Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска обща позиция на ЕС, за да не може "Газпром" да разиграва страните за газа

Москва е дала по-добри оферти на Италия и Германия

45 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

България иска Европейския съюз да формира обща позиция за закупуването на руския газ, за да не може “Газпром“ да разиграва отделните страни членки с различни оферти, каза премиерът Кирил Петков пред журналисти в Рим.

След среща с италианския си колега Марио Драги той уточни, че темата ще бъде обсъдена още на следващата среща на европейските лидери през юни.

По думите му Москва “играе“ страните членки с различни условия, като допуска компромиси за големите си пазари като Италия и Германия по отношение на изискването руския газ да бъде заплащан в рубли, които не са на масата за малките пазари като България, например.

“Не може всяка една европейска държава да се справя самостоятелно. Трябва да има обща позиция на страните членки. Русия и “Газпром“ дават различни условия на различните страни. Това може да предполага, че едни страни могат да си плащат, други – не. Това ще бъде обсъдено на следващата среща на европейските лидери. Трябва да имаме една позиция с еднакви условия“, посочи Петков на фона на действията на Италия и Германия, които се готвят да се съобразят с руските условия и да продължат да си плащат руския газ.

“Не знам конкретните условия, но това, което разбирам е, че при нас имаше абсолютен риск, а на доста от страните членки им е предложено самото плащане да е в евро. Те не трябва да се притесняват за превалутиране, въпреки че имат втора сметка в рубли. Явно има различни условия и ние докато не се обединим и не отворим всичките си договори, има опасност да ни играят отделните страни членки, което не е добре за целия съюз“.

Той обясни, че “Газпром“ е дал възможност на Италия и Германия да плащат в евро и долари, като превалутирането да бъде проблем изцяло на “Газпром“.

“Това са съвсем различни условия от тези които бяхме получили. Това не е специално отношение към България. “Газпром“ гледа към големите пазари. Там, където продават най-много, са готови да направят компромис. Тази игра между големи и малки трябва да приключи“.

По-рано премиерът защити решението на правителството да не плаща за руския газ в рубли.

"Трябва да сме доста горди. Когато имате договор и той едностранно се нарушава и се слагат някакви допълнителни клаузи, които нарушават националния интерес, ние трябва да застанем твърдо, че не се съгласяваме с този тип поведение и до голяма степен показахме лидерство в това отношение", каза Кирил Петков.

"Особено, когато крайният резултат е, че успяхме да намерим алтернатива на същата цена или по-ниска. С други думи не винаги България трябва да е държава, която да следва добри или лоши практики, някой път може да сме и лидери, особено когато българското население е по-добре, а не по-зле от това", допълни той.

Премиерът каза, че България не е прекратявала преговорите с "Газпром", а просто не е дала съгласие да плаща по предложения от Русия начин.

"Не сме спрели диалога с "Газпром", спрели сме да се съгласяваме с едностранни промени. Имаме си договор. Ние винаги сме готови да го изпълним".  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #45

    Всяка сделка, която не е абонамент или колективен договор, може да бъде договаряна. Как се водят такива важни за всяка страна преговори?
    Първо, избират се хора, които познават финансовата и техническа страна на спора. След това на тях им се дават параметри, в рамките на които да се движат разговорите. Назначава се преговорен екип, уговаря се мястото и времето и всичко започва с изясняване на позициите. Второ: след като си изяснят различията, страните опитват да сближат позициите не като средно аритметично,

  2. Danko
    #44

    Както обикновено крадецът на милиарди вика "Дръжте крадеца!". Не "Газпром" разиграва ЕС и по-специално от никого неизбраната ЕК. Не "Газпром" променя договора сто пъти, та да отговарял по-добре на пазарните условия. Юросите сами се натресоха на безумните условия за цени на газа съобразени с цените на борсата. Колко абсурдо е това се разбра по хвръкналите до небесата цени, ама за това бил виновен "Газпром". А колко сбъркано мислят в ЕК става ясно от условията, които поставя Катар на Германия - дългосрочен 20 годишен договор, цени съобразени с цените на нефта, забрана за препродаване, доставка след 2024 г. и пр. Иначе газ от Катар нанай.

  3. Коментарът е изтрит в 14:38 на 25 май 2022 от автора.
    #43
  4. анита хегерланд
    #42

    Драги ППП, колкото повече хора искат да имат задника на Ким Кардашиян, толкова по-трудно й да го има само за себе си.

  5. БГаньо
    #41
    Отговор на коментар #11

    Търсенето на такива дивиденти би означавало да не си гледаме интереса. И нещата не могат да се сравняват. Единствено е важно да сме наясно дали настина можем или не да се откажем от руския петрол сега или ни трябва малко време. За съжаление не знам дали са останали много независими експерти, които да отговорят на този въпрос.

  6. БГаньо
    #40
    Отговор на коментар #17

    Напротив - най-накрая и той разбра "логиката" на Путин, а трябваше да се усети по-рано. Той и всички от ЕС.

  7. БГаньо
    #39
    Отговор на коментар #23

    Това са съвсем различни неща. В шестия пакет от санкции се предвижда пълно спиране на вноса на руски петрол, докато при газа това ЕС не може да си го позволи и става дума за обща позиция спряво исакенто на Путин за плащането в рубли. Несъгласието ни със схемата на плащане на Путин не е санкция. Санкция е спирането на газа от тяхна страна.

  8. БГаньо
    #38
    Отговор на коментар #28

    Що за определение - демократичен и недемократичен газ! Не е ли ясно какво се случва или сме ослепели окончателно?

  9. БГаньо
    #37
    Отговор на коментар #33

    Защото влязохме в играта на удари под кръста на Путин. Всъщност той други игри и не знае. Трябваще от самото начало ЕК да излезе с общо становище какво може и какво не, неависимо от възможните "нюанси" в схемата на Путин. Не беше чак толкова трудно да се направи, защото нещата чисто технически опират до няколко принципни момента, характерни за всеки търговски договор, като цена и валута на договора и на плащане, схема на плащане и т.н. И това общо становище трябваше да се изпрати на Путин в противовес

  10. Със СССР и Русия не е имало и не може да има нормални икономически отношения! Там във всяка търговска сделка има политика и то много политика! И тази политика винаги е била, малкият да се държи в подчинение с ниско икономическо развитие със стари технологии! Ако на някой не му е ясно или иделогически неизгодно да разбере, защо сме последни в Европа, ето затова!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.