Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ким Чен-ун отива при Путин, предлага оръжие за войната срещу Украйна

11 коментара
Ким Чен-ун отива при Путин, предлага оръжие за войната срещу Украйна

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун планира на пътува до Русия този месец, за да се срещне с руския президент Владимир Путин, с когото да обсъди възможностите за доставка на севернокорейско оръжие за руската инвазия в Украйна, съобщи най-напред в. "Ню Йорк таймс", цитирайки американски и други източници.

Ким щял да пътува от Пхенян, вероятно с брониран влак за Владивосток, в руския Далечен изток, където да се срещне с Путин, посочва американското издание.

Севернокорейският държавен ръководител Ким Чен-ун иска да се срещне в Русия с президента Владимир Путин, за да обсъдят оръжейни доставки, каза по-късно говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Адриен Уотсън, цитирана от Франс прес.

"Както вече сме казвали публично, преговорите между Русия и Северна Корея за оръжия активно напредват. Знаем, че Ким Чен-ун иска тези преговори да продължат, включително с дипломатическо посещение на най-високо равнище в Русия", заяви представителката на американското президентство.

В сряда друг говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом - Джон Кърби, вече изрази загриженост, че предполагаемите преговори между Пхенян и Москва за доставка на оръжия напредват активно.

Според Вашингтон такива споразумения биха нарушили резолюции на Съвета за сигурност на ООН срещу Северна Корея, отбелязва АФП.

Русия започва да цени повече Северна Корея

С нарастването на изолацията на Русия заради водената от нея война в Украйна, наблюдатели казват, че Русия започва да цени повече Северна Корея, коментира оганция Ройтерс.

За Северна Корея отношенията с Русия не винаги са били така топли, както по време на разцвета на бившия Съветски съюз, но сега страната определено се възползва от нуждата на Москва от приятели.

Комунистическа Северна Корея бе създадена в началото на Студената война с подкрепата на бившия Съветски съюз. По-късно Северна Корея се сражаваше с Юга и неговите съюзници от САЩ и ООН в Корейската война през 1950-1953 г. със съществена помощ от Китай и Съветския съюз.

В продължение на десетилетия Северна Корея бе силно зависима от съветската помощ, а разпадането на бившия Съветски съюз през 90-те години на 20-и век допринесе за смъртоносен глад в Севера.

Лидерите в Пхенян често се опитваха да използват Пекин и Москва, за да се балансират взаимно. Първоначално Ким се държеше сравнително хладно в отношенията си с Русия и Китай, които се присъединиха към САЩ в налагането на строги санкции на Северна Корея заради нейните ядрени опити.

След последния ядрен опит на страната му през 2017 г. Ким предприе стъпки за възстановяване на връзките. Той се срещна с Путин през 2019 г. за първи път в руския град Владивосток.

В послание за националния празник на Русия през юни Ким се зарече "да се хване за ръка" с Путин и да засили стратегическото сътрудничество.

Русия се присъедини към Китай в противопоставянето си на новите санкции срещу Северна Корея, блокирайки водените от САЩ усилия и публично разединявайки Съвета за сигурност на ООН за първи път, откакто през 2006 г. той започна да наказва Пхенян.

Най-поразителният признак за задълбочаване на връзките дойде през юли, когато руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети Пхенян и разгледа изложение на оръжия, което включваше забранените балистични ракети на Севера. По-късно той стоеше до Ким по време на военен парад, докато същите тези ракети преминаваха покрай него.

Северна Корея публично подкрепи Москва, след като Русия нахлу в Украйна. Тя бе сред малкото страни, признала независимостта на придобитите от Русия украински региони и изрази подкрепа за анексирането от Русия на части от Украйна.

САЩ обвиниха Северна Корея, че предоставя оръжия на Русия, но не е ясно дали са извършени някакви доставки. Както Русия, така и Северна Корея отричат тези твърдения, но обещаха да задълбочат сътрудничеството в областта на отбраната.

"Специалната военна операция" на Москва в Украйна постави началото на нова геополитическа реалност, в която Кремъл и (Северна Корея) могат да станат все по-близки, може би дори до такава степен, че да се възродят квази съюзническите отношения, които съществуваха по време на Студената война", писа в доклад в интернет портала "38 норт" Артьом Лукин, преподавател в далекоизточния федерален университет във Владивосток.

Забележително е, че Пхенян е започнал да използва новата фраза "тактическо и стратегическо сътрудничество", за да опише отношенията си с Русия, добави той.

Шойгу заяви вчера пред руски медии, че Москва обсъжда съвместни военни учения със Северна Корея.

"Защо не, това са наши съседи. Има една стара руска поговорка: не си избираш съседите и е по-добре да живееш със съседите си в мир и хармония", каза той, цитиран от агенция Интерфакс.

Миналата година Русия и Северна Корея възобновиха влаковите връзки за първи път, откакто железопътните пътувания бяха преустановени по време на пандемията от КОВИД-19. Първият влак между двете страни превози необичайно скъп товар - 30 коня от чистокръвна порода.

Малко след това Русия възобнови износа на петрол за Северна Корея, по данни на ООН, като това са първите подобни доставки от 2020 г. насам.

По-голямата част от търговията на Северна Корея минава през Китай, но Русия също е потенциално важен партньор, особено по отношение на петрола, твърдят експерти. Москва отрича да е нарушила санкциите на ООН, но руски танкери са набеждавани, че помагат за заобикаляне на ограниченията за износ на петрол за Северна Корея и наблюдатели по спазване на санкциите съобщават, че въпреки забраната в Русия има все още севернокорейски работници.

Руски официални представители открито са казвали, че "работят по политически договорености" за наемане на 20 000 до 50 000 севернокорейски работници въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които забраняват такива договорености.

Официални руски представители и ръководители в окупираните региони на Украйна също са обсъждали възможността севернокорейски работници да помогнат за възстановяване на разрушените от войната райони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pmorganethais
    #11

    Попаднах на свидетелството на човек, който е получил заем от 28 000 лв. от г-н ДИДИЕ ЖОРЖ ОГЮСТ ДЕФОНТЕН. Първоначално не повярвах нито за миг, но любопитството ми ме тласна да опитам и най-накрая успях да получа кредит от 40 000 лв., който ме измъкна от тази безизходица, в която живеех. Успях да получа паричния заем без много проблеми и за кратък период от време. Ето неговия имейл адрес: [email protected]

  2. Мунчо Велики
    #10

    Има една приказка: - Краставите магарета и през 9 баира се надушват. +++ Само където, този съюз на крастави магарета по света, който се формира в последно време, хич НЕ ми харесва. НЕ ми харесва и че ЕС и САЩ подценяват този проблем. +++ Решението е комплексно, НО това с което веднага трябва да се започне е: - Спиране на износа на техника и технологии за краставите магарета! +++ Помните CoCom, нали? За мен това е организацията, която доведе до края на комунизма.

  3. полк. Дрангов
    #9

    Давайте по скоро химарсите с 300 км обсег и F16 на Украйна!...Не чакайте фашисткият интернационал!

  4. dabedabe
    #8

    Време е за обединение на Корея. Сигурен съм, че и южните го искат. Ще стане скоро.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  6. Име1234
    #6

    И варшавски договор 2 се роди.. Само където трябва да го наричат владивостокски. Очаква се Венецуела и Куба да се присъединят скоро.

  7. John Doe
    #5

    CBИHЯTA Ким чен Ун от северокорейската кочина ще помага на ПЛЪXA Путин в руската канализация. Каквото и да си разменят тези двамцата, все става дума за ЛAЙHA.

  8. Един препатил
    #4

    "Ким щял да пътува от Пхенян, вероятно с брониран влак за Владивосток, в руския Далечен изток, където да се срещне с Путин"...... Тези двамата питали ли са другаря Си и имат ли китайски визи за Владивосток?

  9. boriana
    #3

    Русия не може да се позволи по-голямо падение от това посещение. Това е дъното.

  10. Бисерко
    #2

    На снимката- идолите на простия български путиноид...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.