Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайският президент нарече Хенри Кисинджър "стар приятел" по време на срещата им в Пекин

5 коментара
В сряда бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър се срещна с Ван И, член на политическото бюро на Централния комитет на Китайската комунистическа партия (КПК) и директор на службата на Комисията по външни работи към Централния комитет на КПК в Пекин Сн. ЕПА/БГНЕС

Китайският президент Си Цзинпин заяви пред ветерана на американската дипломация Хенри Кисинджър, че "старите приятели" като него никога няма да бъдат забравени, с което придаде по-непринуден тон на срещата им в китайската столица на фона на усилията на Пекин и Вашингтон да заздравят влошените си отношения, предаде Ройтерс.

"За пореден път Китай и Съединените щати се намират на кръстопът накъде да продължат и за пореден път двете страни трябва да направят избор", каза Си на 100-годишния бивш американски дипломат.

Кисинджър изигра ключова дипломатическа роля за нормализирането на отношенията между Вашингтон и Пекин през 70-те години на миналия век, когато беше държавен секретар (1973-1977 г.) и съветник по националната сигурност (1969-1975 г.) в администрациите на президентите Ричард Никсън и Джералд Форд. "Китайският народ никога не забравя старите си приятели, а китайско-американските отношения винаги ще бъдат свързани с името на Хенри Кисинджър", каза Си на Кисинджър по време на срещата им в държавната къща за гости в Пекин, където често се приемат високопоставените чуждестранни гости.

Кисинджър, който се ползва с голямо уважение в Китай дори и след като напусна поста си, заяви, че е благодарен на Пекин, че е организирал срещата именно в сградата, в която за първи път се е срещнал с китайски лидер.

"Отношенията между нашите две страни са от значение за световния мир и напредъка за човешкото общество", заяви дългогодишният американски дипломат, цитиран от държавната Китайска централна телевизия.

Посещението му в Китай, се случва в момент, когато двете суперсили поемат курс към спиране на по-нататъшното обтягане на отношенията им, които вече са достигнали исторически спад.

"Китай е готов да проучи заедно със САЩ правилният път за разбирателство между двете страни и за насърчаване на стабилния напредък на китайско-американските отношения", заяви Си.

Напрежението между двете най-големи икономики в света се засили по редица въпроси, включително и войната в Украйна, Тайван и търговските ограничения.

Като част от усилията на Вашингтон да възстанови каналите си за комуникация, вчера специалният пратеник на САЩ за климата Джон Кери приключи посещението си в Китай, което последва продължителните разговори с Пекин за борбата с изменението на климата.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън бе на посещение в Пекин през миналия месец.

Кисинджър се срещна и с най-високопоставеният китайски дипломат Ван И и с китайският министър на отбраната Ли Шанфу по време на визитата си в Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #5

    Преди няколко десетилетия Ротшилдови се настаниха в ХонгКонг (сега под крилото на Си) и главните им приходи идват от контрола на търговията на Западния свят с издигнатата от тях супер сила Китай за сметка на западащите Съединени Щати. За Дън, а сега и за председателя Си Роотшилдови и свързаните лица (Кисинджър, Соорос, а и гооиските храненици (на френски, о ирония им казват кръщелници) Макрон, Байдън и пр...) наистина са големи приятели.

  2. anton nikolov
    #4

    Великият дипломат - почитател на другаря Путлер, който когато беше маршът на милионите против него, долетя експресно в Москва, за да заяви публично че Путлер е "добро момче" и който беше дал гениалната идея Украйна да отстъпела територия на Раша срещу мир. И чиято фондация лапаше години наред парички от Москва.

  3. Антон
    #3
    Отговор на коментар #2

    Малко известно е у нас защо Кисинджър е толкова уважаван в Китай. В книгата му "Дипломацията" - сборник от дипломатически писма, грами и негови спомени от кариерата - един от любопитните моменти е точно 70-тте год., когато Китай търси отчаяна помощ от САЩ за нападението на СССР, ако не се лъжа край р. Усури....не съм сигурен. Дотогава са били в тотално прекъснати отношения, дори са нямали и тел. за дипл. връзка. И с телефони от други посолства, връзки и т.н., правят среща в парижки хотел и т.н...... Та, интересно е да се знае, че накрая САЩ и Китай подписват военен пакт при евентуално следващо нападение от страна на СССР......

  4. Бугараш
    #2

    "ветерана на американската дипломация Хенри Кисинджър" е феноменалният евреин от немски произход Хайнц Алфред Кисингер, роден в Нюрнберг, който на 15 години напуска Германия под натиска на нацистите и който до скоро владееше перфектно немски (с удоволствие бих си говорил с него на немски)

  5. Ощавен маркиз
    #1

    "Чайниците" леката - ПУТлеката ке пуснат Злото кремльо-импче в ... Глобалистката економска Центрофуга. От която накрая мое СВЕТЪТ НИ да измъкне: чифт зелени чорапчета /с дамска номерация/ и - милитарен скрап за около 50 трилиона рубли. По днешнийо КУРсь. Хо-хо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.