Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Като съюзник на САЩ ще си получим с предимство дълга от Ирак

0 коментара

Премиерът Симеон Сакскобургготски е получил уверение от американския президент Джордж Буш, че страните, оказали подкрепа на САЩ за решаване на кризата около Ирак, ще получат с предимство своите вземания, заяви министър-председателят при завръщането си от Вашингтон.

В отговор на въпрос дали в разговора си с американския президент е поставил въпроса за евентуални финансови компенсации за България Симеон Сакскобургготски каза:"Пред американския президент посочих, че би било важно и полезно за нас да имаме допълнителни не толкова компенсации, а помощ в посоката на нашата интеграция. Разбира се повдигнах и въпроса за дълга, който България има да получава от Ирак, защото от 12 години заради ембаргото сме ощетени. Президентът съвсем ясно и категорично каза, че в даден момент страните, които са оказали подкрепа или помощ в общото усилие и са помогнали на САЩ, и към които Ирак има дългове, ще бъдат по-напред в реда, в който ще се върнат тези суми".

Министър-председателят отново потвърди готовността на САЩ да дадат гаранции за националната сигурност на страната ни при евентуална война срещу Ирак. "България може да разчита на приятелството на САЩ. Съединените щати имат стратегическо партньорство с България и се интересуват от нея. България, разбира се, има бази", казва говорителят на Белия дом Ари Флайшър в отговор на въпрос за гаранциите. Вчера във Вашингтон Симеон каза, че България ще получи по-силни гаранции от тези на страна-член на НАТО. Днес премиерът каза, че не очаква те да бъдат писмени. В отговор на въпрос той посочи, че военни параметри за защитата на България не са обсъждани, защото страната ни не е съседна на Ирак и не е част от бойните действия.

Всичките въпроси, които бяха поставени от страна на премиера, бяха изслушани с огромно внимание от Джордж Буш, коментира външният министър Соломон Паси, който заедно с военния министър Николай Свинаров придружаваше Симеон във Вашингтон.

Паси смята, че това бе подходящият моментът страната ни да постави исканията си пред Белия дом за увеличаване на американските инвестиции, за военно-икономическо сътрудничество и за връщането на иракския дълг.

Според Соломон Паси последният аргумент за поканата към Симеон Сакскобургготски в Белия дом е било решението на българския парламент от 7 февруари да одобри американското искане за българско участие в евентуална военна операция в Ирак. Това решение отвори много широко вратите на Белия дом и с това посещение успяхме да извлечем удовлетворителен дивидент, коментира Соломон Паси.

Министърът на отбраната Николай Свинаров съобщи във Вашингтон, че предстои значително увеличаване на американската военна помощ за България за продължителен период.

Темата за увеличаването на американските инвестиции и разширяване на търговско-икономическото сътрудничество между нашата страна и САЩ ще се разисква и по време на предстоящото до края на седмицата посещение на американския търговски министър Донлад Евънс в София.

Официалната българска позиция по проекта за втора резолюция на Съвета за сигурност на ООН ще е ясна в четвъртък, когато са дебатите в ООН, каза още министър Паси. Той забавя с ден връщането си в България, за да обсъди темата във Вашингтон с гръцкия си колега Георгиус Папандреу, чиято страна в момента председателства ЕС.

Българският посланик в САЩ Елена Паптодорова заяви, че решението за подкрепа на новата проекторезолюция за Ирак ще вземат органите в страната.

Белият дом: Подкрепата на България е навременна и твърда

Буш и Сакскобургготски обсъдиха усилията на ООН да разоръжи Ирак от оръжията за масово унищожение, каза говорителят на Белия дом Ари Флайшър на редовния си брифинг. Президентът е решен да разоръжи Ирак, приветства подкрепата и приятелството на България и даде да се разбере, че България може да разчита на приятелството на САЩ, заяви Флайшър. По думите му Буш очаква влизането на България в НАТО.

Той подчерта, че разговорът между президента Буш и българския премиер е имал общ характер и двамата не са навлезли в подробности. На въпрос дали подкрепата на България зависи отчасти от финансови и други гаранции, Флайшър отговори: "Смятам, че подкрепата на България е навременна и твърда."

Буш започва офанзива в ООН със Симеон Сакскобургготски

Независимо от отказа на Симеон да поеме публичен ангажимент пред САЩ след срещата си с американския президент вчера, световната преса коментира визитата тъкмо в обратния смисъл.

Под заглавие "Решението" в. Кориере дела сера пише, че САЩ са решени на всяка цена да съберат необходимите 9 гласа за приемането на втората резолюция за Ирак в Съвета за сигурност. До момента сигурните гласове са четири - САЩ, Великобритания, Испания и България, отбелязва вестникът.

Под заглавие "Буш започва офанзива в ООН със Симеон Сакскобургготски", испанският вестник АБС пише за посещението на българския премиер в САЩ. Американският президент лично оглави активната дипломатическа офанзива, която си поставя за цел да накара Съвета за сигурност да признае официално, че Ирак е в нарушение на резолюциите на ООН за разоръжаване на страната. В този контекст Джордж Буш прие вчера в Белия дом българския министър-председател Симеон Сакскобургготски.

България е страна от "новата Европа", която Вашингтон смята за свой достоен съюзник във войната срещу тероризма и която ще има изключителна стратегическа важност при евентуални военни действия в Ирак. В края на срещата, продължила 50 минути, Симеон Сакскобургготски призна, че неговото правителство и американската администрация споделят общи принципи по отношение на кризата в Ирак. Във връзка с гаранциите за сигурността на страната, премиерът потвърди, че САЩ няма да забравят своите съюзници в трудни моменти. България, както и Испания, е непостоянен член на Съвета за сигурност. За момента обаче страната все още не е потвърдила официално окончателната си позиция в ООН.

"Интернешънъл хералд трибюн" помества днес снимка на българския премиер Симеон Сакскобурготски на излизане от Белия дом след срещата с президента Джордж Буш, който му благодари за подкрепата за САЩ срещу Саддам Хюсеин.

"Интернешънъл хералд трибюн"допълва, че премиерът е изразил разочарование от начина, по който неговата страна е била притисната между важното ново приятелство със САЩ и връзките с все по-взискателна Европа.

Под заглавие "Варшавският договор на Буш" "Ню Йорк таймс" помества лично мнение на Морийн Дауд за срещата между българския премиер и президента на САЩ. "Това бе среща на двама стратегически партньори", пише тя. "По времето на студената война, ние бранехме Стара Европа от Империята на злото. Сега прегърнахме бившите сателити от съветския блок, за да ни защитят от машинациите в Съвета за сигурност на бившите ни фаворити Франция и Германия. Сега усилено ухажваме малките страни, които могат да ни осигурят нужните гласове в Съвета за сигурност, пише авторката.

"Вашингтон пост" помества статия, озаглавена:"Янки, елате у нас!", в която Ан Апълбаум посочва, че американците са добре дошли в Източна Европа. Носят се слухове, че американската армия се кани да мести част от базите си от Германия, пише авторката. Тя цитира експерта Том Донъли от Американ Ентерпрайз инститют, който днес на слушания в комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите щял да заяви, че някои от базите трябва да бъдат преместени в Полша, Румъния и България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.