Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай стана третата космическа държава в света

0 коментара

Китай изстреля първия си космически кораб с човек на борда, с което стана едва третата държава в света след бившия Съветски съюз и САЩ с подобна програма. Корабът "Шенжу - 5", на чийто борд е космонавтът подполковник Янг Ли Вей, бе изстрелян от космически център в пустинята Гоби, предаде Би Би Си.

Китайската телевизия, която прекъсна програмата си, за да съобщи за старта, заяви, че корабът е влязъл в околоземна орбита по график.

Държавната информационна агенция цитира официални представители, че полетът е успешен.

Очаква се корабът да направи 14 обиколки на Земята и космонавтът ще се приземи след повече от 20 часа.

Китайският президент Ху Цзинтао заяви, че успешното изстрелване на първия китайски пилотиран космически кораб е славен момент за партията, предаде агенция Синхуа.

"Това е исторически етап за китайския народ в завладяването на световните върхове на науката и технологиите", подчерта Ху, който присъства на изстрелването на космическия кораб Шънчжоу 5, което в превод от китайски означава "небесен кораб".

Преди изстрелването на кораба от космодрума Цзюцюан китайският президент присъства на церемония с тримата китайски астронавти, които бяха подготвени да полетят с Шънчжоу 5. В последния момент стана ясно, че първият тайконавт ще бъде 38-годишният Ян Ливей. "Тайкун" на китайски означава "космос" и западните наблюдатели създадоха думата "тайконавт" за китайските космонавти, но китайската дума за космонавт всъщност е "юйханюан", посочва Асошиейтед прес.

Десет минути след изстрелването корабът е излязъл на околоземна орбита. Агенция Синхуа веднага обяви, че полетът е успешен.

Изпращането на човек в космоса е решаващ момент в тайната космическа програма на Китай, която според наблюдателите има за цел изпращане на човек на луната.

Тридесет и четири минути след успешния старт китайският астронавт Ян Ливей заяви, че се чувства добре и състоянието му е нормално.

Американският експерт от НАСА Джеймс Оубърг, цитиран от ДПА, посочи, че следващата критична фаза от мисията ще бъде четвъртата обиколка в орбита, когато космическият кораб ще трябва да използва основния си двигател, за да премине от елипсовидна орбита в кръгова. По думите на Оубърг това ще бъде изпитание за главния двигател на кораба.

Китайската космическа програма започва през 1955 г., когато роденият в Китай американски експерт по ракетните технологии Циен Хсуе-сен напуска САЩ и оглавява китайската ракетна програма. Пет години по-късно Китай изстрелва първата си ракета.

Първият китайски астронавт Ян Ливей е пилот от военновъздушните сили на Китайската освободителна армия от 1983 г. насам. Според китайската държавна телевизия Ян получава месечна заплата от 10 000 юана (1200 долара). Преминал е през шестгодишна тренировъчна програма, преди да се качи тази сутрин в Шънчжоу 5.

Шънчжоу 5 прилича на Союз, но е китайска разработка

Космическият кораб Шънчжоу-5 е до голяма степен собствена китайска разработка. Макар външната прилика със съветските кораби Союз да е очевидна, той не е просто тяхно копие, посочва ДПА. "С основание може да се каже, че ако се снеме обшивката, всичко, което е във вътрешността, е Мейд ин Чайна" , казва британският космически експерт Филип Кларк.

Противно на разпространената представа, че Китай не владее тази технология, но може да копира всичко, Шънчжоу-5 според експерти следва само основното от конструктивните схеми на Съюз и Аполо, вместо "да открива колелото". Корабът обаче е по-голям и по-ункционален, например от Союз. Състои се от орбитален отсек, сервизен отсек и капсула за връщане на Земята.

За разлика от Союз Шънчжоу-5 има четири панела слънчеви батерии, които осигуряват по-мощно енергозахранване. При обща площ от 36 квадратни метра, те произвеждат 1,3 киловата енергия - три пъти повече отколкото тези на Союз и приблизително толкова, колкото осигуряваха панелите на централния модул на руската орбитална станция Мир.

"Като изключим конструктивната схема, няма доказателства, че в китайския кораб е използвана технология от Русия или някоя друга държава", смята Кларк. Шънжчоу-5 има обща маса от 7,8 тона, а общата му дължина е 8,65 метра..

След завръщането на капсулата с екипажа орбиталният отсек може да остане на орбита около Земята до шест месеца, след което височината на орбитата намалява и той изгаря в плътните слоеве на атмосферата.

Орбиталният отсек може да стане цел на следващ полет, тъй като има гнездо за скачване.

В разположения най-отзад сервизен отсек са главният двигателен модул и запасите от гориво, въздух и вода. Сервизният отсек на Шънчжоу-5 тежи 3 тона, а дължината и сечението му са по-големи от тези при Союз. На него също са монтирани два панела слънчеви батерии, всеки с площ 12 квадратни метра.

Капсулата за връщане на екипажа на Земята наподобява най-много спускаемия апарат на системата Союз. Китай беше купил в средата на 90-те години куха конструкция на капсула на Союз. Говори се обаче, че капсулата на Шънчжоу-5, която тежи 3,2 тона, има с над 10 на сто по-голям обем от тази на Союз и може да побира до четирима астронавти.

САЩ, Русия и Япония поздравиха Китай

Шефът на космическата агенция на САЩ приветства днес първия пилотиран космически полет на Китай като важно постижение в изучаването на Космоса, предаде Ройтерс.

В изявлението на администратора на НАСА Шон О'Кийф пожелава на Китай да продължи без инциденти своята програма за пилотирани космически полети.

Русия също поздрави Китай за старта. "Приветстваме това събитие и поздравяваме Китай за встъпването в клуба на космическите държави със своя пилотирана програма", заяви първият заместник-шеф на руската космическа агенция Росавиакосмос Николай Моисеев.

Главният секретар на правителството в Токио Ясуо Фукуда отправи поздравления към Пекин и подчерта, че те са напълно сърдечни. Фукуда съобщи, че неговата страна не планира изстрелване на космическа ракета с човек.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.