и тогава ще се подпише споразумението за свободна търговия. След два дни в Ниш бъдат представители на българското и сръбско правителства - министрите на търговията, на икономика, и транспорта, за да разговарят за подробно за магистралата Ниш-София, както и за икономическото сътрудничество, каза Свиланович.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.