Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Петков: Докладът на ЕК дава положителната оценка за свършеното от кабинета

12 коментара
Снимка: БГНЕС

Докладът на Европейската комисия показва положителната оценка за свършеното от кабинета за последните седем месеца, но и факта, че все още предстои много работа и са необходими силна воля и усилия по отношение продължаване на борбата с корупцията. Това заяви премиерът в оставка Кирил Петков по повод годишния Доклад за върховенството на закона на Европейската комисия, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет в сряда, 13 юли.

"В продължение на твърде много години хората в България трябваше да гледат как корупцията задушава икономическото развитие на страната. Всеки ден изпитваме на собствен гръб как корупцията застрашава живота със зле изградена инфраструктура и неглижирани проверки за безопасност; когато корупцията завладее държавните институции, те обслужват отделни личности, а не обществото; корупцията подкопава демокрацията и правото на хората да определят собствената си съдба", смята министър-председателят.

Комисията оценява високо политическата воля на правителството за решаване на ключовите проблеми, идентифицирани в първите два доклада по Механизма за върховенство на правото и за изпълнение на международните ангажименти на страната ни. В доклада се подчертава изрично, че реформите в Плана за възстановяване и устойчивост – в т.ч. повишаването на отчетността и отговорността на главния прокурор и въвеждането на съдебен контрол върху отказа на прокуратурата да образува наказателно производство - са насочени за преодоляване на дългогодишните опасения, посочени в предишните издания на Доклада за върховенството на правото и по Механизма за сътрудничество и оценка.

ЕК ни казва, че безотчетността на главния прокурор предизвиква тревога. В документа е записано, че липсата на възможност за ефективно разследване на обвинител номер едно е дългосрочен проблем. Той е констатиран не само от ЕК, но и от Европейския съд по правата на човека и Съвета на Европа. Правомощията на главния прокурор и позицията му във Висшия съдебен съвет засилват влиянието му и в двете институции. Будят тревога и структурата и работата на Висшия съдебен съвет. В доклада се изтъква и продължаващата вредна практика за командироване за продължително време на прокурори и съдии, вместо да се организират конкурси за редовни назначения.

ЕК продължава да очаква резултати от борбата с корупцията по високите етажи на властта и преодоляване на политическото влияние над медиите. Комисията подчертава, че все още няма достатъчно на брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.

В същото време, ЕК отчита желанието на правителството да въведе ефективен механизъм за отчетност и отговорност на главния прокурор и неговите заместници. Положително се оценява и ангажимента на правителството за сътрудничество със Съвета на Европа и Венецианската комисия преди внасянето на съответните законодателни изменения в Народното събрание. В доклада се отбелязва и ангажиментът на правителството да въведе преглед на всички откази на прокурори да образуват досъдебно производство.

Отчетено е и решението на Народното събрание за закриване на специализираните съд и прокуратура. Според ЕК, предвидената процедурата за преназначаване осигурява достатъчно гаранции за защита на независимостта на съдебната власт.

По темата антикорупция, докладът отчита планираната реформа на Комисията за противодействия на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ), включително разделянето ѝ на две комисии, както и предложените от правителството мерки за борба с корупцията на всички нива в държавната администрация и съдебната система. Отчетено е, че през март 2022 г. България е прекратила режима за даване на българско гражданство срещу инвестиции, за което е била многократно критикувана в миналото.

По отношение на медийната свобода, ЕК констатира, че за изминалата година професионалната среда на журналистите леко се е подобрила, като представителите на медиите са имали възможност да се изразяват по-свободно в сравнение с преди. Въпреки това въпросът с прозрачността на собствеността в медиите продължава да буди сериозни притеснения.

С позитивен знак е отбелязано подобряването на законодателния процес с приемането на изискването всички законопроекти да се внасят в Народното събрание заедно с мотиви и предварителна оценка на въздействие, съобщават от Министерския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. васил
    #12

    хвалете ме уста , какво стана с разходката до Солун с ленчето със самолет за вечеря , това е егати гьонсуратлъка

  2. ABV
    #11
    Отговор на коментар #10

    Нещо си се объркал! Не беше ли малоумния пУтков този, който твърдеше, че не можем без г@Za от пУтюнистан, преди самия г@Zпром да покаже среден пръст на България? Не се ли похвали малоумния пУтков, че пристанището на лукойл е единственото в Европа, което ще получава пУтювски нефт, след шантажа на малоумника VaZилев, че ще наложи вето на нефтеното ЕС ембарго? Не беше ли малоумника пУтков този, който молеше мУтрофанова да не закрива пАсольството, след като съюзниците го накараха да най-после да изгони

  3. Антон
    #10
    Отговор на коментар #7

    Ами, показаха среден пръст на Газпрома ти, показаха среден пръст на лудия ти Лавров, изгониха ти приятелите от пАслството, изпращат оръжие и оборудване на "Полша".....Малко ли е?А-ааа, затова е малоумник.А за изпарените клоунски акции, малоумнико, питай Каскета, не Петков....

  4. milan
    #9

    Ментор, който уважава себе си, рядко дава силно негативна оценка на протежетата си.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  6. ABV
    #7

    Малоумнико, какво свършихте?????? клоунските акции срещу тиквата и келешев се изпариха като пърдня! това че шопара пеевски е отслабнал едва ли се дъпжи на това, че сте го притеснили някак си!

  7. nikolovaleksandar1988
    #6

    ХАХАХАХА, вище се 4мата изрезки от фекалии се наредили долу да плюят. Ходете да дишата потта на Боко, Доган и Пеевски, отрепки.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  9. Мазен Кумунис
    #4

    Просто Киро постоянно чупи тъпомера! ;)

  10. ефрейтора
    #3

    "Прозрачността на собствеността в медиите продължава да буди сериозни притеснения" . Точно така . Българинът е облъчван от най-големите медии с идентични послания от медии с еднаква редакционна политика , но те , разбира се , са различни , напълно самостоятелни и немат нищо общо . Малий...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.