Болниците са извършвали ненужни кардиологични интервенции, които са източвали НЗОК и застрашавали здравето на пациентите. Това стана ясно след среща на кардиолози и кардиохирурзи с управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова в петък.
Според лекарите излишно поставяне на стентове не е и безопасно за пациентите, като може да има редица последици за тях.
Лекарите поискаха да бъде създадена експертно-етична комисия, която да бъде нормативно уредена и да има правомощията да проверява, контролира и санкционира подобни нарушения.
"Има една група пациенти, за които са дадени средства, но те не са получили качествена услуга. Трябва да се иска консултация от кардиохирург. Той трябва да каже необходимо ли е да се слагат стентове. Това в момента не се прави", заяви Румяна Тодорова.
За последните две години стентове са поставени на близо 13 хиляди пациенти, за които касата е платила приблизително около 30 млн. лева годишно. Регистрирани са и 1200 пациенти с по два или повече стента, които са стигнали до операция, което показва че те може и да не са били ефективни.
За тях НЗОК е похарчила 11 млн. лв. за поставянето на стентове и още 7 млн. лв. за сърдечни операции.
"1000 пациента по 1000 лева стент е 1 млн. лева. За да платим 4 млн., това означава, че те са получили средно по четири стента. За тези 1200 пациента, за самата дейност, т.е. за клиничната пътека, ние плащаме 7 млн. лева и още 4 млн. за стентове. Стават 11 млн. лв. те са отишли след това на операция. Отивайки на операция Касата плаща още 7.7 млн. лева. Въпросът е имало ли е смисъл касата да дава 11 млн. лв. за стентове, след като така или иначе се е стигнало до операция”, обясни Тодорова.
Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина", посочи, че лекарите се обявяват за установяването на една персонална отговорност за недобросъвестност или за грешки при диагностиката и да се търсят начини за санкции.
Кардиологът доцент Иво Петров каза от своя страна, че има болници и центрове, които извършват интервенции и операции на високо ниво, но не получават адекватно финансиране именно заради болници, където се правят изследвания на здрави хора.
На срещата бе обсъдено и създаването на експертна комисия от кардиолози и кардиохирурзи, както и предложение за административни мерки за персонална отговорност на лекарски екипи, включително и отнемане временно на лекарски права.
Румяна Тодорова обясни, че тази морално етична комисия трябва да бъде облечена законово.
"И когато тя установи такива нередности, тя да има достатъчно правомощия да каже на касата "тази дейност вие не трябва да я плащате", каза д-р Тодорова.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.