
Кметът на турската столица Анкара Мелих Гьокчек подаде оставка под натиска на президента Реджеп Ердоган, съобщи ДПА.
Той е кмет на втория най-голям турски град от 1994 г.и става петият кмет от управляващата Партия на справедливостта и развитието, който напуска местното управление след натиск от турския президент.
"Изпълнявам молбата на Реджеп Ердоган", каза Гьокчек по време на реч в Анкара и поясни, че "не защото мисля, че не съм успешен, а защото съм уморен".
В профила си в "Туитър"Гьокчек написа, чеподава оставка след дълги разговори с Ердоган.
Наскоро кметът на Истанбул също подаде оставка.
Отделно централното правителство поема контрол наддесетки кюрдски общини в югоизточната част на Турция, обвинявайки кметовете за връзки с тероризъм. На техните места са назначени хора от управляващата партия.
Една трета от населението сега живее в райони без избрани кметовеот народа.
69-годишният Гьокчек е известен с популизма и с шокиращите си коментари. Веднъж той заяви, че враговете на Турция предизвиквали изкуствени земетресения, за да навредят на икономиката.
Бившият кмет на Анкара описва интернет гиганта Google като най-голямата разузнавателна агенция в света.
Според него проповедникът Фетхуллах Гюлен, обвиняван от Турция за неуспешния опит за преврат през миналата година, контролира последователите си с духове.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент