Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР: За денонощия без ток има обезщетения. Не и при снежни бури, отвърна "Електрохолд"

4 коментара
Много селища останаха без ток денонощия наред, архивна снимка БГНЕС

След атаките, че не взема отношение за авариите на електропроводи, оставили някои селища без ток в продължение на четири дни, от енергийния регулатор заявиха, че контролът за състоянието на електроразпределителните мрежи не е тяхна отговорност, а на енергийния министър. Председателят на комисията Иван Иванов заяви пред журналисти, че дружествата, които са оставили без електрозахранване своите клиенти в продължение на повече от 24 часа им дължат обезщетение. От "Електрохолд" обаче отвърнаха, че компенсации не се дължат при форсмажорни обстоятелства, каквито са скъсани от снежни бури и обледяване жици и други природни бедствия.

Иванов заяви, че според Закона за енергетиката ресорният министър трябва да провежда предварителен, текущ и последващ контрол за техническото състояние и експлоатацията на енергийните обекти, а Комисията за енергийно и водно регулиране няма такива законови правомощия. Нейният ангажимент е да следи дали електроразпределителните дружества са извършили признатите в цените им инвестиции за поддръжка и развитие на мрежите, каза той и припомни наложени през 2017 г. санкции за общо 33 млн. лв. на трите частни оператора заради неизпълнени в пълен обем инвестиции в мрежите.

Регулаторният шеф отбеляза, че при авария в градските райони, в срок от 2 часа дружествата трябва да създадат необходима организация и да започнат възстановяване на снабдяването, в извънградските райони този срок е до 4 часа.

Ако електрозахранването не бъде възстановено до 24 часа, се дължи еднократна компенсация от 30 лв. на всеки засегнат клиент, а ако прекъсването продължи над 36 часа – за всеки следващ период от 12 часа над 36-те часа дружеството заплаща 20 лева на всеки клиент, до възстановяване на електрозахранването,

Самият Иванов обаче призна, че това не важи при форсмажорни обстоятелства или има обявено от областния управител бедствен оположение.

"Ако има заповед, с която в областта се въвежда извънредно положение поради настъпило бедствие, срокът на това прекъсване престава да е валиден за периода на обявеното положение", каза шефът на КЕВР.

Малко по-късно и от "Електрохолд", който притежава оператора на електроразпределителната мрежа в Западна България - "ЕРМ Запад", коментира, че не носи вина за природни бедствия, които са извън неговия разумен контрол.

"През уикенда на 25 - 26 ноември настъпиха множество аварии по електроразпределителната мрежа. От тогава насам 1700 служители на компанията работят денонощно за възстановяване на електрозахранването на клиентите. Те работят в изключително тежки условия при блокирани от паднали дървета пътища, непроходими горски и планински терени, ниски температури, силен вятър и заледявания. Настъпилите аварии са в резултат на непреодолима сила - бури, снежни затрупвания, заледявания, както е определено в общите условия на дружеството", посочва се в изявлението на "Електрохолд".

Според него в настоящия случай не е налице събитие, което да предполага отговорност на дружеството за щети, нанесени на клиентите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. borisovanikoleta43
    #4

    Да „благодарим“ на КЕВР отново за това, че прилага двойни стандарти към потребителите на електричество и към нас, които сме избрали синьото гориво. Електрическата енергия е закотвена от 1 юли до 1 юли всяка година, няма неочаквани скокове, а при природния газ си позволяват всичко. Токът е застопорен на 25 стотинки за киловатчас, обаче ще видим какво ще се случи, като след една година отпадне регулацията за тока!

  2. gg2
    #3
    Отговор на коментар #2

    Много точно. В Англия примерно чета че е направено така да има или няма компенсации според това каква е била бурята -тип 1, тип 2 и т.н. Нашите винаги могат да си измият ръцете с тези мижави закони. Доколкото знам снегът е бил под 10см а вятърът малко над 65км в час. Дори не е било обявено извънредно положение. Какво правим при това положение?

  3. pepe
    #2

    Отново е налице закон, който въобще не защитава потребителите - всяка външна промяна в обстоятелствата може да се включи в дефиницията за "форсмажорно". Има ли всъщност въобще нещо, от което закона защитава потребителите, те някакви права имат ли /освен правото да плащат/?

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Премиера Денкофф редовно се вижда със собственика на електрохолд

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.