Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Климатичните политики трябва да преодоляват енергийната бедност

2 коментара
Климатичните политики трябва да преодоляват енергийната бедност

На първо място в енергийната и климатичната политика трябва да се поставят уязвимите потребители и всички решения да са обвързани с преодоляването на енергийната бедност в рамките на една по-широка стратегия за икономическо развитие. Това коментираха български и чужди анализатори по време на международна онлайн конференция за устойчивото възстановяване и дългосрочна декарбонизация в Югоизточна Европа, организирана от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Според негов доклад България трябва да обърне сериозно внимание на един от най-големите структурни рискове пред енергийната сигурност на страната - енергийната бедност. Децентрализацията на енергийната система и включването на уязвимите потребители като активни участници в прехода може да бъде сред основните фактори за намаляването на енергийната бедност, смятат неговите автори.

Те смятат, че постигането на въглеродна неутралност до 2050 г. е възможно в Югоизточна Европа, но трябва по-добра синхронизация на Националните планове за възстановяване и устойчивост на страните в региона с други финансови инструменти на ЕС като Фонда за справедлив преход и оперативните програми.

Тези комбинирани финансови ресурси трябва да бъдат по-добре използвани за преодоляване на множество рискове за енергийната сигурност и за отключване на енергийния преход на България, Гърция, Румъния и Унгария, посочват от ЦИД.

Пътят към декарбонизацията на българската икономика започва с бързото изваждане от експлоатация на лигнитните електроцентрали, минава през трансформацията на електроенергийния сектор, развитието на нови ВЕИ технологии, като офшорна вятърна и геотермална енергия, и ускорената електрификация на сградите, промишлеността и транспорта. Инвестиционните приоритети на страната трябва да се пренасочат от големите инфраструктурни проекти към децентрализирани енергийни решения, диверсификация на доставките и насърчаване на малките и средни предприятия, енергийните общности и екопредприемачите. В това отношение грубите антипазарни политики, като въвеждането на мораториум върху цените на електроенергията, са стъпка в грешната посока, посочиха експертите от ЦИД по време на онлайн конференцията.

Изкуственото замразяване на енергийните цени в крайна сметка струва много повече на обществото, коментира д-р Ласло Сабо, директор на Регионалния център за изследване на енергийната политика, Будапеща. Според него най-изгодният начин за декарбонизация е чрез масираното въвеждане на ВЕИ централи в електроенергийния микс.

Д-р Сабо смята, че в тази насока българското правителство трябва да има по-амбициозни мерки за декарбонизация и да затвори въглищните си централи преди 2030 г.; да изгради устойчива мрежа, която да поеме ръста на възобновяемите енергийни източници , да премахне правните и административни бариери пред децентрализацията на системата, както и да насърчи иновативните технологии за намаляване на въглеродния отпечатък в транспорта, индустрията и сградите.

Проф. Димитри Лалас, старши съветник, FACETS, Атина.изтъкна, че декарбонизацията в Югоизточна Европа няма алтернатива, въпросът е колко бързо и по какъв начин ще я постигнем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. стефчо
    #2

    Всъщност надеждата е глобалното затопляне най-накрая да направи топлофикациите излишни :) Дотогава ще продължаваме да горим автомобилни гуми и стари дограми и мебели, за да се топлим... Декарбонизация ли е, разгазиране ли е - по-скоро ще се издушим в собствените си пушеци, отколкото да разберем за какво иде реч :(

  2. Гений
    #1

    Енергийна бедност? Добре, че ние сме богати! За 3 милиарда народни данъци подарихме на путен газопровод до любимата му сърбия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.