Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайската икономика губи ударните темпове на растеж

4 коментара
Китайската икономика губи ударните темпове на растеж

Ръстът на китайската икономика през 2013 г. е 7.7%, съобщи държавната статистическа агенция на Китай, цитирана от агенция Синхуа. Това са най-лошите показатели на страната от 1999 г. и оправдават мненията за началото на край на китайското икономическо чудо. Световната банка също е сред скептиците – според нейната прогноза ръстът на китайската икономика след година ще се забави до 7.5%.

Отчетеният за миналата година ръст на БВП от 7.7% съвпада с този за 2012 г. и е по-голям от целевия показател, заложен от китайските власти – 7.5%.

Растежът на втората по големина световна икономика се е забавил леко в края на годината в сравнение с този за третото тримесечие (7.8%), но оказва по-голям от очакванията на пазара.

БВП на страната се е увеличил през октомври-декември със 7.7% в сравнение със същия период на миналата година.

Декемврийските статистически данни свидетелстват за известно влошаване на конюнктурата. Ръстът на промишленото производство през декември е 9.7% в сравнение със същия период на миналата година, при 10% през ноември и прогноза за 9.8%.

Анализатори смятат, че икономическата активност може да са понижи отново през тази година, ако Китай още по-настойчиво се опитва да повиши вътрешното потребление за сметка на експорта и инвестициите.

Сред другите въпросителни са успешното провеждане на започналите реформи и борбата на Пекин срещу рисковото кредитиране; ръстът на цените на жилищата и огромните дългове на местните правителства.


"Това е като китайско лекарство – ако не го вземеш сега, може да имаш проблеми в бъдеще, но ако го вземеш сега, не можеш да очакваш да се подмладиш утре", коментира Лу Дженгуей, главен икономист в шанхайска банка, цитиран от Ройтерс.

След 30 години на ударен двуцифрен икономически растеж, който извади милиони китайци от бедността, но и опустоши околната среда, Китай иска да променим подхода чрез възприемане на устойчиво развитие и по-високо качество.

Това означава намаляване на държавната намеса, за да се даде възможност на финансовите пазари да имат по-голямо влияние при разпределянето на ресурси, както и насърчаване на вътрешното потребление за сметка на инвестициите и износа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Балони балони

  2. Анонимен
    #3

    Ужас! Много е зле Китай! Само 7.7% растеж... Няма ли някой в света с по-висок?

  3. Анонимен
    #2

    Сега не останава нищо дззуго освен ния сами евздпейците да започнем да правим това което внасяхме от Китай.

  4. Анонимен
    #1

    Светът се напълни с китайски стоки и няма място за повече. Не може да се расте до безкрайност. ЕС вече го изпитва на гърба си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.