Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Клинтън договори ниски цени на лекарства за болните от СПИН

0 коментара

Бившият американски президент Бил Клинтън постигна споразумение за рязко намаляване цените на лекарствата за болните от СПИН в развиващите се страни.

Той съобщи, че неговата фондация е договорила с четири фармацевтични компании да намалят цените на лекарствата поне с 45 процента от стойността на патентованите им версии за около 10 карибски и 4 африкански държави.

Бил Клинтън заяви, че споразумението прави възможно да започне лекуването на болни от СПИН на много места, където до сега не имало нито лекарства, нито надежда.

Цената на този тип лекарствени продукти ще падне до 140 долара за година, като най-добрата цена в момента е 255 долара, каза Клинтън, цитиран от Си Ен Ен. Дневната доза от лекарствата ще струва 38 цента, в сравнение с нужните долар и половина за патентованите медикаменти.

Лекарствата ще се дистрибутират по програми, развити от самите държави, чрез донорски организации и чрез Фондация "Клинтън".

Бившият президент обясни, че фармацевтичните компании - една в Южна Африка и три в Индия, "действат на добра воля", като намаляват цените и увеличават производството в засегнатите от СПИН държави. В допълнение към по-достъпните цени, планът предлага гаранция за качеството на медикаментите, изтъкна Клинтън.

В момента има програми за разпространение на такъв тип лекарства на по - ниски цени в Доминиканската република и Бахамите, но скоростта на дистрибуцията на други места зависи от това колко добре оборудвани ще са страните, за да извършват тази дейност.

Клинтън каза, че се надява страните, в които работи неговата фондация, броят на хората, които ще получат необходимите лекарства, да нарасне от сегашните 50 000 до 2 милиона в срок от пет години.

Клинтън изрази надежда, че част от 15-те милиарда долара от инициативата на сегашния президент Буш за борба със СПИН ще бъдат дарени на неговата фондация.

Според актуални оценки вирусът HIV/ СПИН е засегнал 42 милиона души по целия свят. Повечето от тях са в развиващите страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.