Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайските държавни рафинерии избягват нови сделки с руски петрол

9 коментара
Китайските държавни рафинерии избягват нови сделки с руски петрол

Държавните рафинерии на Китай засега спазват съществуващите петролни договори с руски компании, но избягват да сключват нови, въпреки предлаганите огромни отстъпки. Те се вслушват в призива на Пекин за предпазливост поради нарастващите западни санкции срещу Русия. Това съобщават шест различни източника пред "Ройтерс".

Държавната китайска петролна компания Sinopec, най-голямата рафинерия в Азия CNOOC, PetroChina и Sinochem останаха встрани в търговията с руски петрол със срок на доставка през месец май.

Китайските държавни петролни корпорации не желаят открито да подкрепят Москва чрез закупуване на допълнителни количества петрол, след като САЩ забраниха вноса на руски петрол през миналия месец, а ЕС наложи санкции на "Роснефт" и "Газпром нефт".

Китайските компании са предпазливи, защото действията им могат да се приемат като представителни за волята на китайското правителство. Поради това нито една от тях не желае да изпъква като водещ купувач на руски петрол, съобщават китайските източници на "Ройтерс"

Sinopec и Petrochina са отказали да коментарат. CNOOC и Sinochem не са отговорили на искането за коментар.

Китай и Русия развиват все по-тесни връзки през последните години, а точно преди руската инвазия през февруари обявиха партньорство без ограничения. Китай отказва да осъди действията на Русия в Украйна или да ги нарече инвазия.

Китай е най-големият вносител на петрол в света и най-голям купувач на руския суров петрол с покупки от 1.6 милиона барела на ден. Половината от тях се доставят по тръбопроводи по междудържавни договори

Източници на "Ройтерес" очакват китайските държавни фирми да спазват дългосрочните и съществуващи договори за руски петрол, но избягват нови борсови сделки. Спадът на вноса на руски петрол в Китай ще накара гигантски държавни рафинерии да се обърнат към алтернативни източници, добавяйки напрежение към глобалните пазари.

Референтните цени на петрола Brent стигнаха до 14-годишен пик от $140 за барел в началото на март, след като Русия нахлу в Украйна. След това фючърсите на Brent се понижиха до $110, след като САЩ и съюзниците обявиха планове за освобождаване на количества от стратегическите резерви.

Преди кризата в Украйна руският петрол представляваше около 15% от китайския внос на петрол. Половината от него минава през тръбопроводите "Източен Сибир и Атасу-Алашанкоу", а останалата част с танкери от пристанища в Черно море, Балтийско море и Далечния изток.

Unipec, търговското подразделение на Sinopec, който е водещ купувач на руски петрол, предупреди своите глобални екипи за рисковете от работа с руски петрол.

"Посланието и тонът са ясни – контролът на риска идва преди печалбите", казва един от източниците на "Ройтерс". "Въпреки че руският петрол е значително поевтинял, има много проблеми като осигуряване на застраховки за корабните превози и затруднения при плащането".

Друг от източниците на "Ройтерс", който има рафинерия, която редовно преработва руски суров петрол, е уведомил Unipec да намери заместител, за да поддържа нормална работа.

"Освен пратките, които са пристигнали през март и трябва да пристигнат през април, няма да има повече руски петрол", казва този източник. Unipec натовари 500 000 тона руски нефт сорт Уралс от балтийските пристанища на Русия през март, който е най-големият обем от месеци. Последните сделки на Unipec с Уралс ще бъдат две пратки от общо 200 000 тона от руския производител Сургутнефтегаз.

За сметка на това Индия започва да изпъква като най-големия международен купувач на руски петрол, като досега е закупила най-малко 14 милиона барела (2 милиона тона) руски петрол от 24 февруари досега. Индия е купила общо 16 милиона барела руски петрол през цялата 2021 г., според изчисленията на "Ройтерс".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #9

    Индия подкрепя агресора Русия?

  2. Александър Борисов
    #8
    Отговор на коментар #3

    John,Благодаря ти,затова, че ми разкри истинското й фамилно име !

  3. рептилиан
    #7
    Отговор на коментар #1

    ГЛУПОСТИ. Сащ произвеждат повече петрол от любимата ти Русия и са първи. Русия дори не е втора, а едва трета. Прилича на арабска страна, произвеждаща главно петрол и газ. Само, че е доста по бедна.

  4. mediaman
    #6

    Както казваше с въздишка една студентка руска филология докато се решеше пред огледалото:"Ой, какая я красивая, а никто в меня не влюблен". И с малкия путинчо и свинската му държава е така. Той толкова е красив, а Китай му прилага политиката ЦунКайХуй. Може би защото търговския обмен на Киртай с ЕС е 10 ПЪТИ ( 1 трил 4000 млрд долара) по-голям отколкото с раша (150 млрд долара). Някой да знае една причина Китай да си тръгне срещу интереса?

  5. Ганди
    #5

    Китайците си знаят интереса!

  6. Dante Alighieri
    #4

    Логично, жълтите не са луди да плащат (макар и вече на половин цена) за петрол, който ще имат безплатно само след половин година, когато официално анексират Сибир със съгласието на Москва, която ще получи статут на провинция срещу 2000 тона ориз годишно.

  7. John Doe
    #3

    Анита Хуйгерланд разбира от петролни пазари колкото cвиня от кладенчова вода. Явно си умира от мъка като гледа как примката около врата на Путлер все повече се затяга. Анитке, избирай венец с червени розички за погребението на Путлер че Копейкин ще вземе да те изпревари.

  8. variomatic
    #2
    Отговор на коментар #1

    Алооу, съюзът на таксистите, ходете си в Джамахирията и не ни занимавайте с глупости! Руски петрол вече няма - за нас не съществува.

  9. анита хегерланд
    #1

    Американски анализатори смятат, че руският петрол е сред най-качествените и американските рафинерии не могат така бързо да се пренасочат към американския петрол, който е по-лек. САЩ ще продължават да внасят петрол, преди да започнат финансирането на нови сонди, което отнема от 3 до 6 месеца. Резервите, които САЩ имат, покриват само около 30 дни. Петролната война сега започва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.