Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР: Водните цени са по най-добрите световни практики

2 коментара
КЕВР: Водните цени са по най-добрите световни практики

Цените на ВиК услугите се определят по наредба от 2016 г., приета от Министерския съвет и разработена от Световната банка на база на най-добрите международни практики и за момента няма постъпили искания от страна на екоминистерството за промяната на този модел. Това се казва в становище на Комисията за енергийно и водно регулиране, разпратено в сряда до медиите по повод изявлението на служебния министър на околната среда и водите Асен Личев от предишния ден, че сегашният начин за образуване на цените на водата стимулира загубите .

Личев обясни, че ВиК дружествата имат интерес от течовете, защото разходите им се разпределят върху реално доставената вода и колкото по-малко е тя, толкова са по-високи цените им. Той дори заяви, че КЕВР е най-вредното нещо за водния сектор иизрази надежда да се стигне до нов ценови модел.

В отговор регулаторът посочи, че при изготвянето на наредбата за ценообразуването на ВиК услугите през 2016 г. са били взети предвид всички становища, но екоминистерството я е съгласувало без забележки. Комисията също така отбелязва, че нормативната уредба на България в тази област е изцяло съобразена с европейските практики.

Относно коментара на Личев, че водните дружества начисляват на клиентите си ДДС върху плащаната от операторите такса за водоползване от 2 ст./куб. м и така годишно "открадват" 11 млн. лв., регулаторът посочва, че определяните от него цени са без ДДС.

"Към момента държавата не е определила различен размер на този данък за ВиК услугите. ВиК операторите, както и всички други доставчици на стоки и услуги, следва да начисляват ДДС в крайните цени за потребителите и да внасят този данък в държавния бюджет. В този процес КЕВР няма никакво участие", пише в позицията на комисията..

Тя допълва, че е "равно-отдалечена както от доставчиците, така и от потребителите на тези монополни услуги, с основна цел - осигуряване на независим, обективен и експертен подход".

"Изпълняването на тези функции се осъществява при стриктно спазване на принципите и правилата, залегнали в нормативната уредба, приета от Народното събрание и Министерски съвет. С регулирането на цените на ВиК услугите комисията се стреми да защитава интересите на потребителите и да предотвратява злоупотреба с господстващо положение, като същевременно спазва изискванията за икономическа обоснованост на цените на услугите и възстановяване на разходите за тяхното предоставяне", допълва се в становището.

КЕВР отбелязва, че политиките във водния сектор се планират от регионалното и екоминистерството чрез две стратегии – отраслова за ВиК сектора, и национална водна. "Към момента в КЕВР не е постъпвала информация за степента на изпълнение на одобрените стратегии, нито за намерения за актуализацията им", заявяват още от регулатора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Софийска вода получава водата практически безплатно. Плаща под 3 ст за пречистване, и я продава над 100 пъти по-скъпо! И няма НИКАКЪВ интерес да намалява загубите. Колко пари им се признават за инвестиция и каква доходност регулатора признава за въпросната инвестиция? В какво е инвестирана сумата, призната за -инвестиция? в тоалетна хартия и езикови курсове на семействата на чуждите управители?

  2. Заплатите на управителите в софийска вода каква част от приходите изяждат? Обещаха ли преди 18 години да намалят загубите на половина от 52 н 25%? Сега загубите 55% ли са? Защо няма санкции и/или разваляне на концесията? Обещаха ли преди 18 години цената да се запази на 25 ст за кубик? Сега над 3 лв ли е? Каква част от приходите на воден оператор отиват за възнаграждения на висшия мениджмънт в Африка, вЗападна Европа и у нас?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.