Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Саскскобургготски: Виждам развитие в положителна посока

0 коментара

Следите ли събитията в България?

За съжаление не мога да им отделя много време. Затънал съм в работа след събитията от 11 септември. Но правя каквото мога в тази посока. Постоянно се срещам с посланици и бизнесмени и се опитвам да обобщя предложенията им за правителството. Наскоро се срещнах с един инвеститор, който се опитал да регистрира търговска марка в България и не успял - отказали му. Начинанието му успяло в други 50 държави, но вБългария - не...

Корупция?

Може би, не знам. Може би някой в администрацията си има странични занимания, но резонансът е в инвеститорите и той е рушителен за страната. В същото време не мога да не отбележа, че интересът към България расте. Отчасти заради стабилния икономически климат, отчасти заpaди победата на баща ми.

Често ли говорите с него?

Веднъж на 2-3 седмици. Той е много зает, аз също.

Преди изборите баща ви заяви, че именно неговата воля ще заведе хората до урните. Той спечели, а по-късно се съгласи да оглави правителството. Каква е волята му сега?

Да управлява страната по възможно най-добрия начин. Да демонстрира приемственост в реформите. Той винаги се е старал да помага от Мадрид, но това, което правеше, приличаше на въртене на педали на празни обороти - въртиш, въртиш и никъде не стигаш. Този път той видя един реален шанс да направи нещо истинско.

Въпросът за скрития дневен ред е често задаван… Такъв няма, уверявам ви.

Възстановяването на монархията може да е част от въпросния дневен ред. Обсъжда ли се подобна възможност?

Не мисля. Моят баща е по-голям републиканец от повечето републиканци. Той не си ляга вечер с мисълта да възстанови монархията. Не разбирам защо се обръща толкова внимание на този въпрос - монархията не е заплаха за когото и да било. Обикновените хора, независимо дали са републиканци или монархисти, не се вълнуват от това, стига да живеят добре.

Получили сте образованието си в САЩ и сигурно знаете, че според конституцията всички хора се раждат равни. В една монархия обаче един човек не се ражда равен.

Вярно е. Но нали не си мислите, че Джордж Уокър Буш се е родил равен с околните? В крайна сметка нека мислим реално.

Вие монархист ли сте?

Верният въпрос е дали монархията е нещо добро за България. Аз лично вярвам, че е. Това прави ли ме монархист? Не е задължително. Разбира се, има държави, в които републиката функционира по-добре, отколкото би работила една монархия.

Защо монархията да е нещо добро за България?

Тя ще увеличи международния авторитет на България. Забелязвате ли, че все повече световни лидери идват в страната като гости на царя. Същото се наблюдава и в Испания например. Монарсите са по-популярни - сигурен съм, че не знаете имената на германския, италианския или швейцарския президент, но знаете кой е кралят на Йордания или Испания. Освен това монархията излиза по-евтино - президентът на Италия струва на данъкоплатците си цяло състояние.

Да разбирам ли, че говорите за конституционна монархия, в която ролята на царя е преди всичко представителна. В България обаче монархът исторически се свързва със силно влияние в политиката, това е човекът, който назначава и сваля правителства.

За мен единствената възможност е именно конституционна монархия.

Кога за първи път осъзнахте, че баща ви е монарх в изгнание?

Този факт никога не е пазен в тайна, докато бяхме малки. В къщата ни в Мадрид всичко е българско, имаше много снимки от България по стените. В същото време не сме отглеждани с мисълта, че живеем в Испания временно и някой ден ще се върнем, за да царуваме отново… Възпитани сме да следваме собствените си мечти. Иначе нямаше да съм в Лондон, нали?

И аз имам критики към баща ви, но има едно нещо, което ме впечатлява - той никога не се е отказал от националната си принадлежност, не е приел чужда. Защо?

Не го е искал. Имахме сериозни проблеми заради това. Майка ми е испанка, но Франко ѝ е отнел паспорта - в онези години, ако човек е женен за чужденец, губи испанските си лични документи. Бяха ни предложени италиански дипломатически паспорти и ние приехме. Така и не отидох до Италия като дете, но пък имах италиански паспорт… Дори в момента имам испански дипломатически паспорт, лично издаден ми от краля.
Бяхте съветник на президента Стоянов през последните четири години. Опитахте ли се да разубедите баща си, когато той реши да подкрепи Петър Стоянов за втори мандат като държавен глава?

В никакъв случай. Това беше изцяло решение на баща ми и на парламентарната група на НДСВ. Вярвам, че баща ми не е човек, който веднъж поел властта, държи да я има цялата. Решението му освен това показва приемственост и воля да работи съвместно с ОДС.

Ако волята наистина е налице, защо той не направи коалиция с ОДС?

Мисля, че баща ми я искаше, но ОДС бяха тези, които решиха да останат извън коалицията. Според мен решението им беше продиктувано от емоции.

Кръстен сте на принц Кирил, който е бил осъден на смърт и екзекутиран от българските комунисти. Родителите на майка ви също са убити от испански комунисти през 30-те години. Може ли тогава вашето семейство да работи заедно с комунисти или социалисти?

Всеки трябва да продължи да живее, като загърби миналото. Дори в Испания наследници на комунисти и фашисти членуват понякога в една и съща партия. Получавал съм плесници и от двете страни - отдясно и отляво. Старая се да ги преодолявам.

Вие сте човекът, който лансира сегашния икономически екип на баща ви. Доволен ли сте от работата им до момента?

Определено. Реакциите на пазара и на световните медии са положителни. Може би знаете, че новият перуански президент постъпва по същия начин - събира екипа си от опитни експерти от "Уолстрийт". Според мен всичко се развива добре. Осезаеми са подобренията в сферата на контактите с европейските правителства в сравнение с първите седмици след изборите. Постоянно се срещам с бизнесмени, желаещи да инвестират в България, и не изглеждат изплашени от развитието на събитията в страната. Преди няколко дена се срещнах с президента на германската верига супермаркети "Mетро" и той обеща да посети България. Понякога точно такава визита може да постави страната на инвестиционната карта. Има много сериозни компании, които желаят да навлязат на българския пазар.

Можете ли да назовете някои?

"Кодак" например. Корпорацията News Corp. иска да превърне България в трамплин за своето разгръщане на Балканите. Скоро бях на почивка в Майорка и президентът на местната банка ме извика при себе си. Каза ми, че инвестира в Хърватия и Словения, но би желал да се насочи към България.

Говорите за компании, които може и да инвестират в страната, но може и да не го сторят. Не се опасявате, че така създавате свръхочаквания в обществото, които след това ще резонират негативно върху него? Чували сме много обещания и повечето не са били спазени.

Наистина виждам развитие, при това в положителна посока. Но и вие сте прав. Правителството трябва да отговаря на обществените очаквания и да осъществява ефективна комуникация с хората в България. Мисля, че това е съветът, който бих дал на кабинета, ако ме помолят за такъв.

Ако се стигне до сериозен сблъсък между правителството и МВФ, какво ще посъветвате баща си - дръж на своето или послушай МВФ?

Труден въпрос… В крайна сметка управляващите ще осъзнаят, че страната все още е във валутен борд, и този факт носи своите ограничения. Споразумението с МВФ трябва да бъде ключов приоритет за правителството.

Tова означава, че част от обещаните промени няма да се състоят. Общността на предприемачите ще реагира много остро, синдикатите - също, общественото доверие ще падне рязко.

Правителството трябва да преговаря разумно с МВФ. Според мен обещаните промени в облагането са правилни в средносрочен и дългосрочен план. В краткосрочен обаче може да предизвикат дисбаланс на плащанията. От друга страна, ако говорим в абсолютни параметри, това са някакви си $100-150 млн. МВФ трябва да ни остави на мира поне за малко! И те грешат понякога.

Ако правилно съм разбрал, преди малко казахте, че е добре да сме с МВФ, а сега - че то трябва да ни остави на мира? Кое от двете е вярното?

В крайна сметка България знае какви са ограниченията при валутен борд. Знае и че трябва да поднови споразумението с МВФ. Казвам само, че МВФ също трябва да се постараят да погледнат нещата от другата страна, като оставят на България повече пространство за икономическо разгръщане. Убеден съм, че в дългосрочен аспект, действията на правителството ще се окажат правилни.

Заглавието е на Mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.